• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki język programowania na przyszłość?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
485 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Arcix Nowicjusz (180 p.)
Witam,

Mam aktualnie 13 lat i chciałbym moją przyszłość wiązać właśnie z programowaniem. Programuje od jakiś 4 lat, ale miałem 2 letnią przerwę, więc uczę się praktycznie na nowo. Kilka miesięcy temu nauczyłem się podstaw JavaScriptu, i spodobał mi się ten język, lecz w ofertach pracy najczęściej jest powiązany z html'em, css, czyli krótko mówiąc frontendzie. Ja bym wolał backend, więc jest Node.js. Ale czy za te ~6 lat node.js będzie jeszcze używany? Czego polecacie się uczyć? Mam jeszcze dużo czasu, ale po co go marnować?

Z góry dziękuję :)
komentarz 2 stycznia 2020 przez Velta Maniak (51,890 p.)

Ale czy za te ~6 lat node.js będzie jeszcze używany? [...] Mam jeszcze dużo czasu, ale po co go marnować?

Równie dobrze możesz się rozglądać za językami dedykowanymi komputerom kwantowym, bo przecież za jakiś czas mogą stać się standardem w użytku.

Dobierz technologie i trzymaj się tych, w których dobrze Ci się rozwiązuje wszelkie lub ukierunkowane w pewnej dziedzinie problemy. Nie ma co patrzeć w przyszłość.

komentarz 2 stycznia 2020 przez Arcix Nowicjusz (180 p.)
oki, dzięki

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jeśli poznasz dobrze jeden język i będziesz umiał się odnaleźć w wielu problemach to poradzisz sobie w każdym innym. Ucz się tego, który sprawi Ci przyjemność, JS jest w sumie fajnym wyborem, bo mając jeden język możesz pobawić się zarówno we froncie jak i w back-endzie i potem sobie wybrać.
komentarz 2 stycznia 2020 przez Arcix Nowicjusz (180 p.)
Dziękuję, jak nikt nie napisze czegoś fajnego, dam najkę :)
1
komentarz 2 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jesteś jeszcze bardzo młody i do pracy zawodowej masz sporo czasu więc możesz śmiało eksperymentować... a tak sobie myślę, może zaciekawiło by Cię raspbery PI czy inne tego typu zabawki? Z tego co wiem to w JS też można je programować, takie trochę połączenie programowania może z jakąś elektroniką itp. :)
komentarz 2 stycznia 2020 przez Arcix Nowicjusz (180 p.)
raspberry pi ma tata i czasami mu pomagałem, jeżeli chodzi o programowanie (tata nie pracuje zawodowo, tylko dla hobby ma raspberry), ale teraz już nie ma za bardzo co robic, mam arduino i porobiłem tam kilka rzeczy, np. budzik z aplikacją mobilną w React Native, i to mi się badzo spodobało, ale już mi się pomysły niestety wyczerpały.
0 głosów
odpowiedź 2 stycznia 2020 przez Seqak Początkujący (420 p.)
Cześć,

Pozwolisz, że zacznę od końca Twojego wpisu. Jestem przekonany, że żaden czas poświęcony na naukę i rozwiązywanie problemów, nie będzie stracony. Z programowaniem jest tak, że jak się go nauczysz i zrozumiesz abstrakcyjne podeście do pisania kodu i świadomie poznasz z czym to się je, to przejście na inny język nie będzie aż takim wyzwaniem.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że technologie rozwijają się tak szybko, że pytanie co będzie za 6 lat jest odrobinę naiwne. Jestem przekonany, że po prostu musisz pisać kod, w jakim języku to nie jest ważne. Pewnie sam go do wieku produkcyjnego zmienisz ze dwa razy :) Pamiętaj też, że przychodzi taki moment, że w pracy prawdopodobnie trafisz na inne języki, w których będziesz musiał się nauczyć pisać. Raczej wyjątkiem jest, że ktoś się uczy jednego języka na całe życie i nie ma styczności z innymi. Przynajmniej w dzisiejszych czasach.

Jeśli interesuje Cię pisanie rzeczy webowych, więc dobrze znać podstawy HTML i CSS, szczególnie że nauka tego jest stosunkowo łatwa i przyjemna. Mogę się założyć, że prędzej czy później będziesz musiał ich użyć, choćby do swojego projektu w ramach nauki (nawet jak będziesz używał gotowych template'ów ).

Pisz kod, próbuj nowych rzeczy i przede wszystkim baw się kodem, żeby tworzyć fajne rzeczy. Jestem przekonany, że nauka z podejściem, gdzie przy nauce czerpiesz też zabawę jest o wiele bardziej efektywna, niżeli parę osób poradziłoby Ci wybrać np. JAVA i się uczyć bo się będzie opłacało. Takie podejście jest według mnie bez sensu, szczególnie, że masz jeszcze czas i możesz próbować wszystkiego na spokojnie.

Naprawdę polecam, poszukać czegoś co będziesz po prostu chciał napisać: plan lekcji, czy program, który będzie za Ciebie rozwiązywał zadania z matmy itp. Uwierz mi, że nie ma sensu narzucać sobie rzeczy na siłę.

Powodzenia i trzymam kciuki! :)
komentarz 2 stycznia 2020 przez Arcix Nowicjusz (180 p.)
dziękuję bardzo :D

Podobne pytania

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...