• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka Front End

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
691 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2020 w HTML i CSS przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Witam, ostatnio wziolem się za naukę html i css, a w krótce postaram się poznać js. Zastanawiam się czy mój sposób nauki jest dobry bo oprócz praktyki, czyli 1 godzinę dziennie spędzam na napisaniu kodu HTML i css, uczę się teorii (wiem że mało czasu na praktykę poświęcam, ale aktualnie nie mam takich możliwości, aby go wydłużyć) jeżeli chodzi o teorie to uczę się definicji itp. Wiedzę czerpie z materiałów Mirosława Zelenta i tutaj właśnie chciałbym opisać o co konkretnie mi chodzi, więc oprócz definicji które pojawiają się na ekranie w określonych momentach uczę się różnież podsumowania czy to wogóle jest dobry sposób jeżeli chodzi o teorie (Nauka zajmuje mi średnio 1,5 godziny). Druga sprawa to czy gdy opanuje html i css i js to ile tak mniej więcej zrobię postępu, bo moim celem jest dostać pracę jako junior. Jak dobrze junior musi umieć html i css? I ostatnie pytanie, Java script dotyczy tylko front Endu czy jeszcze jakiejś dziedziny?

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 23 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Jak dobrze junior musi umieć html i css?

W mojej ocenie junior powinien umieć zrobić bez problemu jakieś proste zadanko kompleksowo, czyli np. stworzyć jakiś formularz z walidacją frontową, skonsumować jakieś zewnętrzne API, swobodnie modyfikować DOM itp. Ponad to powinien znać chociaż podstawy testów i mieć ogólną wiedzę m.in. o wymianie danych client-serwer, jakie są sposoby, jakie metody http itp. Do tego dorzuciłbym jakąś podstawową znajomość frameworka, dowolnie jakiego, na podstawowym poziomie, np.:

  • angular - swobodna praca z komponentami, wymiana danych między komponentami w dwie strony, użycie serwisów, znajomość podstaw rxjs itp.
  • react - umiejętność pracy z podstawowymi hookami / life cycle, umiejętność przekazywania parametrów i wymiana danych w dół/górę, umiejętność używania context itp.

Z taką wiedzą myślę, że można myśleć o jakimś stanowisku juniorskim.

komentarz 23 stycznia 2020 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Dorzuciłbym jeszcze podstawy Gita i narzędzia "wokołoprogramistyczne" (Fiddler, dev toolsy, czy inne narzędzia ułatwiające debugowanie czy podgląd tego co leci w request-response). Można byłoby się jeszcze pokusić o wzorce projektowe.
komentarz 23 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
jak najbardziej, w sumie założyłem, że git to już taka totalnie podstawa i obowiązek nawet we własnych projektach, tak samo jak praca z konsolą devtools :)
komentarz 23 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

@Tomek Sochacki,  i tak i nie. Junior przedewszystkim ma sie uczyc, byc komunikatywny, nie miec problemu z przyswajaniem dokumentacji, ma byc chetny do nauki, cierpliwy i... tani :)

Cala reszta to tak naprawde firma i jej polityka, narzedzia.

Czy umie troche mniej czy troche wiecej to nie ma tak naprawde roznicy (junior). I tak przyjdzie stres test. Miewalem juniora co moglby z miejsca byc seniorem, a miewalem takich, co po studiach ludzie mieli wieksza praktyczna wiedze.

Pytania mozna zadawac rozne i roznie. Sam sie lapie ze wydawalomi sie ze cos dziala w taki sposob a dziala w inny, tego uczysz sie przez cale zycie. Liczt sie najbardziej kod. Co z tego, ze kolo nie zna frameworka react/angular/vue jak kod pisze bardzo dobry i zalapie podstawy kazdego z w nich w tydzien. Co z tego jak (z zycia wziete!) nie potrafi zlozyc XMLHttpRequesta ani fetcha (nie slyszal co to ajaks!), jak socketami tak opierdzieli apke, ze tl sam nie zrobilby tego lepiej (lyknal to innej - nowoczesnej strony).

Wiec... niby tak, ale tych technologii jest tyle, sa tak rozni ludzie, ze bywa ze rzuci apke na stol i nikt pytan nie zadaje, poza "Ile by Pan chcial..." a bywa, ze koles odpadl na jakis prostych pytaniach a po 2 miesiacach siedzi u konkurencji i sa zadowoleni. Bywa, ze po kilku latach odchodza bo sie wypalili a sa bardzo dobrzy. Tego nie da sie przewidziec.

Wazne jest samozaparcie, jak nie wychodzi, nie poddawaj sie (no chyba ze czujesz ze to jest totalnie nie dla Ciebie) i rob swoje az zaskoczy.

0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap i co tam pasuje to biezesz na warsztat.
komentarz 22 stycznia 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)

Dzięki smiley

0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Bardzo zle robisz uczą się teorii kosztem praktyki. Nie nauczysz się programować nie programując- tylko ogladajac filmiki, tak samo nie nauczysz sie jezdzic na rowerze bez faktycznej jazdy. Materialy Pana Zelenta sa dobre na start ale nie dostaniesz po nich pracy jako junior. Ciezko powiedzec ile czasu musisz posiwecic aby dostac prace jako junior - to jest kwestia indywidualna - kazdy uczy sie innym tempem. Wydaje mi sie ze jak bedziesz poswiecac godzine dziennie, co w przelozeniu na tydzien da ci ok 5-6 godzin (zakladam ze beda rozne wypadki losowe przez co bedzie trudno znalezc czas) to w takim tepie bedziesz potrzebowac ponad roku na zdobycie wiedzy potrzebnej na juniora. Obecnie na juniora musisz dobrze znac HTML, CSS oraz JS. Po kursach Pana Zelenta bedziesz znac tylko podstawy podstaw co jest oczywiscie za malym zakresem aby dostac prace. Niezbedne bedzie tez abys poznal jakis framework webowy taki jak - Angular/Vue/React. ale zeby zaczac sie tego uczyc musisz dobrze opanowac JavaScript.

 

Odnośnie ostaniego pytania - JS mozesz uzywac zarowno na frone-endzie jak i back-endzie (node.js)
komentarz 22 stycznia 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Okej dzięki, myślałem że nauka zajmie mi okol 3 lat na juniora ale nie jest tak źle postaram się przyłożyć do praktyki i znaleźć więcej czasu, którego mi nie starczy ze względu na szkołę. Zastanawiam się, ponieważ słyszałem od kolegi że front End jest mało placalny, że względy na liczbę programistów w tej dziedzinie, czy to zreczywiscie prawda?
komentarz 23 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Specjalistow brakuje wszedzie. Jezeli nastawiasz sie na prace dla kogos to jakiego zawodu bys nie wybral to ten ktos bedzie musial na tobie zarobic.

Jezeli front end jest malo oplacalny to daltego ze frontendowcy godza sie na marne place, bo pracy to wymaga duzo + zmyslu estetyki (aby trafic w gust klienta).

Ktos musi to zrobic. A jezeli bedzie to murzyn no to malo zarobi :)

W firmie dawali kiedys backendowi 4 razy wiecej. Front sie wqrwil powiedzial, ze chce stawke x3, podziekowali mu, a po tygodniu dzwonili aby wrocil.

Zasada jest zawsze ta sama, jezeli w okolo jest duza konkurencja to place leca. Jezeli nie ma to ty dyktujesz ceny. Nalezy sobie odpowiedziec czy nauka np reacta, css, html to jest to samo co zrobienie prawka i zostania kierowca.

Jezeli jestes SPECJALISTA i robisz DOBRZE, to objetnie czy jest duzo ludzi czy malo zarabiasz przynajmniej dobrze.

Frontend to czesto ciezsza orka niz backend (patrzac na normalne wiekszosciowe produkty).
komentarz 23 stycznia 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Okej, dziękuję. Wybrałem Fornt End bo lubię patrzeć na efekty swojej pracy odrazu i mam takie uczucie satysfakcji gdy piszę kod, więc chciałbym to robić.
0 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2020 przez pirouetti Mądrala (6,490 p.)
Polecam połączyć naukę programowania z językiem angielskim.

Taki kanał na youtube jak web dev simplified czy traversy media i wszystko idzie gładko.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,709 wizyt
pytanie zadane 1 maja 2018 w HTML i CSS przez Sledziux Początkujący (250 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 889 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2017 w Offtop przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,184 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xbx13293 Nowicjusz (150 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...