• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[Pytanie o kartę graficzną]Różnice między rodzajem GDDR

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
698 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Napotkana Osoba Nowicjusz (220 p.)
Hej!

Ostatnio bliżej interesowałem się kartami graficznymi, a dokładniej rodzajem pamięci w nich. Szukałem informacji na ten temat, ale wolałbym się upewnić kilka rzeczy:

1. Gdzieś przeczytałem, że w kartach graficznych ogólnie nie używa się już GDDR4 bo różnice między czwórką a trójką były zbyt małe. Prawda?

2. Podobno w całokształcie istnieje tylko: GDDR3, GDDR4,GDDR5,GDDR6,GDDR7. Co do trójki, czwórki i piątki jest to oczywiste ,,że istnieją". Ale co z szóstką i siódemką? Próbowałem wyszukać  przykładowych  kart z nimi na alle(dro)gro oraz  morele,  ale nie widziałem  żadnych z użyciem GDDR6 lub GDDR7. Istnieją, czy nie?

3.Parametrami pamięci GDDR są:

-Napięcie

-Prędkość

-Pojemność

-Ilość pinów

-Opóźnienia

Nie znam jednak dokładnych  wartości,  a chętnie zaznajomiłbym się z nimi, zna ktoś jakąś stronę (lub sam zna na pamięć) gdzie jest to wypisane?

Dzięki za każdą pomoc.

1 odpowiedź

–1 głos
odpowiedź 22 stycznia 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Wiesz co... litości... 

O... wikipedia działa.... : https://en.wikipedia.org/wiki/GDDR_SDRAM

O... i internet także....  : https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/rtx-2080-ti/ (GDDR6)

Wyłożone jak na tacy. Wraz z datami wprowadzenia, rodzajami kart i sposobem działania.

komentarz 22 stycznia 2020 przez Napotkana Osoba Nowicjusz (220 p.)

Wiem, że dla wielu wikipedia to jedyne źródło wiedzy, ale  tam artykuły może pisać każdy, a sama strona  informuje, że źródła nie są do  końca pewne.

This article includes a list of references, related reading or external links, but its sources remain unclear because it lacks inline citations.

To  chyba oczywiste,  że ludzie pytają o takich  rzeczach na forum informatycznym, dla upewnienia?

Nie będę już wspominał, że o GDDR7 nie ma tam  ani słowa. Nie odnosi  się to również do  pytań które  rozwinąłem  w   pierwszym   poście.

Aha, i jeszcze ta forma wypowiedzi którą prezentujesz...

Wiesz co... litości...  

Dobrze, więcej bić nie będę.

O... wikipedia działa...

Brawo. Widzisz, mamy 2020 rok i do tego  czasu  udało się stworzyć  całkiem wiele  ciekawych stron internetowych, orderu za to odkrycie nie dostaniesz, próbuj dalej.

O... i internet także.... 

Rozumiem twoje zadowolenie, gdyż pewnie jest to twój  pierwszy raz kiedy twój internet zadziałał.

A na serio:  nawet jeśli pomyliłbym się i  założył głupi temat, to są normalniejsze sposoby zwracania uwagi niż teksty rodzaju ,,internet działa"  ,,rany" ,,omg", pomijając  to, że linki które podałeś pokrywają się z tym  co mówiłem tylko  w   pewnym procencie, a i tak  wikipedia może zawierać błędy,  nie zawiera  wszystkich informacji (GDDR7).

komentarz 22 stycznia 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Wnoszę że nawet nie przewinąłeś strony wiki na koniec. Tam masz odnośniki do organizacji JDEC. To nie jest "wiedza z wiki" a źródło standaryzacji które Cię interesuje.

Czy zerknąłeś samodzielnie do choćby kilku specyfikacji kart graficznych producentów? Jeśli nie, to informuję że tam zawsze podana jest wersja pamięci karty graficznej. Podkreślam... zawsze. A jeśli nie wierzysz, proszę oto baza danych urządzeń GPU. Wpisałem frazę: "GPU specification" w wyszukiwarce. Jeden (z 5 początkowych odsyłaczy): https://www.techpowerup.com/gpu-specs/

A teraz magia. Co stanie się jak wpiszę w wyszukiwarce: "GDDR7 specification" ? Ja spróbowałem... Może spróbujesz?

Jak widać dalej chcę Ci pomóc choć jednocześnie zwracam uwagę że możesz także samodzielnie wykonać choć część pracy. A po co? A po to by konkretniej zapytać :)

A teraz odpowiedzi. Zacznę nawet naskórkowo czyli ... od wikipedii (zgadzam się... źródła wymagającego weryfikacji ale jednocześnie przy tak ogólnym pytaniu w zupełności wystarczającego):

1. Gdzieś przeczytałem, że w kartach graficznych ogólnie nie używa się już GDDR4 bo różnice między czwórką a trójką były zbyt małe. Prawda?

Odnośnik do wikipedi, tabela: Table of transfer rates Sam wyciągnij wnioski jakie są różnice w szybkości GDDR3 i GDDR4. A tu masz listę kart z GDDR4: https://www.techpowerup.com/gpu-specs/?memtype=GDDR4&sort=name

Warto zerknąć jakie są daty powstania tych konstrukcji.

2. Podobno w całokształcie istnieje tylko: GDDR3, GDDR4,GDDR5,GDDR6,GDDR7. Co do trójki, czwórki i piątki jest to oczywiste ,,że istnieją". Ale co z szóstką i siódemką? Próbowałem wyszukać  przykładowych  kart z nimi na alle(dro)gro oraz  morele,  ale nie widziałem  żadnych z użyciem GDDR6 lub GDDR7. Istnieją, czy nie?

Dostałeś odnośnik do bazy kart graficznych który sam mogłeś odnaleźć bo to trywialne. Wybierz teraz samodzielnie typ pamięci i zobacz czy takie konstrukcje istnieją.

3.Parametrami pamięci GDDR są:

-Napięcie

-Prędkość

-Pojemność

-Ilość pinów

-Opóźnienia

Pierwszy odnośnik po kliknięciu w hasło GDDR6 na wiki: https://www.jedec.org/standards-documents/docs/jesd212c

Tak, sprawdziłem. Po darmowej rejestracji z bardzo restrykcyjną captcha, jest dostęp do wszystkich informacji które potrzebujesz.

Masz jakieś pytania do wniosków które sam wyciągniesz z lektury? Czy jakiś jeszcze szczegółowych informacji nie możesz odnaleźć?

PS. Zastanów się dlaczego nikt Ci nie odpowiedział na tak zadane pytanie... Może było zbyt ogólne? Tak więc dostałeś feedback... :)

komentarz 23 stycznia 2020 przez Napotkana Osoba Nowicjusz (220 p.)

  Czy zerknąłeś samodzielnie do choćby kilku specyfikacji kart graficznych producentów? Jeśli nie, to informuję że tam zawsze podana jest wersja pamięci karty graficznej. Podkreślam... zawsze.

Ja za to chciałbym poinformować, iż kupiłem klawiaturę o wartości rynkowej 600 za 200 z dowózką.

Ale zaraz, zaraz... i co w związku? Pisałem, że próbowałem znaleźć  model z tą pamięcią. Gdybym go  znalazł w specyfikacji, miałbym pewność, że istnieje i jest używany - jaki byłby sens zadawania  tego pytania? Wbrew wszystkim reptiliańsko-marsjańsko-masońskim teoriom spiskowym ludzie wolą poświęcić godzinę szukania niż 2 godziny tworzenia tematu i odpowiadania w nim.

A tu masz listę kart z GDDR4: https://www.techpowerup.com/gpu-specs/?memtype=GDDR4&sort=name

Warto zerknąć jakie są daty powstania tych konstrukcji.

Za linka dzięki. 

 

Pierwszy odnośnik po kliknięciu w hasło GDDR6 na wiki: https://www.jedec.org/standards-documents/docs/jesd212c

Tak, sprawdziłem. Po darmowej rejestracji z bardzo restrykcyjną captcha, jest dostęp do wszystkich informacji które potrzebujesz.

Ja również sprawdziłem, i to jest jest do GDDR5 nie 6.  Rozumiem jednak, że chodziło ci po prostu o stronę JEDEC, dzięki za  nakierowanie.

PS. Zastanów się dlaczego nikt Ci nie odpowiedział na tak zadane pytanie...

Nie namawiaj mnie do takich rzeczy, gdyż odpowiedziałeś mi 4 godziny po stworzeniu tematu.

Może było zbyt ogólne?

Forum jest stricte informatyczne, dział o sprzęcie, pytania wyszczególnione w punktach.

Tak więc dostałeś feedback... :)

Pomimo wielu zbędnych tekstów ostatecznie podesłałeś wartościowe informacje, za które szczerze dziękuję.

1
komentarz 23 stycznia 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Proszę bardzo. Na tym forum, "dziękuję się klika" w okienku głos.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 281 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2021 w Sprzęt komputerowy przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 294 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Mixteraks Początkujący (360 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 145 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...