• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed CCleaner na Windows 10 - bardziej szkodzi czy pomaga?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
4,965 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)
zamknięte 21 stycznia 2020 przez Krzysiek_34

Witam.

Mam Windows 10 Pro 64-bit. Chciałbym chociaż raz w miesiącu oczyścić system z różnych syfów i wykonać czyszczenie rejestru.

Wczoraj zainstalowałem najnowszą wersje CCleaner Free 5.63, ale te nowsze wersje programu monitorują system (nie da sie tego wyłączyć) i mogą stwarzać zagrożenie dla systemu - zachęcanie do zainstalowania dziadowskiego Avasta.

Odinstalowałem wersje 5.63 i postanowiłem zainstalować starą (lepszą) wersje 5.32 - podobno nie monitoruje systemu i ogólnie nie stwarza problemów.

I tu pojawił sie problem z zainstalowaniem tej starszej wersji 5.32 na Win 10.

Wyskoczył komunikat dotyczący Asystenta zgodności, że nie można uruchomić tego pliku instalacyjnego o rozszerzeniu .exe (na Windows 7 tę starą wersje mogłem zainstalować bez żadnego problemu). Wszędzie na necie podane jest info, że ta wersja 5.32 działa na WinXP, Win7 oraz Win10.

Postanowiłem to rozwiązać w następujący sposób:

W uruchom wpisałem services.msc i tam podana jest lista narzędzi systemowych. Odnalazłem Usługa Asystent zgodności programów i Typ uruchomienia ustawiłem na Wyłączony. Po ponownym uruchomieniu systemu nadal nie można uruchomić tej wersji instalacyjnej 5.32 (dalej jest to samo).

Gdybym chciał oczyścić system z niepotrzebnych syfów i wykonać czyszczenie rejestru, to warto dalej próbować zainstalować starą wersje CCleaner 5.32 czy lepszym rozwiązaniem byłoby to ogarnąć w inny (lepszy) sposób?

Mam taki dylemat:

1. dalej próbować z tym CCleaner 5.32 (jak to uruchomić i zainstalować na tym Win10) ?

2. korzystać tylko z odkurzacza systemowego na tym Win10 (Narzędzia administracyjne systemu Windows ---> Oczyszczanie dysku)

W tej kwestii co jest najlepszym rozwiązaniem?

Proszę o fachową poradę.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

komentarz zamknięcia: Problem został rozwiązany

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 20 stycznia 2020 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Wyskoczył komunikat dotyczący Asystenta zgodności, że nie można uruchomić tego pliku instalacyjnego o rozszerzeniu .exe

Wszędzie na necie podane jest info, że ta wersja 5.32 działa na WinXP, Win7 oraz Win10.

To głupoty piszą, bo przecież nawet na stronie CCleanera jest że wersje poniżej 5.45 nie są kompatybilne:

https://support.piriform.com/hc/en-us/articles/360024804411-Why-is-my-version-of-CCleaner-no-longer-compatible-with-Windows-10-

CCleaner v5.45 and below clean a folder that Microsoft used to store old Windows install files (called the .old folder). However, Windows now uses this folder to store files it needs, so cleaning this folder could cause issues.

Odnalazłem Usługa Asystent zgodności programów i Typ uruchomienia ustawiłem na Wyłączony

Windows bardzo stara się uchronić Cię przed rozwaleniem sobie systemu, a Ty bardzo próbujesz jednak to zrobić ;) Po prostu przestań.

 

komentarz 20 stycznia 2020 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)
To w takim razie raz na zawsze dać sobie spokój z programami typu CCleaner itp, a oczyszczanie dysku ogarniać (raz w miesiącu albo rzadziej) tylko systemowym odkurzaczem o nazwie - Oczyszczanie dysku?
komentarz 20 stycznia 2020 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Osobiście daję sobie spokój na dłużej, w zasadzie póki nie zauważę że czas trochę zwolnić miejsca na dysku - może raz na rok-dwa. `Oczyszczanie dysku` to niezłe podstawowe narzędzie, tak.

Rejestru się nie tykam, ryzyko zawsze jest, a zysku nie ma - to jak oczekiwać że wytarcie kurzu w bagażniku samochodu zwiększy obroty silnika.
komentarz 20 stycznia 2020 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)

Wczoraj chciałem zainstalować dobry program do konwersji muzyki z oryginalnej płyty audioCD do MP3. Ten program to Free Audio CD to MP3 Converter - dobrze sie spisuje na Windows XP Pro oraz na Win7, ale Win10 go nie lubi. Gdy próbowałem ten program zainstalować na kompie z Win10, to instalke wykrył jako niebezpieczny plik i jakieś badziewie wpisało sie do rejestru.

Czy systemowe Oczyszczanie dysku na Win10 poradzi sobie z naprawą/czyszczeniem tego typu rejestru czy lepiej to zostawić?

komentarz 20 stycznia 2020 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Ten program to Free Audio CD to MP3 Converter

Ten?

https://www.dobreprogramy.pl/Free-Audio-CD-to-MP3-Converter,Program,Windows,48820.html

to instalke wykrył jako niebezpieczny plik

Po samej nazwie brzmi podejrzanie... a antywirusy potwierdzają. https://www.virustotal.com/gui/file/5559d5dcdd9a951eb80a1118db00f9f3dae3c15ba2efa0df4d5878157500a305/detection

Takie rzeczy się usuwa i "czyści" antywirusem, a nie programami do czyszczenia, jakie by nie były.

(poza tym, przecież Windows ma taką funkcjonalność wbudowaną w Media Playera, nie?)

komentarz 20 stycznia 2020 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)
Tak, to ten program.

Spoko, takie rzeczy będę "czyścił" jakimś antywirusem, a nie z systemowego Oczyszczania dysku.

Wiem, że systemowy Windows Media Player ma taką funkcjonalność, ale nie jest tak dobry jak tamten program.

Dzięki za poradę.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 327 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 2,147 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 617 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...