• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sieć dla kilku tysięcy komputerów.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
140 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2019 w Sieci komputerowe, internet przez Falwack Początkujący (400 p.)
Hejka. Piszę do was z pytaniem odnośnie tworzenia sieci, ale nie dla kilku czy kilkunastu komputerów a dla kilku tysięcy rozrzuconych po kilku budynkach.

 

Zadanie brzmi prosto - zaprojektuj sieć dla 3000 komputerów które są rozłożone w 3 budynkach, w każdym po 1000 komputerów.

 

O ile zadanie brzmi prosto, to nie za bardzo wiem jak się za to zabrać. Myślę, że trzeba tu wykorzystać sieć NAT, ale nie do końca też rozumiem jak ona działa. Czy to ma wyglądać w taki sposób, że router na wyjściach ma do załóżmy jakichś switchy (zbiorczych, łączących wszystkie komputery z danego budynku) mieć ustawiony adres IP bramy z sieci z danego budynku i mieć dodany odpowiedni wpis do tablicy routingu żeby komputery z każdego budynku mogły się ze sobą komunikować?

Wiem, trochę masło maślane, ale bardzo proszę o pomoc / nakierowanie.
1
komentarz 17 grudnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Nie wiem, czy jest switch, ktory polaczyc 1000 komputerow. Pierwsza mysl, to struktura drzewa. Switche polaczone ze switchami, 64 wejsciowe sa dosyc drogie, standard to chyba 48. Wiec dzielisz 1000/48 i wiesz ile switchy bedziesz potrzebowac zaokraglamy do gory. Wtedy te switche, mozesz podpiac do glownego w danym budynku. No i te 3 laczyc dalej ze soba.

To bylby moj pomysl, ale ekspertem nie jestem
komentarz 17 grudnia 2019 przez Falwack Początkujący (400 p.)
Tak, taki pomysł też miałem, ale problem pojawia się z zaadresowaniem tych 3000 komputerow i to za to nie wiem jak się zabrać.
komentarz 17 grudnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Zaczalbym ogolnie od IP, tzn ktore z nich masz dostępne. Sa 4 przedzialy, jak wiesz ktory, no to wtedy raczej większego problemu nie bedzie. Bo zalozmx masz 127.0.0.0, wiec jeden budynej zmiesci sie w 127.0.4.255. Zalezy tez od iloscii switchy, ja na jednego dalbym jedna podsiec. Wiec używając switchy 48 wejsciowych, uzywasz siecii z 64 hostami. Wszystko, zalezy glownie od kosztow, ile jest w stanie sie wydac, no chyba, ze to zadanie do sql. Pozniej zeby mogly sie komunikowac musiszpolaczyc je z routerem, pytanie ile maksymalnie sieci jestes wstanie podlaczyc do jednego.

Zreszta mozesz uzyc DHCP, zeby nie dawac statycznie IP
komentarz 17 grudnia 2019 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Adresowanie możesz zrealizować na kilka sposobów:
1. Wszystkie komputery są podłączone w jedną wielką sieć (switche łączone kaskadowo) - wystarczy jeden serwer DHCP z 20 bitową maską sieciową (taka sieć obsługuje do 4094 adresów), jeden router na świat.
2. Każdy budynek ma własną sieć z maskę 22 bitową (obsługa 1022 adresów) i własny router. Routery są do siebie połączone i realizują trasowanie pomiędzy budynkami.
3. Każdy budynek posiada wiele małych sieci z routerami. Routery mogą być połączone w strukturę drzewiastą. W tym przypadku przyda się jakiś protokół do routingu (OSPF/RIP/IGRP).

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 258 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 236 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 301 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...