• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

kompilator c++ mac

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,577 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2020 w C i C++ przez Stararara Początkujący (300 p.)
Hej,

znacie może jakieś Kompilatory na maca dla c++ ? xCode odpada ponieważ nie działają tam biblioteki niektóre (system('cls'), getch()) a codeblocks nie działa na nowy system mac'a.
komentarz 21 stycznia 2020 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

system('cls'), getch()

Obie rzeczy są ogólnie specyficzne dla Windowsa; nie są częścią biblioteki standardowej C ani C++a (tzn system() jest, ale "cls" jest Windowsowe).

Więc problem jest bardziej z kodem który piszesz, bądź - jeśli nauczyciel wymaga używania powyższych funkcji - z faktem, że używasz maca.

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2020 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)

Kompilator =/= IDE =/= Edytor Tekstu

 

Kompilator w uproszczeniu zamienia kod C++ na kod zrozumiały dla komputera (np. do pliku .exe). Kompilator jest uruchamiany z poziomu terminala za pomocą odpowiedniego polecenia.

IDE zawiera w sobie edytor tekstu (tzn. podświetlanie składni, tabowanie i inne bajery) oraz najczęściej kompilator danego języka. Code::Blocks oraz Xcode jest IDE. (więcej tutaj: wikipedia.org)

Edytor Tekstu np. Notepad++, Sublime Text podświetlają składnie, ale nie mają magicznego przycisku do kompilowania programu, trzeba sobie go samodzielnie skompilować i uruchomić za pomocą polecenia w terminalu.

 

xCode odpada ponieważ nie działają tam biblioteki niektóre (system('cls'), getch())

system('cls'), getch() to nie biblioteki, mogłeś/aś podać jakie dokładnie biblioteki nie działają i jeżeli są w wersji dla Mac, pobrać je. Powiedzenie, że jakieś IDE odpada bo nie ma tam wbudowanych bibliotek jest bezsensowne, ponieważ biblioteki można ręcznie doinstalować.

(te biblioteki to stdlib oraz conio)

 

Jeśli interesuje Cie Edytor Tekstu, polecam Sublime Text oraz Atom, a jeśli IDE to Xcode.

komentarz 22 stycznia 2020 przez Stararara Początkujący (300 p.)
Dzięki za wyjaśnienie :)
 
Spróbowałem zainstalować bibliotekę conio.h do Xcode lecz dalej mi nie działa. Mógłbyś mi rozjaśnić jak dokładnie zainstalować tę bibliotekę, bo może ja coś źle robie..
komentarz 22 stycznia 2020 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
Biblioteka conio.h nie jest dostępna na systemy MacOS.

Zamiast niej możesz użyć curses.h/ncurses.h. W internecie jest wiele poradników dot. instalacji oraz (raczej) oficjalna dokumentacja.
komentarz 22 stycznia 2020 przez Stararara Początkujący (300 p.)
Dodałem curses.h oraz ncurses-5.9(cały folder) do Build Phases -->> Link binary with Libraries I teraz czyta mi tą bibliotekę lecz wyrzuca mi błędy

Error:

-Undefinded symbol: _stdscr

-Undefinded symbol: _wgetch
komentarz 23 stycznia 2020 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
No ja ci nie pomoge bo sie na tym nie znam :(

Szukaj pomocy w internecie/forum
komentarz 23 stycznia 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Na początek proszę zainstaluj system pakietów na tym systemie: https://www.macports.org/install.php

Następnie zainstaluj z użyciem narzędzia port, odpowiednie biblioteki... np polecane ncurses.

Ha... nawet codeblocks tam znajdziesz najnowsze :)

Strona dokładnie opisuje w krokach jak sobie z tym poradzić.

W razie pytań, służę pomocą.

0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Po pierwsze MacOS X jest systemem wywodzącym się z systemu Unix. W każdym systemie tego typu domyślnie wbudowany jest kompilator zarówno języka C jak i C++. Z poziomu terminala jesteś w stanie go uruchomić za pomocą polecenia gcc nazwa_pliku dla języka C zaś dla języka C++ będzie to polecenie g++ nazwa_pliku .

Biblioteki, a raczej funkcje o które się pytasz są związane tylko i wyłącznie z systemem Windows.

Odpowiednikiem system('cls') na mac jest system("clear");

By programować w C++ wystarczy ci notatnik by zapisać swój kod a następnie wystarczy go skompilować wymienionymi wcześniej poleceniami.
0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2020 przez Gildin1_2 Gaduła (3,060 p.)
Funkcja system i argumenty w niej, są stosowane tylko dla systemów serii Windows
komentarz 22 stycznia 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
komentarz 22 stycznia 2020 przez Gildin1_2 Gaduła (3,060 p.)
Miałem na myśli te argumenty co przestawił autor pytanie ;)

Nieporozumienie

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 295 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez ProjectMat30 Początkujący (320 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,137 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 810 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Klaudiusz Piotrowicz Początkujący (270 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...