• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura po 6 latach przerwy - nauka pisania algorytmów, lista kroków czy pseudokod? [ankieta]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
560 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez DamianS Nowicjusz (120 p.)
edycja 23 lutego 2020 przez DamianS
Cześć! Mam problem - za niecałe 3 miesiące matura, nie miałem lekcji informatyki od prawie 6 lat (a wtedy nie zdawałem z niej matury, więc też jakoś szczególnie się nie przykładałem) i w związku z tym mam dwie wątpliwości:

1. W jaki sposób lepiej pisać algorytm? W większości tematów, które znalazłem polecana jest lista kroków, wydaje się też trochę prostsza i szybsza do napisania z nieco mniejszą szansą na popełnienie błędów. Problem w tym, że nie ma nikogo, kto by mógł mi ocenić jej poprawność, a w zbiorze CKE do wszystkich takich zadań jest podana odpowiedź tylko w postaci pseudokodu, więc mógłbym przynajmniej sprawdzić w trakcie przygotowań czy dobrze to piszę. Ciężko mi stwierdzić co jest istotniejsze.

2. Jeżeli nie pamiętam absolutnie nic ze szkoły z pisania algorytmów, to jak zacząć naukę? Nie bardzo mam czas na czytanie książki o algorytmach, bo mam studia, pracę i przygotowuję się do rozszerzonej matmy, potrzebuję tylko nauczyć się pisania tego nieszczęsnego pseudokodu na potrzeby matury. Wiem, że to mi się przyda też na studiach, ale na to będę miał zdecydowanie więcej czasu po maturze. Jeśli to coś pomoże, to umiem w miarę dobrze programować w Pythonie, zdarzyło mi się pisać w nim algorytmy (choć niewiele), natomiast nie wiem czy jest sens w nim pisać na maturze, skoro to czego mi głównie brakuje to wprawa w ich konstruowaniu, zapis jest tu raczej drugorzędnym problemem, a w konkretnym języku chyba prościej o błąd.

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź na którekolwiek z pytań :)

PS Z innej beczki, przed chwilą znalazłem coś takiego: http://gimnazjum4.jeleniagora.pl/WitrynaLO2/3.7_files/operon1.pdf powie mi ktoś dlaczego pseudokod na przedostatniej stronie jest niepoprawny? Czy tylko dlatego, że niepotrzebnie wykonuje 3 razy operację porównania w sytuacji kiedy mógłby wykonać ją raz albo dwa?
Możliwe odpowiedzi:
Lista kroków (0 głosów)
Pseudokod (0 głosów)
Python (2 głosów, 100%)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 marca 2020 przez alpinus4 Nowicjusz (140 p.)
Hej!

Co do 1) - Sam nadal poszukuję odpowiedzi :D

Co do 2) - Znalazłem tu gdzieś na forum posta z przydatnymi materiałami do maturki. Teraz nie mogę w sumie go znaleźć. Ale mam tu takiego linka z przydatnymi materiałami https://drive.google.com/drive/folders/13Fs_7YpmVpXV-IkYjDcUBLdQQkdditpx Jest lista wymaganych algorytmów na maturze, bardzo fajna sprawa.

Co do innej beczki :D - czysta fantazja autora - tak, chodzi o niepotrzebne wykonanie operacji porównania
0 głosów
odpowiedź 14 marca 2020 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)

Trochę rozwiązań zadań z matur

https://github.com/mvxxx/MATURA-INFORMATYKA

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,095 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 2,081 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 599 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2020 w Algorytmy przez Adrian0420 Początkujący (290 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,552 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...