• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pionowe paski na ekranie, nie ma obrazu z podpiętą kartą graficzną.

VMware Cloud PRO - przenieś swoją infrastrukturę IT do chmury
0 głosów
861 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Emcio49 Nowicjusz (150 p.)
edycja 21 stycznia 2020 przez Emcio49
Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że moje pojęcie o komputerach jest niewielkie.

Mam problem z wyskakującymi pionowymi paskami na ekranie ale tylko wtedy kiedy karta graficzna jest podłączona, wydaje mi się że to wina karty ale chciałbym się upewnić. Zacznę od początku wiec komputer został kupiony 5 lat  temu i złożony w sklepie. W ciągu 2 lat był oddany 3 razy na gwarancję 2 razy z powodu zasilacza i raz z powodu płyty głównej i zasilacza. Przez kolejne 3 lata ładnie działał (nie licząc odwróconego dźwięku w każdych słuchawkach po trzeciej gwarancji ale to może na kiedy indziej) powoli zaczynał się coraz bardziej mulić, potrzebne były częste restarty komputera itp. a temperatura na karcie przy obciążeniu wynosiła w okolicach 60-70 stopni(nie wiem czy to dobrze czy źle). Został więc zrobiony format komputera, oczyszczenie z kurzu i nałożenie pasty termoprzewodzącej na procesor i kartę graficzną. Ale to nic nie dało i komputer nadal działał opornie przy grach, aż w końcu po 2 miesiącach zaczęły pojawiać się właśnie te pionowe paski. Z początku tylko przy graniu potem już nawet przy przeglądaniu internetu lub po prostu zostawionym włączonym komputerze. Z kartą jest dziwna sprawa bo jeśli podłączę ją do monitora to obrazu nie ma, ale jak najpierw monitor podłączę do płyty głównej to obraz jest i jak przełączę monitor znowu na kartę to obraz nadal jest tylko po paru minutach pojawiają się znowu paski. Jeszcze jedna sytuacja to taka w której karta graficzna jest podpięta do komputera ale monitor jest podłączony do płyty głównej i wtedy też nie ma obrazu. Wiem, że w internecie jest już wiele takich tematów, ale za dużo się z nich nie dowiedziałem. Sprawdziłem zasilacz mierząc napięcia wyszły:12V-5.14V-3.39V więc wydaje mi się, że zasilacz jest w porządku. Programem OCCT sprawdziłem procesor przy teście trwającym 30min i nie wykrył żadnych problemów.  Niepokoi mnie trochę pamięć RAM jaką mam w komputerze, kość jaką mam ma częstotliwość 1600MHz a, według OCCT jest to tylko 800MHz. Sprawdziłem to już w BIOSIE i częstotliwość jest ustawiona na 1600MHz. Nie wiem jak sprawdzić płytę główną i czy to ,że jest przez nią odwrócony dźwięk w słuchawkach ma jakieś znaczenie bo płyta przyjechała już rąbnieta z gwarancji ?

Specyfikacja:

Intel Core i5-4460, Quad Core, 3.20GHz, 6MB, LGA1150, 22nm, 84W,VGA,BOX

ASRock H87 Pro4, H87, DualDDR3-1600, SATA3, GBLAN, RAID, ATX

ADATA 8GB 1600MHz DDR3 CL11 Retail

ADATA SSD SP900 128GB 2,5'' SATA3 read/write; 545/535MBs 12K/91K IOPS

Dysk twardy Toshiba, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 32MB cache

LOGIC Obudowa komputerowa A30 Midi Tower, z zasilaczem LOGIC 600W ATX, USB 3.0

MSI Radeon R9 280X, 3 GDDR5 (384 Bit), HDMI, DVI, DP

 

Nie mam pojęcia czy wymienić kartę graficzną/płytę główną/RAM czy wszystko ? Czy może warto jeszcze oddać komputer do jakiegoś informatyka żeby go obejrzał ? Wersję BIOSU posiadam najnowszą według producenta z 2015 roku ale jest jeszcze jakaś wersja beta z 2018 nie wiem czy warto jeszcze się bawić w tą aktualizację. ?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 24 stycznia 2020 przez francus11 Gaduła (3,250 p.)
wybrane 24 stycznia 2020 przez Emcio49
 
Najlepsza
Zacznę od karty. Najpierw sprawdziłbym czy wyjście z karty, której używasz nie jest uszkodzone. Podłącz monitor do karty przez inne złącze. Jeśli nie masz innych złączy w monitorze to spróbuj znaleźć jakiś inny wyświetlacz (np telewizor), ewentualnie zastosuj jakąś przejściówkę. Jeśli nie pomoże to podłącz monitor do karty, poszukaj kilku recenzji/testów karty na necie i przeprowadź testy w benchmarkach, które były tam używane. Jeśli wyniki będą bardzo się różnić to możliwe że karta jest uszkodzona. Jeśli testy wyjdą ok to możliwe, że po prostu ten sprzęt jest za słaby na grane przez ciebie gry. Nie wiem, w co grasz, więc trudno mi ocenić

Upewnij się też, czy do karty podpięte są wszystkie kable zasilania. Możliwe, że to powoduje błędy graficzne i mierne osiągi. Jest szansa, że przy serwisie ktoś nie podpiął, choć to podstawowa czynność przy montażu komputera.

Możliwe też, że to wina zasilacza. Nie jest to niskiej jakości zasilacz, który może nie dostarczać w odpowiedni sposób prądu. Wiem, że niby napięcia są w normie, ale zasilacz może inaczej zachowywać się pod obciążeniem.

Możliwe, że to wina sterowników karty. Nie wiem czy je aktualizowałeś. BIOS raczej nie powinien sprawiać problemów, ale i tak warto go zaktualizować. Czy miałeś podkręcaną kartę graficzną,? Możliwe że przez niestabilne podkręcenie mogą pojawiać się takie artefakty.

Słabe Jeśli jednak chodzi o RAM to wszystko jest ok. W części programów wyświetla się częstotliwość niepomnożona. Jeśli taka "dziwna" częstotliwość pomnożona przez 2 daje prawidłową częstotliwość to wszystko jest ok
komentarz 24 stycznia 2020 przez Emcio49 Nowicjusz (150 p.)
edycja 24 stycznia 2020 przez Emcio49
Sprawdziłem i karta nie działa z żadnym innym wyświetlaczem, sterowniki do karty były aktualizowane i jej nie podkręcałem jedynie już pod koniec jej żywota zwiększyłem szybkość wentylatorów z nadzieją że może coś pomoże.Dowiedziałem się paru rzeczy o zasilaczu i faktycznie może coś być z nim nie tak. Dziękuję za pomoc

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 273 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 103 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2023 w Sprzęt komputerowy przez Kubas23 Użytkownik (630 p.)

93,439 zapytań

142,431 odpowiedzi

322,674 komentarzy

62,802 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

...