• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Własny NAS - FreeNAS vs UnRaid - który lepszy?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,563 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Chce złożyć NAS na Ryzenie quad core, 16 GB RAM i 5-6 dyskach HDD 3TB + jakieś SSD na cache. Tylko nie wiem czy wybrać FreeNAS czy UnRaid. Głównie różnice między tymi OS są takie:

FreeNAS jest darmowy i ma znakomity system plików ZFS, ale potrzebuje sporo RAM. Zero problemów licencyjnych, ale dyski muszą (powinny) być tego samego rozmiaru.

UnRaid kosztuje 90 dolców (do 12 napędów), potrzebuje mniej RAM i pozwala założyć macierz na dyskach dowolnego rozmiaru, a więc na zupełnie różnych dyskach (firma / model). UnRaid bootuje z pendrive-a, więc jeden dysk jest potrzebny mniej.

 

Nie wiem co wybrać (jako serwer NAS + wirtualizacja + zarządzanie kontenerami Docker + serwer WWW). Jaki OS?

To że UnRaid potrzebuje mniej RAM to niby zaleta, ale za 90 dolców dziś można dokupić 16 GB RAM :) To co podoba się w UnRaid, ze dyski mogą być różne, a ja mam dyski głównie 3 TB (jeden 4TB), ale od różnych producentów, z tego co słyszałem w systemach RAID powinny być identyczne dyski (???)- czy tak?

Poza tym te OSy wypadają dość podobnie, z tego co się zorientowałem.

Który byście polecili? I jaki dysk SSD najlepiej zastosować na cache? W UnRaid jest coś takiego jak Cache-Pool, gdzie korzysta sie z dwóch SSD.

Ktoś z Was korzysta z FreeNAS lub UnRaid?

Dzięki za sugestie!

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 675 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2017 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 842 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 293 wizyt

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...