• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kryzys egzystencjalny w kontekście programowania

Object Storage Arubacloud
–1 głos
275 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2019 w Offtop przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Moje pytanie może brzmieć nieco dziwnie, ale wpadłem w bardzo głęboki dołek w mojej programistycznej podróży i potrzebuje pomocy. Mówiąc krótko, widzę coraz mniej sensu w IT. Nie zrozumcie mnie źle - sam proces rozwijania projektu, modelowania dziedziny, dobierania technologii, grzebania w dokumentacji, uczenia się i tak dalej jest wspaniały, uwielbiam to robić. Chodzi jednak o głębszy sens tego co robimy. Bo ten wielki zespołowy trud sprowadza się do systemu, który wyświetla tabletkę z danymi, i parę przycisków, realizujących do bólu crudowe operacje typu obserwuj, dodaj do ulubionych etc. Wszystko to brzmi tak poważnie, jest sporo stresu, kasy, spotkań i uścisków dłoni poważnych prezesów, a efekt wydaje mi się na koniec bezsensowny. Ot klient wymyśla sztuczny problem, na który my oferujemy niepotrzebne rozwiązanie. Mam wrażenie, że bez mojej pracy świat byłby takim samym miejscem, że te wszystkie systemy tak naprawdę nic nie wnoszą. Wiem, że mogę się mylić, mówię tylko o moich przemyśleniach, które od dłuższego czasu mnie gryzą i zabierają mi zupełnie radość z pracy. Co myślicie?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 grudnia 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Brakuje Ci poczucia misji. Samą pracę lubisz, ale nie przynosi Ci ona satysfakcji. Polecam zmienić zatrudnienie z korporacyjnego na start-upowe.
komentarz 21 grudnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

 Polecam zmienić zatrudnienie z korporacyjnego na start-upowe.

nie generalizowałbym tak... sam pracuję z korporacji nad dość dużym systemem eCommerce i nie zgadzam się, że korpo wypala ludzi. Trzeba tylko faktycznie chcieć iść do przodu. Na przykład znudziło Ci się pisanie frontów no to poucz się konkretnie back-endu i spróbuj swoich sił np. przez jakiś czas w innym zepole back-endowym, albo w apkach mobilnych itp.

Warto też troszkę patrzeć na całościowy projekt, nie zamykać się tylko w jednej, swojej części, ale patrzeć na to jak na współtworzenie całego dzieła, patrzeć na mniejsze i większe sukcesy i porażki, wyciągać wnioski itp.

Znam wiele osób pracujących w jednej firmie > 5 lat i naprawdę spełniają się w tym co robią, ale są to ludzie, którzy po prostu chcą się stale rozwijać, a to branża IT umożliwia idealnie.

+1 głos
odpowiedź 21 grudnia 2019 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
To normalne typowe wypalenie zawodowe. Miałem podobnie musisz zrobić sobie wakacje co najmniej 3 miesiące bez kompa. Np moj  przypadek załamanie polegało na tym że nauki coraz więcej a chleba z tego nie widać...Pomysł zmienić dziedzinę naukową! Zapisałem się na studia Automatyka i po niecałych 3 miesiącach zrezygnowałem, chodź to niby pokrewna dziedzina, ale nauka z zeszytów i książek o boże czym prędzej wróciłem do nauki programowania i wertowania internetu i różnych dokumentacji.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 397 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2021 w Grafika i multimedia przez Looteri Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 1,207 wizyt
+4 głosów
5 odpowiedzi 722 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez PiotrK Użytkownik (580 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,638 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...