• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Windows 10 za długo uruchamia sie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
9,640 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)
zamknięte 3 lutego 2020 przez Krzysiek_34

Witam.

Wcześniej Windows 10 uruchamiał mi sie 20 sekund na dysku SSD (od momentu włączenia laptopa do ukazania sie pulpitu). Wczoraj wieczorem włączyłem laptopa i system coś za długo sie uruchamiał. Po 20 minutach zrobiłem reset systemu w celu sprawdzenia jak długo uruchamia sie Win10. Okazało sie, że Win10 uruchamia sie minimum 80 sekund. W systemie nie mam żadnych wirusów itp badziewia, bo kilka dni temu zrobiłem skan systemu przy pomocy dobrego programu Wise Disk Cleaner.

Wczoraj posłużyłem sie takim poradnikiem:

https://www.chip.pl/2018/08/poradnik-wydajnosc-w-windows-10-co-mozesz-zrobic/

Zrobiłem w ten sposób:

Przyciski Windows+R -> wpisałem eventvwr ---> Podgląd zdarzeń ---> Dzienniki aplikacji i usług ---> Microsoft ---> Windows ---> Diagnostics Performance ---> Działa

Na liście zdarzeń odnajdujemy zdarzenie oznaczone jako Krytyczne, wyróżnione identyfikatorem o numerze 100. Tam jest pokazany czas startu Windows wynoszący nieco ponad 82 sekundy.

U mnie też był podany podobny czas.

Aby sie nie rozpisywać, to następnie zrobiłem tak jak jest podane w tym poradniku:

1. Konfiguracja systemu ---> zaznaczyłem (Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft), kliknąłem "Wyłącz wszystkie" i następnie "Zastosuj"

2. Menedżer zadań ---> Uruchamianie ---> Stan (wszędzie ustawiłem jako Wyłączony) i zamknąłem tego Menadżera zadań

3. Konfiguracja systemu ---> kliknąłem "OK" i następnie na "Ponowne uruchomienie komputera"

Wprowadziłem zmiany jak w tym poradniku, ale niestety dalej system uruchamia sie minimum 80 sekund.

W konfiguracji systemu mam aktualnie ustawione Uruchamianie selektywne, a wcześniej było ustawione Uruchamianie normalne.

Skoro system dalej sie długo uruchamia, to ustawić z powrotem na Uruchamianie normalne?

W tym poradniku też jest napisane, że programem pozwalającym zmierzyć czas startu Windows jest BootRacer.

Czy w mojej sytuacji jest sens instalować tego BootRacer, aby naprawić te zbyt długie uruchamianie sie Win10?

W systemie Win10 jest jeszcze coś takiego: Ustawienia ---> Aktualizacja i zabezpieczenia ---> Odzyskiwanie (Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego) - czy warto to zastosować w moim przypadku?

Pozostaje jeszcze ewentualnie coś takiego: Ustawienia ---> Aktualizacja i zabezpieczenia ---> Odzyskiwanie ---> Uruchamianie zaawansowane (Rozwiąż problemy - zresetuj ustawienia do stanu początkowego) - czy może warto to zastosować w moim przypadku?

Jeżeli komuś z Was uruchamiał sie kiedyś zbyt długo Win10, to w jaki sposób ten problem rozwiązaliście?

Aha, żaden format dysku SSD + nowa instalacja Win10 nie wchodzi w grę.

Będę bardzo wdzięczny za fachową pomoc.

komentarz zamknięcia: Problem został rozwiązany
komentarz 30 stycznia 2020 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)

W tym podanym rejestrze HiberbootEnabled ustawiłem wartość na 0 (czyli teraz Fast Startup jest wyłączony), kliknąłem OK i zrobiłem restart Win10.

Niestety dalej jest to samo.sad

Po ponownym uruchomieniu systemu sprawdziłem na wszelki wypadek czy ta zmiana została zapisana - aktualnie jest przypisane 0.

Gdy wszedłem w Panel Sterowania -> Opcje Zasilania -> Wybierz działanie przycisków zasilania... i klikam na "Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne" to niestety brakuje tam na dole dwóch opcji:

- Włącz szybkie uruchamianie (zalecane)

- Hibernacja

 

Tam jest tylko:

- Uśpij (to jest zaznaczone)

- Zablokuj (to jest zaznaczone)

 

Wychodzi na to, że problem tkwi gdzie indziej.

komentarz 31 stycznia 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Sprawdź aplikacje startowe, choć obstawiam, że któraś z usług blokuje, ale tutaj trzeba by użyć jakiegoś programu diagnostycznego analizującego proces bootowania.
komentarz 31 stycznia 2020 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)

W tym przypadku biorę 2 warianty pod uwagę:

1. Uruchomić msconfig jako konfiguracje systemu i tam są zakładki ---> [Rozruch], [Usługi] i [Uruchamianie]; tam na liście jest mnóstwo usług i nie wiadomo co odznaczyć

Spójrz jak to wygląda:

https://pomoc.cdp.com.pl/hc/article_attachments/115000493214/msconfig_2.png

2. Uruchomić program Auslogics BoostSpeed 5.2.1.0 umożliwiający podobno edycję autostartu; muszę sprawdzić czy ten program faktycznie posiada to przydatne narzędzie

Jaki wariant będzie lepszym rozwiązaniem?

komentarz 31 stycznia 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Szczerze mówiąc sceptyczny jestem w stosunku to tych wszystkich programów przyśpieszających system - z mojego doświadczenia na ogół niczego one nie przyśpieszały. Ot, pousuwały jakieś śmieciowe wpisy w rejestrze, wyczyściły kosz tudzież katalogi temp i tyle.

Windows ma narzędzia diagnostyczne, tylko trzeba się w nie nieco wgryźć -> link

Możesz popróbować wyłączać niesystemowe usługi i zobaczyć, czy coś to daje (tylko pamiętaj, co wyłączasz).

Jak masz antywirus, to go wyłącz (na czas testów oczywiście).

 

komentarz 31 stycznia 2020 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)

Ogarnąłem ten problem i teraz Win10 uruchamia sie max 20 sekund.smiley

Zrobiłem to w następujący sposób:

1. W konfiguracji systemu (msconfig) ustawiłem na Uruchamianie normalne.

2. W rejestrze HiberbootEnabled wpisałem wartość 1 (teraz Fast Startup jest włączony) , kliknąłem OK i zrobiłem restart Win10.

3. W cmd wpisałem powercfg.exe /hibernate on i kliknąłem OK

4. Gdy wszedłem w Panel Sterowania -> Opcje Zasilania -> Wybierz działanie przycisków zasilania... i kliknąłem na "Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne", to pojawiła sie już tam opcja:

Włącz szybkie uruchamianie (zalecane) ---> automatycznie zaznaczone

5. Zrobiłem restart Win10 i w końcu system uruchomił sie po max 20 sekundach.

Wcześniej i tak było gorzej, bo mimo, że system uruchamiał sie szybko, to po ukazaniu sie pulpitu nie było widać kursora. Musiałem ruszyć myszką, aby kursor był widoczny.

Teraz system uruchamia sie max 20 sekund i po ukazaniu sie pulpitu - od razu kursor jest widoczny.

Wychodzi na to, że tylko etap nr 3 był decydujący.

I tak dzięki Tobie w dużym stopniu rozwiązałem ten problem, bo poszedłeś dobrym tropem - brakowało tylko kropki nad "i".

Dzięki za pomoc.wink

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,203 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 455 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 318 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Darsonn Nowicjusz (160 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...