• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dziedziczenie konstruktora kopiującego

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
339 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2019 w C i C++ przez Jacuchna0 Użytkownik (640 p.)

Witam

Przerabiam sobie właśnie kopiowanie obiektów przez konstruktor i natrafiłem na taki oto problem

Mam obiekty które po sobie dziedziczą kolejno

Pojazd->rower->górski

Pojazd->rower->miejski

dodatkowo klasa pojazd jest klasą abstrakcyjną posiadam metody czysto wirtualne oraz mam w niej zaimplementowany konstruktor 

Pojazd(const Pojazd & poj);

i chciałbym np. skopiować sobie rower miejski na bazie już tego istniejącego

więc piszę:

Pojazd nowy();
Pojazd skopiowany(nowy);

jednak kompilatora wyrzuca mi masę błędów czy ktoś mógłby poprawić ew podesłać jak można to poprawić aby działało 

komentarz 22 grudnia 2019 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

i chciałbym np. skopiować sobie rower miejski na bazie już tego istniejącego

więc piszę:

Pojazd nowy();
Pojazd skopiowany(nowy);

Ale tu nigdzie nie ma roweru miejskiego w ogóle 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 22 grudnia 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Zacznijmy od tego, że nie możesz stworzyć obiektu klasy wirtualnej. Nawet gdybyś mógł, to nie miałoby to sensu. Nie istnieje coś takiego jak pojazd. Pojazd to abstrakcja.
komentarz 22 grudnia 2019 przez Jacuchna0 Użytkownik (640 p.)

Rozumiem, czyli jak to mniej więcej miałoby wyglądać jeśli będę kopiował jakiś konkretny rower który mam stworzony w taki sposób

Pojazd * miejski = new miejski();

komentarz 22 grudnia 2019 przez Jacuchna0 Użytkownik (640 p.)
W tym przypadku miejski
komentarz 22 grudnia 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)

Nie istnieje w C++ wirtualny konstruktor kopiujący, więc musiałbyś albo użyć dynamic_cast:

Pojazd * miejski = new Miejski();
Pojazd *kopia = new Miejski(dynamic_cast<const Miejski&>(miejski));

Albo dorobić konstruktory kopiujące z odpowiednimi typami bazowymi.

Albo użyć idiomu "wirtualnego konstruktora": https://isocpp.org/wiki/faq/virtual-functions#virtual-ctors

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 201 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 914 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,073 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,078 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...