• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co robicie zawodowo? Jak zarabiacie?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
504 wizyt
pytanie zadane 15 listopada 2019 w Offtop przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

Hej
Trochę jestem zdołowany więc pomyślałem że napiszę, może wywiąże się jakaś fajna dyskusja.
Zastanawiam się, jak ludzie zarabiają, co robią w pracy itd.
O ile praca fizyczna jest prosta, to jak wygląda praca w innych "nie fizycznych" zawodach?
Wiem że szczególnie w Polsce takie tematy nie są mile widziane, ale mam nadzieje że podzielicie się swoimi doświadczeniami smiley.
Może sam zainspiruje się opowieściami, bo póki co nie widzę powodu by ktoś mógł płacić chociażby za moją pracę, mimo że teoretycznie sporo potrafię. Może wynika to z tego że praktycznie nie miałem styczności z innym rodzajem pracy niż fizyczna.
Zapraszam do dyskusji smiley
Pozdrawiam

komentarz 15 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Pamiętaj również żeby nie brać wszystkich wpisów na poważnie, ludzie lubią sobie dodawać...
komentarz 16 listopada 2019 przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

Zdaje sobie z tego sprawę smiley

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 15 listopada 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
W moim przypadku jest to praca umysłowa. Płacą mi za pisanie oprogramowania. W zasadzie pisania to może jest 30%, reszta opiera się na rozwiązywaniu problemów, projektowaniu architektury, wydajnych algorytmów i dopasowywaniu ich do konkretnego języka programowania (same języki miewają pewne ograniczenia).

Oczywiście to nie jest tak, że stworzę jakąś funkcjonalność, kod zostaje na dysku komputera, a ja dostaję wypłatę. Za taką funkcjonalność ostatecznie zapłaci klient, tak więc jak z każdą pracą, wykonuję konkretną robotę, za którąś ktoś chętnie mi wynagradza.

Sama praca polega na abstrakcyjnym myśleniu. Bazując na swoim doświadczeniu staram się dobrać optymalne rozwiązanie do narzuconych założeń, które wymaga przełożony. Zdarza się, że z pewnymi zagadnieniami nie miałem wcześniej do czynienia, wtedy zaczynam przekopywać dokumentację lub fora programistyczny/issue githubowe/inne zasoby (wymagana znajomość angielskiego). Nawet jeśli już robiłem coś podobnego, to i tak staram się znaleźć jeszcze lepsze rozwiązanie, więc tak czy siak przeglądam Internet.

Oprócz tego staram się przewidywać, jak coś można ulepszyć, jak w przyszłości będę musiał coś rozbudować, to jakich kroków podjąć zawczasu, by potem nie wracać i nie przerabiać tego, nad czym się napracowałem. Ponadto  (poza tworzeniem kodu) do moich obowiązków należy jeszcze pisanie dokumentacji (angielski), pomoc kolegom z zespołu, rozmowy z dalszymi współpracownikami zza granicy (gdy trzeba coś omówić, zaprezentować). Obowiązków wydaje się dużo, w rzeczywistości pracuje się parę godzin, a pozostały czas zabiera przeglądanie e-maili, jakiś posiłek, czasem luźne rozmowy na dowolne tematy z kolegami z pracy.

Jednak żeby dojść do takiej pracy (i sensownych zarobków), to musiałem poświęcić kilka lat nauki po godzinach (nie studiowałem informatyki). Na szczęście się nigdy do tego nie zmuszałem, po prostu spróbowałem i mi się spodobało :) Myślę, że tak powinno być z każdą pracą. Powinno się robić to, co się lubi, aby nie wypalić się zawodowo, a przede wszystkim nie popaść w depresję, bo znowu w poniedziałek do pracy...
komentarz 15 listopada 2019 przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

Niezła praca smiley
Jak udało ci się taką dostać? I jaki miałeś poziom wiedzy jak zaczynałeś? 

komentarz 16 listopada 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Złożyłem CV, poszedłem na rozmowę (jakoś mi tak w ogóle nie zależało, przez co nie byłem spięty i uważam, że była to bardzo dobra strategia) i dostałem pracę. Jaki miałem poziom wiedzy? Hm, trudno powiedzieć, ja uważam że jeszcze bardzo dużo mogę się nauczyć. Firma zaproponowała mi stanowisko mida, ale nie przykuwałbym do tego aż takiej wagi, choć wyższe stanowisko (nie junior) pociągnęło za sobą większe zarobki.

Studia mam już za sobą, skończyłem kierunek ścisły parę lat temu, ale nie informatykę. Właśnie na tych studiach pojawił się zapał do programowania. To co mnie wyróżniło wg mojej oceny, to że całą wiedzę o pracy programisty zdobyłem sam, nie wychodząc z domu. Poświęciłem kilkanaście miesięcy na przeszukiwaniu for w Internecie. Dzięki temu wiedziałem jak przygotować projekty, które przyciągną uwagę, w jaki sposób przygotować CV, w jaki sposób prowadzić korespondencję mailową z HR, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej (np. jakie zadawać pytania, jakich kwot żądać). Przy tym wszystkim należy zachować skromność i dyplomację, ale też pewność siebie.

Wracając do samej pracy, to nie jest też praca w Amazon, Facebook czy Google, ale nie jest to przysłowiowy JanuszSoft. W firmie jest sporo osób, które studiują lub kończą studia, choć są też osoby dużo starsze. Myślę, że spokojnie większość osób, które mają zapał do programowania i potrafią coś pokazać, mogłaby tam pracować.
+3 głosów
odpowiedź 16 listopada 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

O ile praca fizyczna jest prosta

nie obraź się, ale za to stwierdzenie masz ode mnie minusa i to dużego. Na prawdę uważasz, że praca fizyczna jest taka prosta? To pokaż mi, jak potrafisz bardzo szybko nauczyć się być dobrym murarzem, stolarze, płytkarzem, rolnikiem, operatorem walca czy koparki itp. itd.  Prac fizyczna jest równie trudna, a nawet powiedziałbym że często trudniejsza niż praca umysłowa. Tylko trzeba tu rozróżnic dwie rzeczy - robienie czegoś amatorsko, a robienie zawodowo i to dobrze.

Jak jesteś dobry w tym co robisz to nie ważne czy to praca fizyczna czy umysłowa - pieniądze będziesz miał. Spróbuj znależć dzisiaj asap fachowca np. do zrobienia dobrej szafy typu komnandor czy dobrego płytkarza albo stolarza do kuchni czy murarza... wiem co mówię bo przerabiałem to już wiele razy przy stawianiu chaty i jej wykańczaniu.

A co do pracy umysłowej to tu jest podobnie, jest masa ludzi, którym tylko wydaje się, że coś umie i jęczy że nie mają kasy, a są ludzie, którzy po prostu rozwijają się i starają się być dobrzy w swoim zawodzie i kasę mają, Ot tyle, nic więcej nie potrzeba :)

Także nie szukaj pracy pod kądem teoretycznej kasy, ale takiej, którą będziesz robił z przyjemnością i chętnie będziesz się rozwijał. Ja jestem programistą dlatego, że to po prostu lubię. Wstaję rano i siadam do roboty z chęcią bo wiem, że będę robił coś fajnego, że mogę się uczyć ciekawych rzeczy. Ale to może dotyczyć każdego zawodu.

Na studiach miałem gościa po gastronomii (studiowałem budownictwo). Studia skończył nawet całkiem nieźle ale stwierdził, że jednak bardziej leży mu gotowanie i do dziś pracuje jako  już teraz szef kuchni. Inny znajomy też po budowlance ma dzisiaj własny salon fryzjersko-kosmetyczny z żoną i tu się spełnia całkowicie jak twierdzi.\

Także po pierwsze praca dająca przyjemność, dobra atmosfera w pracy i kasa wg mnie dopiero na 3 miejscu. A jak będziesz dobry to ta kasa też będzie spoko.

Powodzenia!

komentarz 16 listopada 2019 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Także po pierwsze praca dająca przyjemność, dobra atmosfera w pracy i kasa wg mnie dopiero na 3 miejscu. A jak będziesz dobry to ta kasa też będzie spoko.

Popieram. Pracuje się ok. 168 godzin w miesiącu (na przykładzie pełnego etatu na UoP), a wypłatę dostaje się raz na miesiąc. Dobrze więc satysfakcję zawodową odczuwać nie tylko dostając wypłatę, ale też realizując ciekawe zadania i będąc częścią wspierającego się zespołu.

komentarz 16 listopada 2019 przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

@Tomek Sochacki, Wybacz, wyraziłem się nie precyzyjnie.

Przez "praca fizyczna jest prosta" miałem na myśli że łatwo jest znaleźć przelicznik wykonana praca -> pieniądze. Nie że samo jej wykonywanie jest proste, bo bardzo często nie jest. 

W pracy umysłowej chociażby według mnie ciężko to ocenić. Bo co sprawia że np. taka sekretarka wysyłając maile może zarabiać więcej niż np. programista. 

Ogólnie co do pracy fizycznej, to szanuje osoby które ją wykonują. Oczywiście o ile jest wykonywana należycie.

+1 głos
odpowiedź 16 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Cześć. :)

Ja na co dzień pracuję w jednym z banków w centrum Warszawy jako .NET Dev. Rozwijamy w 5 osobowym teamie różnego typu zagadnienia takie jak optymalizacja, regulatory unijne, rozwój nowych elementów systemu. Jest to jeden z głównych systemów banku, więc jest co robić.

Prawie codziennie uczęszczam w spotkaniach, bo ostatnio jestem też odpowiedzialny za część testów automatycznych i przewodniczę temu projektowi wraz z jeszcze jednym developerem i 8 testerami.

Zespołów takich jak mój jest kilka co najmniej. :)

Do tego bloguję, uczę się angielskiego w jednej ze szkół i przygotowuję się do doktoratu z informatyki. Wylatuję na miesiąc do Tajlandii i po powrocie będę kompletował dokumenty by rozpocząć studia III stopnia.

Pozdrawiam, Mateusz.
komentarz 16 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Z ciekawości pytam, do czego potrzebujesz doktoratu?
komentarz 16 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
W zasadzie to tylko dla siebie.

Mam dwóch znajomych w pracy, którzy właśnie mają otwarte przewody doktorskie i mają z tego sporo frajdy - granty, dostęp do ciekawych ludzi, projekty, nauka innych.

Dodatkowo jeden z nich spędził dzięki temu trochę czasu w Azji i USA, robił świetny projekt i mnie tym nakręcił. :)

Ocenię dopiero za jakiś czas czy na prawdę warto szlifować umiejętności robiąc coś dla nauki.
komentarz 16 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Ciekawie, trzymam kciuki. W sumie byłby to dobry temat na wpis...
komentarz 16 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Mam w planach serię na temat studiów ale to pewnie bardziej na YT. Pierwsze vlogi chcę nagrać z Tajlandii, będę tam trochę programował i blogował ! :)
0 głosów
odpowiedź 16 listopada 2019 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Ja pokuszę się o bardzo krotkie przedstawienie mojego stanowiska. Jestem programista. ;-)

Płaca mi tak jak w każdej pracy za wartość dla drugiego człowieka.

Wyczuwam ze planujesz zmianę pracy wiec dla otuchy powiem ze jak ktos gdzieś zaszedł to znaczy  ze kazdy to moze zrobic.;-)
komentarz 16 listopada 2019 przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)
Akurat nie planuje zmienić pracy.

Bardziej nie mam pojęcia czy jakąkolwiek dostanę.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 213 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2018 w Offtop przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 547 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Luky Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 100 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2023 w Offtop przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...