• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Generatory stron statycznych, CMS we współczesnym front-endzie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
339 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2020 w HTML i CSS przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Zastanawia mnie na ile w pracy front end developera konieczna jest znajomość generatorów stron statycznych czy też takich rzeczy jak wordpress.. Czy tego typu rzeczy są dobre tylko dla osób które o kodowaniu nie mają pojęcia? Czy warto się tego uczyć? Jakie są wady i zalety tego typu rozwiązań? Czy może należy nimi gardzić? Piszcie wszystko co myślicie na ten temat.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 lutego 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nikt Ci nie odpowie na to pytanie bo tak zadane nie ma sensu. Nie podałeś najważniejszej informacji - co chcesz robić jako front-end?

Jeśli chcesz tworzyć stronki dla małych klientów, jakieś wizytówki, proste sklepy itp. to jak najbardziej CMS są dobrym kierunkiem gdyż i tak wcześniej czy później się z nimi spotkasz. Jak mały klient chce prostą stronę wizytówkę to woli zapłacić 2000zł za stronkę na WP niż 10000zł za w pełni autorski system, gdyż i tak ta druga opcja nic mu nie da i ma rację, bo on chce prostej strony i możliwości łatwej jej edycji. Co więcej, stronka na takim WP pozwoli mu w przyszłości taniej ją modyfikować i zmieniać jeśli uda się wykorzystać jakieś gotowe pluginy itp.

Jeśli jednak chcesz pracować przy większych aplikacjach to przeważnie nie spotkasz tam WP itp., czasami jakieś autorskie systemy ale w takich przypadkach najważniejsze to biegła znajomość JS + jakiś framework np. react, angular, vue itp. Nie ważne jaki, ważne aby poznać sposób pracy z apką jako pojedynczymi komponentami, poznać metody wymiany danych między komponentami itp. itd.

Ważne tylko abyś nie popadł w naukę tylko samych CMS jeśli wybierzesz tą drogę. Miałem okazję spotkać raz człowieka, który twierdził, że jest midem w jakieś agencji reklamowej a okazało się, że zna tylko właśnie WP i Drupala, ale nie potrafił odpowiedzieć na pytania z podstaw JS... bez pluginów gubił się totalnie... Także sam wybierz w którą stronę chcesz iść, nie ma tu lepszej czy gorszej, wybierz to w czym się lepiej czujesz, a z czasem zawsze możesz sobie migrować itp.
komentarz 9 lutego 2020 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Spoko, dzięki za obszerną wypowiedź. Mniej więcej takiej odpowiedzi poszukiwałem. A co myślisz o generatorach stron statycznych?
komentarz 9 lutego 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
nie pracowałem z nimi także nie wypowiem się w tym temacie. Samego WP i innych CMS też nie znam zbyt dobrze bo po prostu nigdy mnie to jakoś nie kręciło, maiłem pewne kontakty z WP i CMS Made Simple (jeśli dobrze pamiętam nazwę) ale to było ładnych parę lat temu... Ja bardziej wolę apki SPA react/angular z oddzielnymi back-endami jako API ale jak pisałem, każdy może iść swoją drogą i wybrać to, co mu w danej chwili odpowiada.
0 głosów
odpowiedź 9 lutego 2020 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Czy może należy nimi gardzić?

Nie, nigdy nie należy gardzić żadną technologią, bo każda ma określone use-case'y.

Niemniej w dobie popularyzacji Jamstacka rola generatorów statycznych stron będzie tylko rosnąć, powoli zabierając rynek tradycyjnym CMS-om. Jamstack powiązany jest z tzw. headless CMS – czyli CMS-ami, które tak naprawdę są tylko API pozwalającym pobierać i edytować treść. Z kolei strona może być aplikacją webową w dowolnej technologii, która wykorzystuje to API do generowania swojej zawartości. 

komentarz 9 lutego 2020 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Też racja. Ale jednak niektóre rzeczy da się łatwiej shakować a niektóre trudniej.
1
komentarz 9 lutego 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Pamiętaj jeszcze o jednym... możesz zabezpieczyć się na różne ewentualności, porobić miliony reguł odrzucających podejrzany ruch itp. itd. aż wpadnie Ci atak, którego nie przewidziałeś, myślałeś, że Ciebie nie dotyczy... weźmy chociażby coraz częściej występujące w ostatnich miesiącach ataki slowloris, coś, przed czym nie tak prosto się bronić a co najważniejsze nie tak prosto wykryć...

i tu pojawia się następny problem... ochrona aplikacji to również dobre logi... system ich analizy, wczesnego reagowania i ostrzegania itp. itd. wszystko super... ale na takie rzeczy możesz sobie pozwolić gdy masz odpowiedni budżet, ale nie będziesz się tym zajmował gdy za apkę masz dostać kilka czy kilkanaście tys. zł... co więcej, security to ciągła analiza aplikacji, ciągłe aktualizacje, monitoring itp. - który fryzjer czy warsztat mechaniczny zapłaci Ci grubą kasę co miesiąc za stałą analizę ich strony?

Oczywiście wiem, że jest to mocno przerysowane dla prostych apek ale chodzi mi o zasadę... jak napisał Ciomandeer nigdy nie obronisz się w 100% i często po prostu musisz wybrać jakieś ryzyko. Ale jak pisałem, w wielu przypadkach chociażby w takim WP problemem nie jest sam WP lecz ludzie, którzy nie umieją przeanalizować kodu pluginów tylko wrzucają je na ślepo...
komentarz 9 lutego 2020 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
A jeszcze jedno mnie zastanawia. Czy wszystkie strony statyczne też da się shakować?
komentarz 9 lutego 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
a co ma tu za znaczenie czy to strona statyczna czy dynamiczna z wykorzystaniem JS itp. :) ?
komentarz 9 lutego 2020 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Gdzieś wyczytałem, że statyczne strony są bezpieczniejsze bo jedyne co robią to odpowiadają na rządania http dostarczając gotowy plik.
0 głosów
odpowiedź 12 lutego 2020 przez pirouetti Mądrala (6,490 p.)
Nie polecam tej kobyły wordpressa.

Może i są ludzie, którzy muszą się w tym babrać bez większej satysfakcji.

Jeśli masz wybór, ucz się nowoczesnych technologii.

Frameworki typu vue js czy reacty stoją o 2 klasy wyżej, ale i tak uważam,

że gdzie tylko się da, najlepszy jest vanilla js.
komentarz 12 lutego 2020 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
A co myślisz o generatorach stron statycznych?
komentarz 24 lutego 2020 przez pirouetti Mądrala (6,490 p.)
Podobnie jak wspomniane frameworki,

Bo generują strony właśnie z tych frameworków.

Zwykle dużo lepsze od wordpressa.

Choć i wordpress może stać się niejako generatorem statycznych stron, przy zainstalowaniu wtyczki cache.

Myślę, że do małej prostej strony dla załóżmy firmy, gdzie jest kilka podstron nie ma sensu zaciągać takich nieco cięższych "dział".

Ogólnie myślę też, że podobnie jak we wszystkim w życiu, najlepiej jest stworzyć coś samemu bo jest szyte na miarę, więc nie ma zbędnych kodów i działa dzięki temu najszybciej zużywając najmniej przepływu na serwerze.

Jeśli się da, bo jak się nie da, nie ma co wymyślać koła na nowo.

Bo frameworki itp. zwykle posiadają mnóstwo nieużywanych nigdy funkcji - bo muszą być uniwersalne do wszystkiego.

Podobne pytania

+2 głosów
5 odpowiedzi 978 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2015 w HTML i CSS przez empty2102 Początkujący (310 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 181 wizyt
pytanie zadane 9 sierpnia 2016 w Systemy CMS przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 224 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,563 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...