• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

JS - wejście na poziom "zaawansowany".

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
178 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez BorkBork Początkujący (290 p.)

Tytuł lekko baitowy ponieważ poziom "zaawansowany" każdy widzi inaczej w tym ja.

Bez zbędnych rzeczy napiszę co umiem - w czystej vanilli Javascript piszę od 2 lat, spędzając na tym czasem dwa tygodnie z rzędu, a czasem dzień na tydzień, wszystkie projekty jakie pisałem są niedokończone przez problemy prywatne (związki, zachorowania, wypadki itd.) od których odechciewało mi się ich kończyć, tudzież portfolio leży.

W JS na spokojnie potrafię znaleźć źródło prawie każdego problemu! (jedna z niewielu rzeczy dla której czuje się okej w tym języku), znam wszystkie podstawy, wiem jak działa obiektowość w tym języku, w tym dziedziczenie, bardzo przyjemnie pracuje mi się z nakładką jaką są klasy oraz stosując wszystkie fajne rzeczy z ECMAscript 6, działanie kodu nie jest żadną zagadką i wiem na co jaka jego część może sobie pozwolić.

Zrezygnowałem z Jquery ponieważ "nowszy JS" pozwala na te same rzeczy znacznie wydajniej, ale też nie umiem żadnego innego frameworka - mam zaledwie kilka projektów bardzo małych w starszym React.js, kilka gierek w sklepie play w cordovie, obecnie piszę grę karcianą na node.js z użyciem web socket.

Myślę że potrafię napisać wszystko - wtedy zaczynam pisać i rozwiązywać mnóstwo problemów, ale ustalam własne zasady pisania bo się ucze rozwiązywania problemów, nie układania kodu aby zmniejszyć ich ilość (choć to idzie w parze), zazwyczaj osiągam cel i wszystko działa jak powinno, lecz czuje że kod jest porozrzucany i źle poukładany, ponieważ piszę go tak jak mi jest wygodnie a wiem że na pewno istnieją jakieś zasady aby pisać go ładniej i żeby on sam mógł lepiej funkcjonować.

Poznałem kilka wzorców, nauczyłem się SOLID (jestem na etapie że wydaje mi się to bez sensu, gdy podczas pisania aplikacji zaczynam rozumiem dlaczego to ma sens), przeanalizowałem mnóstwo innych dobrych projektów i nadal mam wrażenie że wszystko co piszę jest niepoprawne, po mimo że działa poprawnie.

Prócz książki czystego kodu, gdzie dalej się uczyć aby wbić na poziom bardziej "zaawansowany"? Bo naprawdę czuje się idę do przodu, ale troszkę w złym kierunku i potem będę musiał się wracać.

I tak, to jest pytanie, co robić jak się dobrze pozna vanillie? Zacząć uczyć się frameworka/ lib typu React.js? I co dalej jeśli nauka się powiedze?

//offtop
straszny Promise i nowinki typu webAssembly(?) też są dość dobrze poznane, próbowałem jako junior dostać się do pracy lecz przez moj zespół lęków do ludzi nie jestem w stanie wykrztusić z siebie słowa przy ludziach, a jesli to zrobie cały dzien nęka mnie myśl że zrobiłem coś źle. Kilku psychiatrów do których się udałem uznało że wszystko jest okej ze mną i nie chcieli kontynuować leczenie ponieważ uznali iż go nie potrzebuje - czemu o tym pisze? Ponieważ aby nazwać się bardziej zaawansowanym obrałem sobie za cel znalezienie pracy w czymś co lubie (a jeśli robie to naprawdę dobrze powinienem być w stanie na tym zarabiać) ale się nie udało i teraz szukam innej drogi.

Obecnie zmieniam kraj ze względu na związek, nie, nazwiska nie zmieniam, wyjeżdżam z partnerką do jej rodziny - więc możliwości pracy się kurczą ze względu na mój mocny tylko w piśmie j. angielski,a związek i przebywanie w nowym miejscu wpłynie negatywnie na moje problemy.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2019 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Zapodaj linka do gita bo tak na sucho to ciężko ocenić.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 194 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 386 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez lolik Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 51 wizyt
pytanie zadane 6 marca w Python przez autominus Nowicjusz (120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...