• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Większy projekt strony internetowej, dobre praktyki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
340 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2019 w HTML i CSS przez MAXIM7 Obywatel (1,990 p.)
zmienione kategorie 28 listopada 2019 przez MAXIM7
Cześć wszystkim, zacząłem tworzyć własny projekt strony, pewnego rodzaju serwisu społecznościowego/forum. Mam pytanie, jakie są najlepsze praktyki tworzenia takiego większego projektu, tzn. ja obrałem sobie taki sposób wykonywania tego projektu, że najpierw zrobię szkic frontendu, następnie zajmę się backendem, a na koniec zrobię responsywność, co myślicie o takiej kolejności? Czy może powinienem od razu robić responsywność? Albo wszystko na raz? Pytanie to chciałbym skierować najlepiej do osób, które tworzą na co dzień takie strony. Kolejna sprawa to, np. nazwy klas/id, są jakieś niepisane zasady, jak je nazywać? Jak macie jeszcze jakieś ciekawe rady, to chętne się dowiem. :)

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 listopada 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
W jakich technologiach, bo chyba nie w C++?

Na temat dobrych paktyk rozpisuje się "wujek Bob" - Robert C. Martin  - https://blog.cleancoder.com/

( Helion ma kilka jego książek, są napisane na przykładzie Javy, ale mają zastosowanie niemal w każdym innym języku ).

To są dobre praktyki / wzorce dotyczące programowania, natomiast jeśli chodzi o dobre praktyki wyłącznie w web dev, to prawdę mówiąc nie znalazłem nic podobnego. Może ktoś inny coś dopisze.
komentarz 28 listopada 2019 przez MAXIM7 Obywatel (1,990 p.)
Nie, nie cpp, to moja pomyłka. :D oczywiście html, css, js, jq, php, mysql i bootstrap.
komentarz 28 listopada 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Tak jak pisałem, nie znam żadnych kursów / książek dotyczących dobrych praktyk jeśli chodzi o web dev, ale może ktoś coś poleci...
0 głosów
odpowiedź 3 grudnia 2019 przez pirouetti Mądrala (6,490 p.)
Zawsze można coś poprawić w swoich projektach, więc nie ma najlepszych praktyk.

Rób jak ci wygodnie, by mieć z tego przyjemność, a z czasem wszystko można sobie poprawiać po troszku.

Nazwy klas są jak najbardziej kwestią osobistych preferencji.

Teoretycznie im krótsze tym lżejsze i niby lepsze, ale jak dasz 2 literki i później będziesz szukał 2 dni co to miało być to nie ma sensu.

Dlatego najlepiej robić tak jak to sprawia przyjemność, a z czasem naturalnie się będzie wszystko optymalizować też wraz, ze zdobywaniem doświadczenia.

Od czego zacząć?

Na co masz największą ochotę, może być wszystkiego po trochu.
0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2019 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

Jeśli chodzi o frontend, to osobiście polecałbym całościowe, BEM-owe podejście.

Czy może powinienem od razu robić responsywność?

Responsywności się tak po prawdzie nie robi i do gotowego projektu bardzo trudno ją dodać. Responsywność to cała filozofia myślenia o projekcie nie jako konkretnym, ściśle ustalonym, ale jako o czymś, co ma być elastyczne, dostosowywać się do użytkownika.

komentarz 4 grudnia 2019 przez MAXIM7 Obywatel (1,990 p.)
A czy jakbym miał już gotowy projekt, napisany na sztywno, wszystkie wymiary za pomocą px, to czy zmiana tego na responsywną stronę, nie polegałoby po prostu na zastosowaniu np. odpowiednich klas z bootstrapa oraz zamiany px na em, rem itp. w odpowiednich proporcjach? I oczywiście dodanie mobilnego wyglądu.
komentarz 4 grudnia 2019 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Tylko że to "tylko" oznacza tak naprawdę stworzenie całkowicie innego projektu strony.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 811 wizyt
pytanie zadane 27 września 2019 w HTML i CSS przez michh123 Bywalec (2,790 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 696 wizyt
pytanie zadane 21 października 2019 w HTML i CSS przez RuinyOdbudowane Początkujący (330 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 1,159 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2016 w HTML i CSS przez makoso Mądrala (7,380 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...