• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaka baza danych do aplikacji mobilnej na androida

Object Storage Arubacloud
0 głosów
4,783 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2019 w SQL, bazy danych przez Marina1997 Nowicjusz (190 p.)
edycja 11 listopada 2019 przez Marina1997
Piszę pierwszą aplikację na androida w języku Kotlin. Będzie to aplikacja, która ma służyć do organizacji amatorskich meczy piłki nożnej. Tak w skrócie o co mi chodzi: Każdy kto ma aplikacje tworzy konto i się loguje. Może stworzyć "mecz", do którego inni użytkownicy mogą się zapisać. I teraz moje pytanie odnośnie bazy danych. Czy sqlite będzie tu odpowiednie? Czy może lepiej użyć czegoś innego? Czytałam też coś o firebase? Czy to mogłoby się lepiej sprawdzić?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 listopada 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)

Jeśli to ma być lokalna baza danych to SQLite, jednak wnioskuję po twoim pytaniu że ma to być dostępne dla wielu użytkowników, więc baza musiałaby stać online a do niej musiałoby zostać dorobione jakieś API, z poziomu aplikacji mobilnej nie powinno się łączyć bezpośrednio z online'ową bazą danych ze względu na to że właściwie dajemy do niej dostęp użytkownikowi, jeśli ma się sam zalogować do niej, no to musi mieć do niej dane logowania, co za problem żeby zalogował się do bazy przez sql-developera czy inne tego typu narzędzie i wywoływał zapytania jakie chce, włącznie z DROP DATABASE. Nawet jeśli dane logowania byłyby zahardcodowane gdzieś w aplikacji - aplikacje na JVM bardzo łatwo się dekompiluje więc ktokolwiek może sobie wyciągnąć te dane i ponownie ma pełen dostęp.

Więc podsumowując: jeśli to ma być dostępne dla wielu użytkowników z różnych urządzeń najpierw trzeba zrobić jakieś REST API które będzie udostępniać dane z bazy danych z tego serwera, tu niestety ci nie odpowiem jaką konkretnie bazę danych wybrać bo się nie znam.

Firebase Realtime Database nie używałem, przyjrzałem się temu teraz i wygląda w sumie w porządku, jeśli to ma być jakaś prosta funkcjonalność to jak najbardziej się nada, szczególnie jeśli REST API wykracza poza twoje umiejętności - tylko pamiętaj że przy darmowej wersji masz pewne ograniczenia https://firebase.google.com/pricing

Jeśli to a być dostępne dla wielu użytkowników ale lokalnie - z poziomu jednego telefonu - baza SQLite wystarczy.

0 głosów
odpowiedź 12 listopada 2019 przez mmarszik Mądrala (7,390 p.)
Dobór bazy danych do aplikacji jest trudny, często robi się na wyczucie. Nawet jak przeprowadzisz szczegółową analizę, to moze się okazać, żę konieczna będzie zmiana bazy danych. Ja bym zaczął może od mysqla lub postgresa. Sqlite miał problem z równoległym zapisem, nie wiem czy nadal ma, jeśli tak, to dyskwalifikuje go do tego typu zastosowań - choć to bardzo dobra baza danych.

Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 669 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 536 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,344 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2015 w SQL, bazy danych przez FCBartosz Nowicjusz (140 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...