• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Stream z nauki programowania - prośba o wasze opinie

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
352 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2020 w Nasze projekty przez Krecioo Nowicjusz (240 p.)
Hej,

programowaniem zawodowo zajmuję się już ładnych kilka lat. W tym czasie przewinąłem się przez kilka firm. Głównie zajmuję się backendem, ale mam również pewne doświadczenie z frontem. Technologie jakich głównie używam to PHP, SQL, czasami Python. Aktualnie mógłbym siebie określić jako całkiem solidnego mida z aspiracjami na seniora :) Po co jednak o tym wszystkim mówię?

W przyszłości mam zamiar zostać full stack developerem, jednak wymaga to ode mnie wiele pracy. Sprowadza się to do tego, że poza masą kursów staram się poświęcać dziennie te minimum 2-3 godzinki na pisanie różnych projektów. Głównie jako freelancer (żaden grosz nie śmierdzi), ale wiadomo jak wygląda rynek. Żadko jestem w stanie znaleźć klienta i właśnie wtedy sam wymyślam sobie projekt, w którym mogę wykorzystać jakąś nową technologię, której jeszcze nie znam. Poza tym jestem osobą, która podczas pisania lubi otworzyć do kogoś gębę, paradoksalnie pomaga mi to się skupić i ogarnąć temat.

Dlatego pomyślałem sobie, a jakby tak odpalać stream wtedy kiedy się uczę? Ten pomysł ma wiele plusów:

- będę miał do kogo otworzyć gębę podczas pisania

- ktoś może się czegoś ode mnie nauczyć

- początkujący zobaczą jak wygląda prawdziwe pisanie kodu (Spotkałem wiele osób, które zraziły się do programowania, bo nie rozumiały, że osoby prowadzące kurs mają wcześniej przygotowany kod, który chcą przedstawić. Więc jak tylko utknęły z jakimś problemem rezygnowały z myślą, że się nie nadają, bo przecież facet z filmu nie miał żadnym problemów nawet z bardziej zaawansowanym kodem.)

- być może sam się czegoś nauczę od osób, które przyjdą oglądać mój stream

- może coś zarobię :) (nie jest to główny powód, ale stream'y dają taką możliwość)

Jest jednak jeden problem. Tak jak mój komputer i internet dadzą radę z ogarnięciem stream'a w full hd, tak mój mikrofon jest raczej ze średniej półki. Kupno lepszego nie stanowi dla mnie problemu, ale nie chcę tego robić póki nie będę miał chociaż minimalnej pewności, że to może wypalić. I w końcu dochodzimy do pytania głównego, czy ktokolwiek z was chciałby coś takiego oglądać? Założenia prezentują się następująco:

- pierwsze stream'y na pewno będą miały gorszą jakość audio, nie jakąś tragiczną, ale gorszą

- na stream będę pisał aplikację do obsługi wierzytelności (dłużników) w framework'u PHP Laravel 6, który aktualnie staram się ogarnąć, więc będzie wiele urw, przeglądania dokumentacji i stackoverflow. Jeśli wypali pojawią się inne projekty, korzystające z innych technologii. Najpewniej pojawią się również rozwiązania związane z frontem

- postaram się tłumaczyć wszystko co robię, ale na pewno nie będę tłumaczył podstaw PHP

- jeśli będziecie chcieli poopowiadam kilka anegdot, jak wygląda praca programisty, jak wygląda współpraca z biznesem, itp. w dobrej i złej firmie

- nie będzie to kurs, nie będę nic przygotowywał do kolejnych stream'ów, po prostu będę siadał, odpalał stream i pisał

- projekt nad, którym pracuję jest już rozpoczęty, ale kolejne będą pokazane na stream od początku do końca

- na stream oczywiście będę pokazywał tylko aplikacje pisane dla siebie

Prosiłbym o odpowiedź w ankiecie. Z góry dziękuję :)
komentarz 1 lutego 2020 przez Elzo Obywatel (1,120 p.)
Ja chętnie bym Cię oglądał. Uczę się programowania i to dla mnie mega ciekawe. Gdy podczas oglądania mógłbym się jeszcze czegoś nauczyć to już w ogóle świetnie.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 lutego 2020 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Jeśli będzie to faktyczna nauka programowania a nie tylko pokazywanie jak ktoś siedzi przed komputerem i klika w klawiaturę w ciszy no to myślę że bez problemu znajdziesz widownie. Na pierwszy streamach pewnie nie będzie tłumów, ale z czasem ilość oglądających będzie się zwiększać. Powodzenia :)
0 głosów
odpowiedź 2 lutego 2020 przez obl Maniak (51,280 p.)
To może byśmy jakiś wspólny projekt zrobili. W tej chwili robię sobie projekcik w Angularze 8 + backend w PHP.
komentarz 2 lutego 2020 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
czemu nie backend w Typescript (node.js)? mógłbyś zrobić od razu SSR
1
komentarz 2 lutego 2020 przez obl Maniak (51,280 p.)
Na zwykłym hostingu nie postawię node.js a php-a bez problemu wrzucę
komentarz 2 lutego 2020 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

@JAKUBW,

Nie każdy chce robić w node ;) W zasadzie technologii jest wiele, każdy pracuje w tym co lubi :)

komentarz 2 lutego 2020 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
Dlatego się pytałem :) chcę znać innych opinie i argumenty. Też aktualnie robię projekt w angular i się zastanawiałem nad technologią backendu. Wybrałem node i jestem zadowolony, dlatego chciałem się dowiedzieć dlaczego PHP był wyborem kogoś innego. Argument o hostingu ma jakiś sens :) ja miałem to szczęście że stawiam na VPS więc noda postawić to nie problem, ale na jakiś hostingach to rzeczywiście PHP jest lepszy bo od razu działa.
komentarz 2 lutego 2020 przez obl Maniak (51,280 p.)
A używasz sequelize do wysyłania zapytań do bazy danych?
komentarz 2 lutego 2020 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
Nie, nie korzystam, korzystam bezpośrednio z łącznika MySql bez żadnej pośredniej biblioteki.
0 głosów
odpowiedź 4 lutego 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł.

Na dowód tego podam ci przykład tych stremów:

https://www.youtube.com/user/GynvaelColdwind

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 124 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2017 w Systemy CMS przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 130 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2016 w PHP przez edwin Początkujący (410 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 559 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2021 w JavaScript przez icytower Bywalec (2,110 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...