• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ciasteczka - W jaki sposób je wykorzystać?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
184 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2020 w JavaScript przez Whereismycode Obywatel (1,710 p.)

Witam. Programuję od kilku lat, ale nigdy wcześniej nie miałem okazji wykorzystać ciasteczek w projekcie, aż przyszedł czas mówiąc kolokwialnie "Na utratę dziewictwa". 

W projekcie potrzebuję wykorzystać ciasteczka do pokazanie lub ukrycia elementu

Za pomocom tego samego przycisku chcę dodać lub usunąć ciasteczka które zmienią wartość na true lub false. Domyślam się, że nie potrzebuję umieszczać numeru identyfikującego dla danego użytkownika. 

Potrzebuję dobrego przykładu który pozwoli mi zrozumieć w łatwy i szybki sposób jak wykorzystać ciasteczka w projekcie. 

Z góry dziękuję. 

1
komentarz 30 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Programuję od kilku lat

no to już chyba dawno nie jesteś juniorem, spodziewałbym się powoli nawet seniora i wolisz zapytać na forum niż po prostu wstukać w googla dokumentację cookies :) ?

A tak na marginesie to co to za element, na pewno potrzebujesz tu cookies, a nie lepiej localstorage? Pytam, bo często widzę u wielu osób nadużywanie cookies co przekłada się często na bezsensowne wypychanie bezużytecznych danych z każdym requestem...

komentarz 30 stycznia 2020 przez Whereismycode Obywatel (1,710 p.)
Oczywiście przeczytałem dokumentację, ale jak można spojrzeć w poniższe komentarze nie zawsze jest wszystko opisane czarno na białym. Preferuję zapytać o radę doświadczonych koderów, ale również sprawdzić co w trawie piszczy :) .  

Tak czy inaczej. Element o którym mowa to "boczne menu", które chowa się po naciśnięciu przycisku o którym mowa wyżej. To ma być taki "smaczek", który po odświeżeniu strony zachowa menu schowane lub widoczne.

Uznałem, że ciasteczka będą dobrym rozwiązaniem. Być może się myliłem.
1
komentarz 30 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
szczerze to nie widzę tu żadnego uzasadnienia dla cookies i wysyłania tych informacji w żądaniach http, zrób to z localStorage ale w ogole to trochę mi to nie pasuje UX'owo... z tego co rozmawiam z UX to raczej takie zapamiętywania elementów, które mogą się zmieniać (a menu może) nie są dobre... ale to już kwestia UX designera, nie nasze zmartwienie jako front-endowców, my grafikami nie jestesmy :)
komentarz 31 stycznia 2020 przez Whereismycode Obywatel (1,710 p.)
Dobry pomysł z wykorzystaniem localStorage. Dziękuję.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 30 stycznia 2020 przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)

Tutaj masz fajnie opisane :

https://www.w3schools.com/js/js_cookies.asp

2
komentarz 30 stycznia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
1
komentarz 30 stycznia 2020 przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
no dobra tutaj jest więcej treści.
4
komentarz 30 stycznia 2020 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Cookies let you store user information in web pages.

Pierwsze zdanie i już totalna bzdura. Ciasteczka nie przechowują nic na stronie. Dane są przechowywane po stronie użytkownika i udostępniane serwerowi przez przeglądarkę jako element żądania HTTP.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 489 wizyt
pytanie zadane 20 października 2016 w PHP przez MatiiTv Gaduła (3,790 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 193 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2016 w Sieci komputerowe, internet przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 137 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2020 w JavaScript przez primole Obywatel (1,130 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...