• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

umiejętności frontenda / juniora - "skala"

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
278 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)

Czasami wysyłając CV dostaje od pracodawców odpowiedź, że oprócz próbek kodu chcieliby, żebym dosłał i  oszacował swoje umiejętności. Jestem bardzo sceptyczny do stosowania jakichkolwiek skal punktowych / procentowych / gwiazdek itd bo tak naprawdę w mojej opinii nie niosą ze sobą absolutnie żadnej konkretnej informacji, trochę zalatuje mi to podstawówką - "znam JS na 4 z koroną i wykrzyknikiem ;) " - bez sensu po prostu. Lubie wiedzieć o czym tak naprawdę rozmawiamy - co to jest np "react - początkujący" to znaczy, że znam nazwę i obejrzałem kilka tutoriali czy np zrobiłem kilka małych niekomercyjnych projektów.

Mam wobec tego pytanie czy spotkaliście się z jakąś skalą / ścieżką frontenda np wpis na blogu/artykuł (najlepiej anglojęzyczny), która jest w jakiś sposób opisana i przypisane są umiejętności do konkretnego narzędzia i poziomu ewentualnie mały opis powiedzmy kilka do max kilkunastu podpunktów co na tym poziomie trzeba umieć. Powiedzmy: HTML5 - znajomość elementu cavnas, CSS - znajomość selektorów dla nietypowych urządzeń drukararka/telewizor Git - podstawowe komendy i marge na mastera itd.

Chce uzyskać efekt przynajmniej zbliżony do certyfikatów językowych - gdy wysyłam certyfikat B2 i opis np:

Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy techniczne z zakresu jej specjalności. Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem danego języka, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron. Potrafi formułować przejrzyste wypowiedzi ustne i pisemne w szerokim zakresie tematów, a także wyjaśniać swoje stanowisko w sprawach będących przedmiotem dyskusji, rozważając wady i zalety różnych rozwiązań.

to generalnie obie strony mają jakieś pojecie o co chodzi. Gdybym wysłał np JS 4 gwiazdki to równie dobrze moim zdaniem mógłbym nic nie napisać - bezsens i zero konkretów.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 15 listopada 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Miałem okazję rozmawiać czasami z rekruterami i przyznam, że zawsze mówili właśnie odwrotnie, że tego typu samooceny punktowe są dla nich bez sensu :)

Tutaj nie ma uniwersalnej oceny, mogę powiedzieć Ci jak to wygląda u mnie, wg mnie junior JS powinien:

  • znać bardzo dobrze sam język, czyli np. podstawowe metody Array.prototype, String itp. itd. i znać dobrze skladnie, pętle itp. 
  • umieć swobodnie pracować z http i ogólnie z różnego rodzaju asynchronicznością bo to dziś podstawa podstaw. Umie odpowiedzieć na prost pytania typu do czego służy obiekt XHR, co to websockets, jakie znasz metody i statusy http i kiedy jakich używasz, jak obsługujesz błedy itp.
  • umieć na podstawowym poziomie pisać testy jednostkowe w dowolnym frameworku, chodzi o to, abyś wiedział np. co to asercje, jakie problemy mogą Cię spotkać przy testach async itp. bez jakiś zaawansowanych, specyficznych przypadków,
  • umieć swobodnie pracować z DOM, tworzyć, modyfikować elementy, pracować ze zdarzeniami, obsługiwać formularze, w tym ich walidacje itp.
  • znać podstawy jakiegoś frameworka np. react, angular, vue lub web components, chodzi o nauczenie się myślenia komponentowo bo dzisiaj już nie da się praktycznie robić apek monolitów, nawet jak piszesz w pure JS to i tak najczęściej spotykam się z jasnym podziałem na komponenty.
  • dobrze, jeśli umiałbyś choćby podstawy rxjs ale to nie mush have
  • podstawy pracy z narzędziami jak webpack czy gulp, babel itp. itd. Nie chodzi o wielkie konfigurowanie, ale żeby móc sobie poradzić w prostych tematach i ogólnie wiedzieć co i jak
  • znajomość podstaw git typu pull requesty, rebase, push, pull, ewentualnie jakieś cherry-pick czy reflog ale to w sumie rzadziej się stosuje.

To wg mnie taki zestaw dla juniora tak na początek kariery. I z tego co słyszałem od rekruterów to często mówią oni, że lepiej jest np. wypunktować jakoś z czym pracowałeś w JS zamiast podawać 4/5.

 

To co podałem powyżej to w mojej ocenie takie 4/5 dla juniora.

1
komentarz 16 listopada 2019 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)
Wielkie dzięki za długi i konkretny wpis - jest bardzo przydatny. Napewno zrobię jakąś tabelkę w wyjaśnieniem albo w wersji co oznacza dla mnie 1,2,3 itd albo wykorzystując Twój sposób czyli listę umiejętności (dopasowując ją pod siebie oczywiście).

W mojej opinii jest to mega niepraktyczne, że nie ma jakiegoś uniwersalnego i ogólnie  rozpoznawalnego sposobu oceny i nie chodzi mi tu o jakąś certyfikację, ale powiedzmy ogólne wytyczne - musiałyby się to pewnie dosyć dynamicznie zmieniać, ale jestem praktycznie pewien, że pomogłyby w obustronnej komunikacji rekruterzy-aplikujący. Na szczęście jest możliwość dołączania projektów / kodów co znacznie ułatwia sprawę.

Co jakiś czas spotykam się też z firmami, które posiadają własny mniej lub bardziej rozbudowany system aplikowania i dość często ją to dosyć rozbudowane formularze zawierające m.in pola do oceny własnych umiejętności. Przypuszczam, że jest to zrobione w celu odpalenia jakiś algorytmów sortujących/wyszukujących, ale tak naprawdę to po....oko?! Nie niesie to jakiś konkretnych informacji (subiektywna opinia).

Jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedź.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 456 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez martinez369 Początkujący (460 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 506 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Patrykosik88 Początkujący (340 p.)
–1 głos
1 odpowiedź 468 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez roberto23 Początkujący (270 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...