• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

CSS Prawidłowe rozmieszczanie elementów na stronie

Object Storage Arubacloud
+1 głos
800 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2015 w HTML i CSS przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)

Cześć! Zacząłem niedawno naukę CSS przy pomocy kursu Pana Mirosława Zelenta, ale mam jeden problem... Kiedy już okoduję stronę w html'u i zacznę zabawę w stylizacje wizualną, to jak prawidłowo określić rozmiar poszczególnych elementów w CSS'ie? Jedyny sposób to rzucić przykładowy wymiar np 40 px paddingu i odświeżyć stronę, czy może istnieje jakiś inny sposób na wcześniejsze dokładne obliczenie poszczególnych elementów? Bo np. jeśli wrzucę w diva 500px cztery divy po 125px, to nie uwzględni mi odstępów, a wymagalne będą np odstępy po 20px z każdej strony i teraz pytanie... Jak prawidłowo wszystko obliczyć? Biorę div'a, dla przykładu 500px i chcę zrobić cztery równe kwadraty w tym divie, daje im wymiar 125px i muszę doliczyć jeszcze, dla przykładu po 10px odstępu z każdej strony, to daje im wymiar 165px? Jak to tak szybko obliczać, co brać pod uwagę? Po prostu w tym prawidłowym obliczaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów się gubię.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 sierpnia 2015 przez Damianoo4444 Bywalec (2,700 p.)
wybrane 2 sierpnia 2015 przez Krzysztof Trybuś
 
Najlepsza
Najlepiej rozrysuj to sobie na kartce i wypisz wymiary a potem podlicz. Jak masz 4 divy po 125px i chcesz mieć odstęp po 10 px to diva zmniejszasz do 105px. Jakbys chciał dodać padding to znowu samego diva zmniejszasz aby wraz z marginem i paddingiem miał docelowe 125px.
komentarz 1 sierpnia 2015 przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
Dobra, dzięki :) Jutro się pobawię na przykładach - spróbuje coś okodować i mi to w końcu wejdzie w krew. Po prostu się w tym trochę pogubiłem... Jeszcze raz dziękuję obu kolegom za udzielona podpowiedż, pomoc.
+1 głos
odpowiedź 1 sierpnia 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

Pierwsze. co mogę Ci polecić, to przejście na border-box: http://www.paulirish.com/2012/box-sizing-border-box-ftw/

Wówczas obliczenia wszelkich rzeczy w CSS stają się o wiele prostsze, bo do width elementu wliczać się także będzie padding i border. Jedyną rzecz, jaką będziesz musiał wówczas uwzględniać w obliczeniach stanie się margin. To na start 3 razy mniej pracy ;)

No i baw się dużo w dev toolsach przeglądarek - to powinni być Twoi najlepsi przyjaciele!

0 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Może weź sobie kartkę papieru, rysuj wszystko po kolei i tak obliczaj?

A może pomogłoby Ci użycie narzędzi deweloperskich przeglądarki? Nie wiem z jakiej korzystasz, ja z Chrome i po kliknięciu na stronie prawym przyciskiem myszy i wybraniu Zbadaj element można sobie "na żywo" zmieniać właściwości elementu. Ogólnie dużo widać, gdzie jaki element z kodu się znajduje, wszystko na bieżąco można podglądać i przechodzić między elementami strony. Jeśli korzystasz z Firefoxa to tam jest podobnie. W innych przeglądarkach nie wiem jak bo nigdy nie korzystałem. Mam nadzieję że to trochę ułatwi Ci zadanie ;)
komentarz 1 sierpnia 2015 przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
Tylko to mi za bardzo w obliczaniu wartości poszczególnych elementów nie pomoże :) Przeżyje i bez tego, tylko nie wiem, co przy obliczaniu wartości px poszczególnych elementów brać pod uwagę.
komentarz 1 sierpnia 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Co brać pod uwagę? No wiadomo standardowo jest szerokość i wysokość. A dokładać do tego mogą się właściwie tylko trzy rzeczy: border, padding i margin.
0 głosów
odpowiedź 2 sierpnia 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)

Wyszukaj sobie grafik pod hasłem "css box model". Może jak zobaczysz rysunki, to zrozumiesz lepiej. Jeszcze musisz tylko wiedzieć, że tło np. background-color będzie pokrywać zarówno content jak i padding, oraz że width i height dotyczą tylko pola content. To ile miejsca potrzeuje cały element, np. div to wszystko razem, czyli całkowita szerokość to width + padding-left + padding-right + border-left + border-right + margin-left + margin-right.

komentarz 2 sierpnia 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Bardzo mnie zastanawia czemu wszyscy tutaj chcą liczyć box model wg starych zasad? Nowy border-box jest de facto standardem od 2-3 lat.
komentarz 2 sierpnia 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Bo coś mało o tym w tutorialach.
komentarz 2 sierpnia 2015 przez niezalogowany
Ciekawe rozwiązanie, postanowiłem je stosować.
komentarz 2 sierpnia 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Bo polski Internet pod tym względem posysa równo - trza śledzić blogi zagraniczne, gdzie temat się pojawił w 2012: http://www.paulirish.com/2012/box-sizing-border-box-ftw/

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 447 wizyt
pytanie zadane 6 października 2017 w HTML i CSS przez adrian588 Początkujący (470 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 101 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2022 w HTML i CSS przez Dawidziu Bywalec (2,610 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 339 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2017 w JavaScript przez ShadoWs Bywalec (2,800 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,620 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...