• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Angular - program do rozwiązywania kratownic statycznie niewyznaczalnych

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
1,909 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2019 w Nasze projekty przez obl Maniak (51,280 p.)
edycja 22 grudnia 2019 przez obl

Witam.

Ostatnio stworzyłem sobie wstępną wersję programu umożliwiającego rozwiązywanie kratownic statycznie niewyznaczalnych metodą elementów skończonych (MES). W programie rysuje się kratownicę, nadaje się jej podpory, zadaje obciążenia siłowe w węzłach a następnie po uruchomieniu obliczeń program znajduje rozwiązanie. Jeżeli ktoś chce się pobawić program jest dostępny tutaj: obliczeniowo.com.pl

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Pobawiłem się troszkę, chcesz zrobić konkurencję dla rmwina :) ?

A tak w ogóle to co Ty tam wlasciwie liczysz? Osobiście to po wyrysowaniu kratownicy, ustawieniu węzłów (swoją drogą brakuje mi węzla sztywnego) i kliknięciu "licz" spodziewałbym się wyrysowania tradycyjnych M, T, N :) na podstawie tych wartości można by się bawić dalej np. w dodanie obliczania momentów, analiza przekrojów itd.
komentarz 20 grudnia 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Widać, że liczy przemieszczenia punktów (węzłów). Ale rzeczywiście przydałyby się bardziej wykresy momentów, sił tnących, itd.
komentarz 22 grudnia 2019 przez obl Maniak (51,280 p.)
edycja 22 grudnia 2019 przez obl

@Tomek Sochacki,
W kratownicach nie ma momentów gnących, węzły nie przenoszą momentu gnącego. Przenoszą jedynie siły działające wzdłuż osi pręta. Model działa na zasadzie symulującej rzeczywiste zachowanie się obiektu pod wpływem siły. Czyli przyłożenie siły powoduje odkształcenie (przemieszczenie) a to z kolei wywołuje naprężenie wewnętrzne w pręcie. Program więc dochodzi do rozwiązania, w którym siły w węzłach się mniej więcej równoważą. Gdy stan równowagi zostanie osiągnięty to można uznać obliczenia za zakończone.

Same obliczenia nie są przedstawione zbyt czytelnie. Na razie jest tylko prosta prezentacja reakcji sił w poszczególnych prętach kratownicy. Nie rysuję jeszcze reakcji podpór i generalnie jest jeszcze sporo rzeczy do poprawienia. Ale to tylko kwestia czasu aby to dopracować. Nie wiem też, czy chcę zbytnio udostępniać pełną wersję tego programu bo w pełnej wersji będę chciał generować raport z rysunkiem kratownicy i rozpisaniem sił.

Pobawiłem się troszkę, chcesz zrobić konkurencję dla rmwina :) ?

Nie wiem co to jest rmwin więc chyba nie :)

+1 głos
odpowiedź 20 grudnia 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Fajny widget, fajnie zriobiony.Ale podpora przesuwna piszę się przez u zwykłe ;) To oczywiście drobiazg.

Appka naprawdę ciekawa, szczególnie jak na front end i użyte technologie.

komentarz 22 grudnia 2019 przez obl Maniak (51,280 p.)
Dzięki, poprawię :)
0 głosów
odpowiedź 26 grudnia 2019 przez obl Maniak (51,280 p.)
Jakby co to dodałem kilka nowych opcji do programu. Są też skróty klawiaturowe, które jako tako zdają się działać.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 193 wizyt
pytanie zadane 27 października 2019 w Nasze projekty przez obl Maniak (51,280 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 142 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...