• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja Linuxa Mint na pendrivie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,064 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Witam
Otóż mam pewien problem. Chciałem zainstalować Linuxa Mint na osobnym pendrivie, lecz jest dostępna tylko instalacja na głównym dysku, na którym jest Windows, a tego czasami będę też używał. Słyszałem, że aby zainstalować Linuxa na dysku zewnętrznym najlepiej jest wyjąć wszystkie dyski z komputera i wtedy się uda. Lecz mam laptopa i wyjęcie z niego dysku może być problematyczne. Moje pytanie brzmi: Czy da się zainstalować Linuxa Mint na pendrivie bez kombinowania w dyskach? Jeśli tak, to jak?

P.S Polecacie Linuxa Mint czy Ubuntu? Którego wybrać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 22 stycznia 2020 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
wybrane 23 stycznia 2020
 
Najlepsza

Da się zainstalować. Polecam Ci poszukać w sieci pod hasłem Linux Persistent Storage USB. To nie jest to samo co Linux Live USB. Różni się tym, że możesz zapisywać na pendrive dane i po ponownym włożeniu nośnika dane te będą dostępne. Sam używałem takiego rozwiązania, gdy pojechałem za granicę na kilka dnia, a miałem tam do dyspozycji czyjś komputer z Windowsem. Taki system ładuje się do RAM-u i nie narusza systemu, który znajduje się na dysku komputera. No i możesz go nosić w kieszeni i uruchomić na dowolnym komputerze.

Co do dystrybucji, to nie ma znaczenia. Z Minta korzystałem i nie narzekam. Ubuntu też wygląda OK, oba systemy są pochodną Debiana, jednej z najlepszych dystrybucji Linuxa - oczywiście moim zdaniem. Natomiast jakbyś chciał przejrzeć inne dystrybucje, to zajrzyj na https://distrowatch.com/.

1
komentarz 22 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

+ dla Linux Persistent Storage USB.

Dokladnie mint i ubuntu sa bardzo podobne, ale nalezy pamietac, ze ich rozwoj czesciowo sponsoruje... M$. A wiec trzeba uwazac - tymbardziej ze tu czesto pojawiaja sie nowosci.

komentarz 23 stycznia 2020 przez niezalogowany
Dzięki wielkie, takiej odpowiedzi potrzebowałem.
komentarz 1 listopada 2020 przez Lyokoheros Początkujący (340 p.)

@Benek, jak duży pendrive jest do tego potrzebny? Czy jakieś 14,4 GB wystarczą by to w miarę działało? I są może do tego programy takie jak rufus dla bootowalnyc pendrive'ów?

komentarz 1 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Pendrive nie jest przeznaczony i nie nadaje się na instalację systemu operacyjnego.

Owszem da się, ale to bardzo zły pomysł...
komentarz 1 listopada 2020 przez Lyokoheros Początkujący (340 p.)
Niekoniecznie to bardzo czesto moze byc przydatne rozwiazanie. I mi np obecnie jest bardzo potrzebne.

Gorzej, ze czasem zle dziala. Zreszta widac to po tym poscie - obecnie pisze z Ubuntu 20.0.4 zainstalowanego wlasnie jako Linux persisten storage USB z uzyciem Rufusa, ale... jak widac nie jestem wstanie wlaczyc polskich znakow (co jest ekstremalnie wkurzajace) - co gorsza dane choc nie powinny to przepadaja... a ustawilem cale 11 GB na dane (czyli tyle ile zostalo miejsca na pendrivie).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 870 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 297 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 2,417 wizyt
pytanie zadane 8 października 2018 w Systemy operacyjne, programy przez KrzychuWLK Nowicjusz (160 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...