• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux skrypt bin/bash problem

Object Storage Arubacloud
0 głosów
426 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Thominik Nowicjusz (120 p.)

Siemanko muszę zrobić bardzo prosty skrypt, który wykona kilka poleceń, nigdy wcześniej nie programowałem w powłoce ale coś poszukałem i takie podstawy chyba nauczyłem się. Muszę zrobić to: 

1.  Utworzy folder student, a w nim plik plik32.

2. Do utworzonego pliku plik32 dopisze listę plików z katalogu /etc.

3. Wyświetli zawartość wszystkich plików o nazwach zaczynających się na literę "d" z katalogu /bin, wynik umieści w pliku wykonane, plik wykonane wyśle do folderu student.

4. Wyszuka pliki większe niż 10 000 000 bajtów z katalogu /bin

(razem z podkatalogami), wynik skieruje do pliku dane, następnie plik dane zostanie przeniesiony do folderu student.

5. Utworzy folder projekt, a w nim plik zadanie, w którym napisze "Zadanie1", następnie folder prgot zostanie skierowany do folderu student, który wyśle pocztą elektroniczną na własny adres. 

 

I prosiłbym o pomoc czy ten skrypt tak ma wyglądać, nie jestem pewny i jak mogę zrobić 5 punkt? Dzięki z góry

#!/bin/bash

mkdir student
cd student
touch plik32
ls /etc > ~/student/plik32
mv wykonane ~/student
find /bin -size -10M > ~/dane
mv dane ~/student
mkdir projekt
touch zadanie

 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 20 grudnia 2019 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
#!/bin/bash
 
mkdir student
touch student/plik32
find /etc -maxdepth 1 -type f >> student/plik32

find /bin -maxdepth 1 -type f -iname d* -exec cat {} \; | tee wykonane
mv wykonane student/

find /bin -type f -size +10000000c > dane
mv dane student/

mkdir projekt
echo Zadanie1 >  projekt/zadanie
mv projekt student/
tar -cf student.tar student
echo Folder projekt | mail -s projekt twoj_mail@example.com -A student.tar
rm student.tar

Musisz spakować folder to archiwum (tutaj używam .tar), bo nie możesz wysyłać folderu, następnie używasz komendy mail i usuwasz tymczasowy plik. Prawdopodobnie mail z załącznikiem ci przyjdzie do spamu jak nie masz zweryfikowanej domeny i serwera a na serwisie pocztowym pewnie dostaniesz monit o "potencjalnym niebezpieczeństwie", bo w końcu to mail z niezweryfikowanego źródła, ale nie przejmuj się w końcu nie o to tu chodzi.

komentarz 31 grudnia 2019 przez Thominik Nowicjusz (120 p.)
edycja 31 grudnia 2019 przez Thominik
Dzięki wielki, jeszcze tylko mam pytanie nie muszę instalować nic, żeby ten skrypt wysłał mi maila? Bo używam Linuxa Ubuntu i nie mogę wysłać maila, skrypt zacina się i pokazuje, że nie znaleziono komendy mail.
komentarz 31 grudnia 2019 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)

Musisz zainstalować mailutils

sudo apt install mailutils

Oraz skonfigurować pocztę, podczas instalacji ci się zapyta co i jak.

komentarz 31 grudnia 2019 przez Thominik Nowicjusz (120 p.)
Okej dzięki zaraz sprawdzę i jak coś to dam znać

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 516 wizyt
pytanie zadane 18 października 2019 w Inne języki przez Adamskeys Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 698 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Nortalf Użytkownik (880 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,063 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...