• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Qubes OS , Linux

Object Storage Arubacloud
0 głosów
790 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Salaa1 Początkujący (460 p.)
Witam , jest tu ktoś kto ma bądż miał przez dłuższy okres czasu zainstalowany system Qubes OS ?

Problem polega na tym że już drugi raz instaluje Qubes OS , 1 instalacja nie pokazywała mi żadnych aplikacji takich jak firefox, tor, dlatego postanowiłem reinstalować system, przy 2 instalacji aplikacje pojawiły się ale jeśli próbuje je aktywować wywala mi błąd sys-net albo sys-firew all

Dodam że przy tej 1 i 2 podczas uruchamiania systemu pokazuje mi się [FAILED] to start load kernel

oraz przy instalacji systemu za 1 i 2 razem pojawiło mi się to : https://zapodaj.net/d236fc943cacb.png.html

nie wiedziałem o co chodzi a wujek Google nie pomógł w poszukiwaniu co zrobić więc zaznaczyłem "continue"

poza tym nie potrafię połączyć się z internetem chociaż wi fi mam włączone

 

Z góry napiszę że zainstalowałem ten system z ciekawości ( a problem ten mnie zaciekawił , bo nie lubie jak coś mi nie wychodzi więc chce aby wszystko działało zanim wrócę na swój stary system )więc proszę nie pisać komentarzy typu "Po co to instalujesz jak nie potrafisz się posługiwać hurr durr" " to jest tylko dla ludzi inteligentnych i specjalistów"

 

Pozdrawiam
komentarz 28 grudnia 2019 przez pcalus Użytkownik (920 p.)

Cześć,

Nie uchyliłeś nawet rąbka tajemnicy, na czy próbujesz ten system postawić, więc trudno dać precyzyjną odpowiedź.

Na początek rzuć okiem na Qubes OS Hardware Compatibility List (HCL). Jest tam tabela, która może pomóc Ci w ustaleniu, czy Twój konkretny model sprzętu jest obsługiwany.

Jeśli jednak nie znajdziesz go na liście to jeszcze nic straconego. Poszukaj i włącz w ustawieniach BIOS Intel VT-d + Intel VT-x (lub AMD-v jeśli masz procesor AMD) i spróbuj, czy maszyny się odpalają.

Możesz pierw sprawdzić, czy Twój procesor w ogóle obsługuje te technologie. Na stronie Intel product specs użyj wyszukiwarki lub doklikaj się do swojego procesora.

Przykładowo, Intel® Core™ i7-7600U Processor obsługuje co trzeba:

  • Intel® Virtualization Technology (VT-x): Yes
  • Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d): Yes

Sprawdź te rzeczy i daj znać, czego się dowiedziałeś.

komentarz 28 grudnia 2019 przez Salaa1 Początkujący (460 p.)
Cześć ,przepraszam że nie opisałem dokładniej specyfikacji swojego urządzenia, a więc tak:

Jest to laptop a dokładniej Lenovo IdeaPad 110-15 IBR (dokładniejsza specyfikacja: https://www.lenovo.com/pl/pl/laptops/ideapad/100-series/IdeaPad-110-15IBR-/p/88IP1000708 )

Próbowałem się już "bawić" ustawieniami w BIOSie i ustawiłem "Intel Virtual Technology" na Enabled i cały czas pojawia mi się przy instalacji: https://zapodaj.net/d236fc943cacb.png.html

oraz "problem kernela" że tak to nazwę czyli [FAILED] to start load kernel

Pozdrawiam

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Może masz nieodpowiedni image, albo źle ściągnięty (sprawdzałeś sumy kontrolne?)?

Nie używałem tego systemu, ale jak od początku rzuca błędy to może być coś nie tak z dyskiem instalacyjnym lub komputerem.

Z załączonego obrazka wynika, że masz nie komaptybilny hardware, albo w BIOSie masz wyłączone IOMMU i wirtualizację.

komentarz 28 grudnia 2019 przez Salaa1 Początkujący (460 p.)

"nie komaptybilny hardware, albo w BIOSie masz wyłączone IOMMU i wirtualizację."

a jak to zrobić ? w biosie się tak patrz i nigdzie nie widzę aby pisało IOMMU bym mógł to włączyć, jakieś wskazówki co i jak ?

komentarz 28 grudnia 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
IOMMU mają nowsze płyty, ale chociaż włącz samą wirtualizację, powinno wystarczyć (choć nie znam tego Linuxa).
0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2019 przez pcalus Użytkownik (920 p.)

No i super, skoro wirtualizacja włączona to sprawdzamy dalej...

Zgodnie z informacją na stronie producenta, Twój laptop IdeaPad 110 (15") jest dostepny tylko z procesorem Intel® Pentium® N3710 Processor (1.60GHz 2MB), który nie ma obsługi VT-d:

  • Intel® Virtualization Technology (VT-x): Yes
  • Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d): No

Jednak i bez tego maszyny powinny działać, jeśli zmienisz im tryb na PV, choć jest to potencjalnie mniej bezpieczne to i tak dużo lepsze niż trzymanie wszystkiego na jednym systemie.

Jak zmienić:

  1. Uruchom Qube Manager
  2. Wejdź w ustawienia maszyny
    • prawoklik -> Qube Settings lub
    • menu Qube ->Qube Settings
  3. Zakładka Advanced
  4. Virtualization
    • Mode: PV

Pojawia się na informacja ostrzegawcza ale o tym już wiemy wink

Using PV mode exposes more hypervisor attack surface!

Powodzenia!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 300 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 146 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 599 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,541 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...