• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór dystrybucji Linuxa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
291 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
edycja 23 stycznia 2020
Zastanawiam się, jaką dystrybucję Linuxa wybrać. Opcji jest wiele, lecz wytypowałem kilka najbardziej mi pasujących pod względem funkcjonalnym i graficznym. Oto one:
 - Debian
 - Linux Mint
 - MX Linux
 - Manjaro
Zależy mi głównie na tym, aby system był w miarę prosty w obsłudze, miał ładny interfejs graficzny i miał duży wybór pakietów. Czasami będę też programował w Javie i JavaScripcie. Która z tych dystrybucji będzie najlepszym wyborem? Może macie też swoje propozycje co do dystrybucji? Chętnie takowe przyjmę.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 23 stycznia 2020 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
wybrane 24 stycznia 2020
 
Najlepsza

Spośród wytypowanych dystrybucji korzystałem tylko z trzech pierwszych. Linux Mint jest dla mnie zbyt prosty. W zasadzie niczym szczególnym mnie nie zauroczył. Debian ma za to bogate repozytoria i koniecznie chciałem go zainstalować na swoim słabszym laptopie po wymianie dysku na SSD. Potrzebowałem niezbyt ciężkiego środowiska graficznego, więc postawiłem na XFCE, jednak domyślna konfiguracja była dla mnie zbyt surowa i wymagała zbyt dużego przekonfigurowania. Choć trzeba przyznać, że XFCE jest elastyczne pod tym względem.

Zachęcony pierwszym miejscem w rankingu https://distrowatch.com/ wypróbowałem MX Linuxa, który okazał się dobrym wyborem. MX Linux bazuje na Debianie, więc odwołując się do repozytoriów łatwo mogę zainstalować potrzebne mi oprogramowanie. Nie muszę ręcznie kompilować źródeł, co mi się zdarzało w przypadku innych dystrybucji. System ten jest przeznaczony na niezbyt wymagające komputery, a domyślna konfiguracja środowiska graficznego (też XFCE) bardzo przypadła mi do gustu.

Moją uwagę również przykuła około 200-stronicowa dokumentacja w PDF-ie, która w przystępny sposób nie tylko opisuje dostępne oprogramowanie, ale również podstawy samego Linuxa. Coś czego nie znałem, a jest fajnym dodatkiem, to system monitorujący stan komputera Conky. Do wyboru jest wiele szablonów, pokazujących zużycie RAM-u, procesora, temperatury itp. Co do Manjaro, słyszałem wiele dobrego, może warto sobie uruchomić wersje Live USB wybranych dystrybucji i samemu je przetestować.

+1 głos
odpowiedź 23 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Mint, ma calkiem fajny support + jest prosty.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 315 wizyt
pytanie zadane 3 października 2021 w Systemy operacyjne, programy przez doskanoness Obywatel (1,240 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 155 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,541 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...