• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ankieta dotycząca dyskryminacji w IT

Object Storage Arubacloud
–3 głosów
582 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez csife Nowicjusz (160 p.)

Cześć! Jesteśmy dwiema studentkami informatyki na Politechnice Łódzkiej. W ramach projektu próbujemy oszacować poziom szeroko rozumianej dyskryminacji na rynku IT. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że oficjalne raporty niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywiste status quo. Jeśli chcesz nam pomóc, możesz wypełnić anonimową ankietę. Nie powinna ona zająć więcej niż 7 minut. Dziękujemy! 

Wersja polska: http://tiny.cc/ankieta_biasinIT

English version:  www.tiny.cc/survey_biasinIT

2
komentarz 7 lutego 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Tak... wystarczy zerknąć do ankiety i widać że przygotowana jest pod tezę.
komentarz 7 lutego 2020 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

Nie zeby cos, Ale mieszkam od 5 lat w DE, nie planuje wracac do Polski, a pytania sa tak dziwnie ulozone i mozliwosci odpowiedzi ograniczona.

Ciągłe bycie poddawanym zwiększonej kontroli

Oczywiscie, ze tak, jako uczen pochodzacy z innego kraju jestew poddawany zwiekszonej kontroli z prostej przyczyny. (Nauka i poprawa znajomosci jezyka oraz samo wyslawianie sie, czy odpowiadanie na pytania). Jak poprawicie te pytania i mozliwosc ocen, to mozna na nie wtedy odpowiedziec....

Rasistowskie lub seksistowskie żarty w miejscu pracy

Yhm, trzeba potrafic rozroznic zarty, a rasistowskie podteksty i wedlug mnie, nie mialyscie doczynienia z obiema tymi sytuacjami, bo roznica jest spora

2
komentarz 7 lutego 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

@csife, dobry temat, nie od dziś wiadomo, że w IT jest masa takich zjawisk. A dyskryminacja kobiet to chleb powszedni w wielu firmach z branży IT. Warto pracować nad tym tematem.

5
komentarz 8 lutego 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Oczywiście że agresja, rasizm i mobbing to istotny temat. Niemniej jednak należy dobrze zbudować narzędzie ankiety.

1. Co to za ankieta która pyta "czy  przestałeś bić już swoją partnerkę" i możliwe odpowiedzi "TAK/NIE"?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Presupozycja

2. Gdzie usunięcie błędów związanych z kolejnością pytań (by badanie było miarodajne, pytania należy rotować by uniknąć błędu "mam ochotę odpowiedzieć na pierwsze 3 a następne tylko odchaczę").

3. To ma być profesjonalne? "Napotkałem / Napotkałam lub widziałem / widziałam kogoś, kto napotkał inne problemy, niewymienione powyżej" przepraszam ale brakuje tylko "słyszałem że wujek jednego z moich kolegów ze szkoły podstawowej, ma ojca który zna prezydenta USA": TAK/NIE ? Nie no .... może jeszcze 9 innych kategorii dodać do tego pytania... Wtedy można wyciągnąć wnioski że "wielkość śrubokręta ma wpływ na potencję białych myszek" :/

4. "Uważam, że firma / pracodawca podjął powyższe działania przeciwko mnie / mojemu znajomemu z powodu mojego / jego... (Zaznacz wszystkie pola, które pasują) " .. i odpowiedź wymagana.. znów presupozycja "zły pracodawca".... i znów X kategorii...

Ja tu zauważam tezę...

Więc zapytam... CO TO JEST?

Tych pytań merytorycznych nie traktuję jako presji/mobbingu/rasizmu ani "działania przeciwko komuś".

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 lutego 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
NIe rozumimem, tego oburzenia. Panie zaproponowaly ankiete (ktora notabene JEST z dupy) i jezeli ankieta sie nie podoba, to napisac CO i DLACZEGO. A reszta tekstow nie ma sensu.

A wiec MOIM zdaniem - osobiscie uwazam, ze takie ankiety nie maja najmniejszego sensu. Kazda firma jest inna i wystepuje w niej inna sytuacja. Jedni puszczaja rasistowskie ZARTY i wszyscy nawet CI, ktorych one dotycza sie smieja a inna wali rasistowskie TEKSTY i ci co ich te teksty dotycza, czuja sie niekomfortowo.

ALE na to jest tylko jedna odpowiedz. Czy za KASE, ktora placa pozwole sobie byc ponizanym (jezeli takie zjawisko wystepuje) czy nie. Proste.

To jest tak jak z sadami. One wala kretynskie wyroki, ale nie ma niczego innego (monopol na wyroki). Wiec z praca jest podobnie, jezeli nie mam innej opcji to robie co kaza za ile kaza, a rasistowskie teksty/molestowanie to jest tylko "gratis" do tej sytuacji (jezeli wystepuje).

Wsrod specjalistow mobing, molestowanie nie wystepuje i to nie dlatego, ze mamy taki wspanialy system tylko to sie nie oplaca. Czyli reasumujac... pytanie (teza) powinno brzmiec, od ilu pieniedzy w portfelu nie molestuja/bija/draznia/mobuja bo boja sie konsekwencji/pozwow.

"Tatusia oszukasz, kolege oszukasz, ale zycia nie oszukasz..." Jak ktos byl w sadzie, wie ile kosztuje prawnik, wadium, biegli i jakie tam padaja wyroki, to potrafi wykalkulowac kiedy mu sie oplaca tam pojsc. A oplaca sie jak ma duzo $. Jak was chca wrzucic do aresztu, to wyznaczaja KAUCJE - bo ich to nie interesuje czy jestescie dobzi czy zli i czy mataczycie tylko ile macie siana.

Spytajcie np @comandeera ile razy byl zle traktowany jako specjalista a ile jako student (pomijam moje nachalne pytania na privie, ktore moga byc traktowane jako mobing :)

Miejsce widzenia zalezy od punktu siedzenia.

Gdyby ankieta byla lepiej ulozona, to mysle ze po wynikach wyszloby kto jest zle traktowany w IT i bylo by to powiazane z $ - czyli tymi przykladami, ktore podaje.

System zeruje an slabych, nie an silnych. To slabi ponosza systemowe koszta.

 

Wspanialomyslnie zezwalam na uzywanie tego posta w calosci i wybiorczo w pracach doktoranckich i innych, pod warunkiem dopisania w stopce "Jestem molestowany przez system!" ;)
+1 głos
odpowiedź 7 lutego 2020 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
No fajnie, ale co ja mam zaznaczyć kiedy ja, ani nikt w moim otoczeniu nie jest dyskryminowany?
1
komentarz 7 lutego 2020 przez mreo Użytkownik (790 p.)
Ale jak to nie jest? To tak sie da?

Czemu kobiety w it zawsze zajmuja sie szukaniem problemow, a mezczyzni ich rozwiazywaniem?
0 głosów
odpowiedź 7 lutego 2020 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
edycja 7 lutego 2020 przez SzkolnyAdmin
" W ramach projektu próbujemy oszacować poziom szeroko rozumianej dyskryminacji na rynku IT "

Dziwne, myślałem, że na informatyce zajmujecie się jakimiś konkretnymi problemami. I to na Politechnice Łódzkiej?

Oprócz szkoły pracuję w firmie programistycznej, moje koleżanki-nauczycielki i koledzy-nauczyciele też dorabiają sobie w działach IT i jakoś nikt nie czuje się dyskryminowany z żadnego powodu. Szanowne studentki - powiedzcie, co z nami jest nie tak? Czy jesteśmy dyskryminowani z tego powodu, że nas nikt nie dyskryminuje?
2
komentarz 7 lutego 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
"Czy jesteśmy dyskryminowani z tego powodu, że nas nikt nie dyskryminuje?" hehehehe :)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...