• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Moje prywatne miejsce w sieci!

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
774 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2019 w Nasze projekty przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)

Cześć!

Od czerwca poświęciłem się stworzeniu mojego miejsca w sieci.

 

Ponad 150 godzin i 11 artykułów później powstał Mateusz Rus - Blog pasjonata 

Każda uwaga mile widziana. W sprawie współpracy pisz przez formularz kontaktowy. :)

 

komentarz 13 listopada 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Rozwinięcie SRP nie mówi że

każda klasa powinna być odpowiedzialna tylko za jeden spójny element programu

Bo to w wolnej interpretacji znaczy tyle co wszystko. Klasa powinna mieć tylko jeden powód do modyfikacji.

Cześć przykładów z tego artykułu imo miejscami naciągana, ale może być. Reszty nie czytałem.

komentarz 13 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Mój błąd.

Bardzo dziękuje za sugestię, wprowadzę poprawkę ! ☺️

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 13 listopada 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Fajnie piszesz. Jakiego programu używasz do tworzenia grafiki, np tego rysunku grafu we wpisie o algorytmie DFS?
komentarz 13 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Bardzo dziękuje, większość grafik przygotowuje moja znajoma graficzka, obstawiam, że używa jakiegoś mocniejszego programu typu Photoshop ☺️
komentarz 13 listopada 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Myślałem że sam o robiłeś.
+1 głos
odpowiedź 15 listopada 2019 przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
Na szybki rzut oka stronka fajna, przeczytałem pół artykułu i sie fajnie zapowiada reszta.
komentarz 15 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Bardzo dziękuję, mam już kilka kolejnych w przygotowaniu :)

Planuję też kurs Python w 10-15 artykułach.
komentarz 15 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Uważasz, że wytłumaczysz podstawy pythona od tego co jest w sieci?
komentarz 15 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Raczej nie, będzie to dla mnie nowa forma przekazywania wiedzy. Nauka dla Was a dla mnie kolejna dawka wiedzy na temat uczenia innych. ☺️
+1 głos
odpowiedź 15 listopada 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)

Blog naprawdę zacny, widzę, że wkładasz w niego dużo czasu, aczkolwiek jedna uwaga co do:

https://mateuszrus.pl/zlozonosc-obliczeniowa/

Mianowicie wyrażenia O, Theta, Omega nie służą określaniu przypadków pesymistycznych, optymistycznych, oczekiwanych:

http://imgur.com/5co9rcXl.png

O, Theta, Omega określają klasy funkcji. Oznacza to, że np. f(n) = n^m należy do każdej klasy abstrakcji O(n^k) gdzie k >= m. Stąd jeśli ilość operacji wykonywanych przez jakiś algorytm określimy funkcją f(n) = n^m to nie prawdą jest, że O(n^{m!}) jest przypadkiem pesymistycznym mimo, że niewątpliwie f należy do tej klasy.

Czyli jeśli mówimy o przypadkach optymistycznym, pesymistycznym etc to powinniśmy dla każdego z tych przypadków podać te klasy abstrakcji (często da się to wyrazić przez thetę, ale przyjeło się pisać same O(function)).

Przykład: Insertion Sort

Jego złożoność w przypadku pesymistycznym oraz oczekiwanym (UWAGA! "Oczekiwany" to nie jest tak "jak nam się wydaje" - tzn z reguły jest ale nie zawsze tak musi być, w tym wypadku należy policzyć wartości oczekiwane parametrów wpływających na złożoność przy użyciu rachunku prawdopodobieństwa - w przypadku insertion sorta jest to ilość inwersji) to jest O(n^2) (a nawet theta(n^2), ale w przykadku optymistycznym, gdzie liczba inwersji jest asymptotycznie liniowa względem liczby elementów w ciągu, dostajemy algorytm O(n) ( a konkretniej Omega(n) oraz O(n) czyli Theta(n)).

Jeśli ktoś by napisał, że

Insertion Sort: jest O(n^2), Omega(n) to by nie skłamał ale równie dobrze by nie skłamał gdyby napisał, że insertion-sort jest O(n^10 * n!),  Omega(1). A jeżeli ktoś by napisał, że ten alg jest Theta(coś) to by nie miał racji,  bo bez dodatkowych założeń nie wyrazimy jest złożoności w thecie.

 

komentarz 15 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Bardzo merytoryczna odpowiedź!

Zapoznam się rano z tym, skonfrontuje ze swoim wpisem i wprowadzę sugestie. ☺️

Pozdrawiam, Mateusz.
0 głosów
odpowiedź 15 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)

Kolejny dzień i kolejna dawka pozytywnych informacji.
Pierwsze 4 dni to 551 UU oraz 676 sesji, co jest dobrym wynikiem. Są jednak rezerwy i będzie tylko lepiej.
Pracuję równolegle nad kolejnymi czterema wpisami, które pojawią się do końca listopada. Jeden z tych wpisów będzie zawierał podsumowanie miesiąca, bo będę chciał miesiąc w miesiąc pokazywać statystyki, informować o tym co się pojawiło na blogu w upływających 30 dniach, czego się dowiedziałem i jakie mam przemyślenia.

Wracając do meritum. Trzeci wpis dostępny na blogu pasjonata to Metoda Monte Carlo.
https://mateuszrus.pl/metoda-monte-carlo/

–1 głos
odpowiedź 14 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
edycja 23 lipca 2021 przez MateuszRus

Będę tu wrzucał info na temat bloga.

Pierwszym tematem, który pozwoliłem sobie poruszyć i wpadł mi dość randomowo na klawiaturę to temat ASCII.

Uwagi i konstruktywna krytyka miłe widziana.
https://mateuszrus.pl/kodowanie-ascii/

1
komentarz 15 listopada 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
No nie wiem czy to dobry pomysł aby robić z forum własny kanał RSS.

@Arkadiusz Waluk co myślisz?
komentarz 15 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Ok dajcie znać! ☺️ Jak będzie negatywna odpowiedź to przestane udzielać się w tym temacie i nie będę informował.

Pozdrawiam, Mateusz.
1
komentarz 15 listopada 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Wg mnie wrzucenie czasem czegoś na forum czy to w formie jednego tematu czy kolejnych nie jest złe, ale też nie chcemy spamu, ciągle jednego wątku czy po prostu reklamy. Więc jakieś pokazanie siebie i swojej twórczości jak najbardziej, od tego to jest, ale z umiarem. Proponowałbym przystopować z codziennymi postami o każdym wpisie, a najwyżej jak chcesz to wrzucić raz na jakiś czas informację o czymś wartym uwagi.
komentarz 16 listopada 2019 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Dziękuje za odpowiedz, dostosuje się do tego co napisałeś i gdyby było coś nie tak to po prostu daj znać. :)

Pozdrawiam, Mateusz.

Podobne pytania

–1 głos
0 odpowiedzi 141 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2019 w Nasze projekty przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 150 wizyt
pytanie zadane 21 października 2020 w C# przez Szyszka Gaduła (3,490 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 185 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...