• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki Linux polecisz?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
2,066 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
edycja 14 października 2015
Witam

Mam pytanie

Jakiego Linuxa byście polecili zamiast Windows 7 (chodzi mi o podobną funkcjinalność jeśli chodzi o programy itp).

Mam komputerze mam zaistalowany oryginalny windows 7, ale od czasu wprowadzenia 10 ciągle pokazuje mi że jest on piracki blokuję się i każe pobrać 10, to już męczy...

Dwa razy na jeden system nie chce płacić  nie chcę też 10, nie podoba mi się.

Pomożcie

10 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
edycja 1 sierpnia 2015 przez Strategiusz

Żaden Linux nie będzie nigdy doskonale uruchamiał i emulował wszystkich programów windowsowych. Na Linuksie możesz próbować to obejść na 4 sposoby (przynajmniej ja znam 4):

  1. Używać wersji programu na Linuksa. Niektóre programy mają takie wersje. Niektóre wersje na Linuksa są lepsze niż te na windowsa, a czasami jest odwrotnie. Jeśli nie ma wersji na Linuksa, można próbować następnego sposobu.
  2. Wine, czyli nie-emulator Windowsa. Potrafi uruchomić niektóre windowsowe programy i gry. Ja nie lubię osobiście tego sposobu. Na stronie https://appdb.winehq.org/ można się dowiedzieć jakie programy jak działają Platinum oznacza, że działa super. Gold, silver, bronze i garbage to kolejno coraz gorsze oceny.
  3. Maszyna wirtualna. Ja i tak jej używam, żeby oglądać i testować różne dystrybucje, i wolę też uruchomić na niej Windowsa niż restartować komputer. Niestety na Windowsie w maszynie wirtualnej są problemy z programami, które korzystają z karty graficznej. Żeby miało to sens, to trzeba też skonfigurować katalog współdzielony dla hosta i guesta, żeby system na maszynie wirtualnej nie był całkowicie wyizolowany.
  4. Znaleźć jakiś inny program linuksowy, który od biedy zastąpi ten windowsowy.

Ja bym polecił Debiana, Ubuntu, Minta albo Fedorę, bo są łatwe do zainstalowania i mają dużo pakietów. Testowałem każdą z tych dystrybucji i teraz jestem na Debianie.

+2 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Polecam mint, niedawno wyszła świeża wersja.
0 głosów
odpowiedź 31 lipca 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Ubuntu. Bardzo popularny i łatwy system dla początkujących.
komentarz 3 października 2015 przez niezalogowany
Możesz jaśniej trochę się pogubiłam ? :)
komentarz 3 października 2015 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Erm… To to jest panie d*a a nie chmura ;)
komentarz 3 października 2015 przez niezalogowany
Dalej nie wiem o czym jest mowa ?
komentarz 3 października 2015 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Mowa jest o nowej wersji PhotoShopa, z pakietu Creative Cloud. Zgodnie z nazwą powinien być to program chmurowy, zatem wszystkie obliczenia i "ciężkie" operacje robić na serwerze, a userowi pokazywać jedynie końcowy wynik. Z tego też względu tego typu program powinien działać wszędzie (równie dobrze można go serwować jako stronę internetową!). Natomiast okazuje się, że nowy PhotoShop i tak wymaga do działania wine, czyli biblioteki pozwalającej uruchamiać programy z Windowsa na Linuksie.
komentarz 3 października 2015 przez niezalogowany
A mogę jakiś link, żeby gdzieś więcej o tym poczytać?
0 głosów
odpowiedź 2 października 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Fedora, bo RedHat - a im opłaca się bardzo inwestować w Fedorę, ponieważ jest "mięsem armatnim" przed RHELem (z którego Red Hat ma pieniądze). Dlatego RHEL jest takim dobrym i stabilnym rozwiązaniem dla korporacji, ponieważ wszystkie modyfikacje najpierw wypróbowywane są na Fedorze.

Takim stanem rzeczy też może pochwalić się Ubuntu, natomiast jeśli chodzi o płatne rozwiązania, to Canonical, z tego co wiem, jest daleko za RedHatem, stąd i mniej pieniędzy na Ubuntu. No i samo Ubuntu potrafi się dziwnie zachowywać, nie jest najlepszym systemem.
komentarz 3 października 2015 przez niezalogowany
A jak zaczynają świrować i mój system zostaje zablokowany jedyną opcją którą mam dostępną to darmowa instalacja 10.
komentarz 3 października 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Ten moment, kiedy opłaca się mieć pirata, bo nie wciskają ci jakiegoś nowego syfu.
komentarz 3 października 2015 przez niezalogowany
A powiedz mi jesli można spytać jak sobie radzisz z aktualizacjami 7 czy ją aktualizujesz? i jakie jest Twoje zdanie na temat aktualizacji? Jak to Twoim zdanie wpływa na bezpieczeństwo?

Ja samo niestety kilka razy zauważyłam, że aktualizacje nie zawsze są tym za co się podają :(
komentarz 3 października 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
W W7 robię aktualizacje tak co 2/3 miesiące. Często słyszałem o jajcach z aktualizacjami, że rozwalały kompa, dlatego teraz czekam, żeby od razu mi się pobrały stosowne łatki. I aktualizacje to powód, dla którego nie przechodzę na W10.
komentarz 3 października 2015 przez niezalogowany
Ja nie jestem przekonana do 10, początkowo jej nie chciałąm, bo po prostu nie podobał mi się jej wygląd... ale jak zaczęli mi ją na siłe wciskać, to zaczęłam sperać po necie czytać o 10 i z tego co się dowiedziałam to jeden wielki "wirus" zbiera onas informacje jakie chce, aktualizuje kompa kiedy chce, spanuje nam pliki i zastrzega sobie prawo, żeby nas podkablować jeśli jakiś plik im się nie spodoba i wiele wiele więcej....
0 głosów
odpowiedź 10 października 2015 przez niezalogowany
Jaki LInux do programowania warto zaistalować obok windows 7?
komentarz 10 października 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Mint, może lepiej na początek jako VM do nauki. No chyba, że manualne ustawianie partycji w kreatorze Ci nie straszny to why not..
komentarz 14 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Do programowania każdy się pewnie nada.

Do tworzenia stron zaś można się kierować tym co używają na serwerach. Jeśli przyjdzie Ci coś poustawiać na serwerze to fajnie mieć taki sam system (ten sam układ katalogów, w tych samych miejscach pliki konfiguracyjne) aby przetestować to najpierw lokalnie.
komentarz 14 października 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Do tego typu rozwiazan stosuje sie maszyne wirtualna : vagrant + puphet aby maksymalnie zblizyc sie do serwera produkcyjnego. I osobna maszyne na srodowisko dev :)
0 głosów
odpowiedź 10 października 2015 przez niezalogowany
Z mojej skromnej strony polecę Ci ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=AlZNW_LwDRY
0 głosów
odpowiedź 14 października 2015 przez niezalogowany
witam ponownie, w necie natrafiłam na coś takiego jak "muzyczny Linux" do studia obróbki dzwieku itp. Czy ktoś z Was się z nim spotkał co możecie o nim powiedzieć? Jetem ciekawa.
komentarz 14 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Muzyczny linux to pewnie zwykły linux z zainstalowanymi już programami do muzyki. Jeśli znasz nazwy programów to pewnie łatwo zainstalujesz je na każdym innym linuxie.
0 głosów
odpowiedź 14 października 2015 przez Przemcio Użytkownik (900 p.)
Osobiście polecam Ubuntu, pomimo, że moja przygoda z nim była krótka ;)
komentarz 14 października 2015 przez niezalogowany
A możesz napisać dlaczego akurat Ubuntu?
komentarz 14 października 2015 przez Przemcio Użytkownik (900 p.)
Prosty i popularny, przez co w sieci znajdziesz dużo poradników dla początkujących :)
0 głosów
odpowiedź 14 października 2015 przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
Programy na kazdego linuxa sa te same.

Ja uzywalem minta, ubuntu, debian i elementary os.

Juz od dluzszego czasu uzywam elementary os, bo jest bardzo ladny(pantheon) i ma repozytoria ubuntu co bardzo ulatwia instalacje wszelkich programow ale nie zawsze i tak w wiekszosci trzeba sie pobawic terminalem ale to nie problem.

Debian, jest fajny, wydajny ale ma 2 minusy po pierwsze ma dziwne te swoje repozytoria pakietow a po 2 nie jest zbyt piekny mowie o gnome3 pewnie powesz to dlaczego nie zmieniles gui odpowiedz jest prosta jestem jeszcze nieobyty tak w linuxie zeby to zrobic.

Ubuntu, odradzam dziwnie sie zachowuje, wylaczyl mi sie w domu prad w tym czasie komputer dzialal na ubuntu. Dalej system juz nie wstal, oraz czasami miewa spadki wydajnosci.

Mint mialem z cinnamon. Zmienilem bo mi sie to gui nie podabalo system jest ok.

Porada na przyszlosc nie uzywaj chrome na linuxie google dalo tutaj ciala ten program jest tak awaryjny...

Polecam mozille
komentarz 14 października 2015 przez niezalogowany
a Linux Kali - wiesz coś?
komentarz 14 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Linux Kali to dystrybucja z zainstalowanymi narzędziami do tekstów penetracyjnych i testowania zabezpieczeń. Jeżeli znasz nazwy programów to łatwo to zainstalujesz na większości innych dystrybucji.
komentarz 14 października 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Programy na kazdego linuxa sa te same.

Nie licząc różnych wersji i tego, że niektóre dystrybucje mają własne preferencje do niektórych programów.

ma 2 minusy po pierwsze ma dziwne te swoje repozytoria pakietow

To znaczy? Repozytoria działają identycznie jak na Ubuntu, a ich zawartością Debian Stable jest porównywalny do Ubuntu LTS

to dlaczego nie zmieniles gui odpowiedz jest prosta jestem jeszcze nieobyty tak w linuxie zeby to zrobic.

Kiedy to najłatwiejsza rzecz, wystarczy zainstalować jak każdy inny pakiet i wybrać na ekranie logowania, na przykład: http://i.stack.imgur.com/gPUyr.png

Porada na przyszlosc nie uzywaj chrome na linuxie google dalo tutaj ciala ten program jest tak awaryjny...

Pewnie coś bardzo specyficznego, mi się nic takiego nie zdarzało.

–1 głos
odpowiedź 31 lipca 2015 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)

Od siebie polecam Elementary OS. Ładny, darmowy i prosty w obsłudze.

Do pobrania tutaj: https://elementary.io/pl/

Pozdrawiam

Podobne pytania

+9 głosów
13 odpowiedzi 4,214 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 115 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...