• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

pisanie bez patrzenia

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
1,345 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez enigmatycznyclay Bywalec (2,450 p.)
Jak ćwiczyć pisanie bez patrzenia na klawiaturę i czy to wogóle jest przydatne. Czy zawodowi programiści nie patrzą na klawiaturę pisząc? Z góry dziękuję za odpowiedź.

10 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
wybrane 8 kwietnia 2015 przez enigmatycznyclay
 
Najlepsza
Pisząc na klawiaturzę baardzo rzadko patrzę na znaki specjalne, np. przy używaniu wskaźników zdarzy mi się spojrzeć gdzie jest gwiazdka. Tak pozatym to większość zawodowców raczej nie patrzy na klawiaturę bo nie ma takiej potrzeby, mi to samo przyszło z czasem bo od małego piszę sporo na klawiaturze. Polecam strony takie jak:

http://10fastfingers.com/typing-test/polish

http://play.typeracer.com/

 

Słyszałem również o sposobie pisania wszystkimi 10 palcami, ja np. mam złe nawyki i klikam spację palcem wskazującym zamiast kciukiem, mimo to jestem w stanie pisać z prędkością do ~95 WPM (Words per minute), a zawodowi programiści i pisarze osiągają zazwyczaj wynik bliski 80. Oczywiście pisząc program nie piszę 95WPM tylko dużo dużo mniej.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
Jeśli ktoś z Was nie jest jeszcze tak popsuty jak ja to polecam obejrzeć:
https://www.youtube.com/watch?v=vXsutlz0GIQ

Prawdopodobnie pisanie wszystkimi palcami przyśpieszyło by moją pracę ale sam czas który bym musiał poświęcić na naukę tego... Pozatym piszę bardzo szybko biorąc pod uwagę średnie nawet profesjonalistów więc odechciało mi się tego uczyć.

Poprostu prosze nie piszcie samymi palcami wskazującymi jak większość lekarzy w swoich komputerach.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Mój speed to 90 WPM, testowałem dzisiaj. Piszę niestety czterema palcami, tak się nauczyłem.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez 1110200039910 Gaduła (4,630 p.)
Czyli tak jak mówiłem, wcale nie trzeba używać 10 palcy. Tutaj kolega tak jak ja używa 4-6 palcy a da się pisać bardzo szybko.
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
czym wiecej piszesz tym lepiej ci to wychodzi (szybciej). Wazne jest dobre ustawienie rąk na klawiaturze. Mozesz znaleźć w googlach różne konkretne porady.

główną zasada to pisz i staraj się nie patrzeć a wejdzie ci to w nawyk.
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Vakoss. Bywalec (2,870 p.)
Niektórzy zapewne tak. Jak ćwiczyć? Poprostu rób to co robisz, jeśli programujesz i jest to twoją pasją oraz będziesz to robił cały czas będziesz miał wprawe w pisaniu. Po paru latach takiego pisania bez problemu nie będziesz musiał patrzeć na klawiaturę
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Majeq Początkujący (440 p.)
Mysle, ze nie patrzenie sie na klawiature samo przyjdzie i na pewno jest latwiejsze niz uciekanie co chwile wzrokiem z ekranu a potem szukanie gdzie sie skonczylo.
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Ja się wyćwiczyłem poprzez program odpytujący mnie ze słówek. Jednak gdy używam innej klawiatury muszę patrzeć na klawisze.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Ja już od małego (jakieś 8 lat) piszę bez patrzenia. To bardzo przydatne. Zamiast skupiać się na pisaniu, poświęcasz więcej uwagi analizowaniu kodu.

komentarz 8 kwietnia 2015 przez Wally Bywalec (2,840 p.)
Nigdy nie myślałem o szybkim pisaniu, po prostu używa się kompa, to samo się nauczyło, Slight Edge'owo można powiedzieć. Jak piszę tą wiadomość, czy kod w jakimś języku, to tak - nie patrzę na klawiaturę :P.

Ups, to miała być odpowiedź do pytania, nie do odpowiedzi, ale już trudno.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
Ja piszę normalnie bez patrzenia na klawiaturę. Mogę nawet z zamkniętymi oczami pisać. Żaden problem.

Mam tylko kilka nawyków, takich jak to że palce na klawiaturze trzymam nieco inaczej niż trzeba, bo zamiast mieć ułożone na środkowym rzędzie klawiszy, mam je po prostu w różnych miejscach.

A poza tym, zamiast wciskać shift do robienia dużych liter, wciskam Caps Lock, piszę literkę a potem wciskam Caps Lock ponownie żeby wyłączyć capsa. A szybkość pisania jaką mam to nawet nie wiem i raczej mnie to nie interesuje. IMO chodzi o to by nie odrywać wzroku, a nie o to żeby szybko pisać - chociaż szybkie pisanie jest fajne.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Walcz z odruchem spoglądania na klawiaturę, bądź świadomy tego, że piszesz i gdy masz ochotę się popatrzeć - to po prostu tego nie rób. Można pisać 10 palcami jednocześnie, jeśli sobie zainstalujesz Vim'a na swojej dystrybucji to tam nie ma innej opcji jak używać wszystkich palców. Lewą rękę masz ustawioną na klawiszach asdf, a kciuk na spacji, obok klawisza ALT. Druga ręka dotyka hjkl, a kciuk tylko prawego ALT. Tutaj chodzi, że musisz wytrenować pamięć mięśniową, piszesz bez odrywania rąk, tylko same palce chodzą. Ręcę w ogóle się nie przesuwają. Jeden palec jest odpowiedzialny za 2-4 znaki. Nadal się uczę pisać w ten sposób i muszę powiedzieć, że ciężko idzie :> Podczas pisania nadal mam pół sekundowy delay, a palce w szczególności środkowy i wskazujący się mylą.
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Vizard Użytkownik (750 p.)
Jak dla mnie to się wyrabia przy dużej ilości pisania i po pewnym czasie oczy zaczynają same uciekać na monitor :D. Jak dla mnie jest przydatne ponieważ na bieżąco widzimy wszystkie błędy jakie nam się podświetlą w Wordzie czy innym edytorze :D
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez GrzesiekB Gaduła (3,720 p.)
W liceum miałem taki przedmiot jak maszynopisanie. Nauczycielka zasłaniała klawiaturę kartką i kazała pisać (niemiecki układ z zamienionym YZ). Ledwo mnie przepchnęli z tego przedmiotu (choć ogólnie miałem dobre oceny). Wówczas pisałem już mega szybko na kompie jedynie, to co jakiś czas korygując wzrokowo klawiaturę i palce. Temat korekty został mi do dzisiaj - nic na to nie poradzę... a przepracowałem już setki tysięcy linii kodu (albo jeszcze więcej) i używam wszystkich 10 palcy do pisania - czasem jednak samo spojrzenie na ułamek sekundy mi pomaga - czasem nawet raz na 10 - 20 minut... Ta kartka którą zasłania klawiaturę mnie strasznie irytowała... i przeszkadzała na dłoniach... Nie jestem więc 100% bezwzrokowcem - pewnie gdybym się musił to bym dał radę... tylko po co? :)

Podobne pytania

+1 głos
6 odpowiedzi 2,246 wizyt
+2 głosów
2 odpowiedzi 353 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2021 w Offtop przez KrwawyPyton Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 218 wizyt
pytanie zadane 4 września 2017 w C i C++ przez Igor Użytkownik (740 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...