• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zbyt wolny internet/wynik na speedtest

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
750 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2019 w Sieci komputerowe, internet przez Lionheart0810 Nowicjusz (130 p.)
Witam Państwa. Jestem tutaj nowy więc z góry prosze o wyrozumiałość i nie atakowanie mnie, że nie znalazłem odpowiedzi.

Sprawa ma się tak, że podpisalem z operatorem nową umowę na Internet opiewajaca na 300Mbps. Wymieniłem od razu router, bowiem wcześniejszy miał przepustowość jedynie do 100Mbps, obecny do 1000. Wiem oczywiście, że niemożliwe jest osiągnięcie tych 300, ale sprawa jest na tyle dziwna, że po podłączeniu laptopa kablem od routera speedtest pokazuje na 50% testu 200-240Mbps, po czym na koniec testu drastycznie spada, nawet poniżej 10Mbps. Wifi w telefonie np pokazuje 150Mbps, wiec myślę że to akurat dość normalne, lecz ten sam laptop po odlaczeniu kabla i teście na wifi, czy nawet konsola Ps4 pokazują nadal jakieś 50Mbps. Ktoś może wiedzieć w czym tkwi problem, dlaczego speedtest tak nagle "zeruje" wynik? Wyczytałem w internecie, aby pobawić się kanałami sieci, czy ogółem ustawieniami routera. Nie jestem żadnym ekspertem i po prostu boję się sameu grzebać, aby czasem nie zamknąć wirtualnego okna na świat :)

Ma ktoś jakieś sprawdzone ustawienia routera, czy jakiekiolwiek rozwiązanie? Może ktoś miał podobnie?

W razie w, model routera to TP-Link Archer C6.

Bardzo proszę i z góry dziękuję za pomoc :)

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 12 listopada 2019 przez niezalogowany
SpeedTest nie jest wiarygodnym pomiarem. Najlepiej jest zacząć pobierać jakiś plik z Internetu. Wtedy masz pełny obraz łącza. SpeedTest może być również przeciążony co powoduje, że zakłamuje wyniki. Ja zawsze dla testu pobieram jakiś duży obraz systemu czy programu, który ma parę GB i wtedy monitoruje z jakimi prędkościami idzie.
komentarz 12 listopada 2019 przez Lionheart0810 Nowicjusz (130 p.)
W tym problem, że przy Internecie 300Mbps pliki powinny pobierać się z prędkością 20MB/s a leci maksymalnie jakieś 4, 5...
1
komentarz 12 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Dlaczego SpeedTest nie jest wiarygodny? Pobieranie czegoś z skądś jest lepszym pomysłem? Gdzie ogranicza Cie prędkość serwera? W teorii przy 300Mbps powinno być kolo 37MBps
1
komentarz 12 listopada 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Zaczalbym od przeczytania umowy i czy jest tam napisane 300,czy DO 300,bo to duza roznica. Czy jest podna predkosc minimalna, jesli nie to dupa, jesli tak i wyniki sa ponizej tej minimalnej wartosci, to wtedy dzwonic. Przy okazji, jest to tez powod do zerwania umowy, bo firma nie wywiązała sie ze swoich zobowiązań, ktore zostaly podpisane przez obie strony w umowie
komentarz 12 listopada 2019 przez niezalogowany

@tkz, SpeedTest to również serwery, które testowo pobierają i wysyłają plik. A, ze każdy z nas teraz korzysta głównie z SpeedTest to też bywają przeciążone i mało wiarygodne. Sam kiedyś z tego korzystałem i okazywało się, że wyniki SpeedTest nie pokrywały się z rzeczywistością.

@Lionheart0810, Najlepszy w tym wypadku jest niestety protokół P2P, ponieważ pobierasz z kilku serwerów jednocześnie.

1
komentarz 12 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Pomiar jest dokonywany bezpośrednio poprzez warstwę protokołu komunikacyjnego TCP, a nie poprzez warstwę HTTP.
komentarz 12 listopada 2019 przez Lionheart0810 Nowicjusz (130 p.)

@DragonCoder, prędkość faktycznie jest do 300 MBps, ale jeśli speedtest pokazuje 220, 250 no to pobieranie 5MB/s to nie jest to, delikatnie mówiąc 

0 głosów
odpowiedź 14 października 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
JA też mam internet do 300Mb a realnie jest 20.

A często w szczycie to jest nawet 1 Mb.

I nic nie zrobisz bo kluczem jest słowo "do", czyli do 300 a nie minimum 300.

Nie polecam LTE od Cyfrowego Polszmatu.
komentarz 16 października 2021 przez jaworowicz Użytkownik (800 p.)
Porównywanie Cyfrowego Polsatu (mobilnego) do kabla jest niestety mało adekwatne.
komentarz 16 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
akurat kabel z cyfrowego polsatu jest adekwatny :D
komentarz 16 października 2021 przez jaworowicz Użytkownik (800 p.)
Ok czyli Netia.

Zrób test certyfikowany zgodnie z instrukcja i wyślij reklamacje z numerami testów przez ICOK.
komentarz 16 października 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

@jaworowicz, ale autor nie napisał nigdzie że jego internet jest po kablu no chyba że nie doczytałem....

0 głosów
odpowiedź 16 października 2021 przez jaworowicz Użytkownik (800 p.)
edycja 16 października 2021 przez jaworowicz

No więc jest coś takiego jak pomiar certyfikowany. Jezeli masz ciągle zanizony transfer wg. Parametrów jakościowych dokonujesz takiego i wysyłasz numery testów w reklamacji. 

Jedyne certyfikowane narzędzie przez UKE w PL to https://pro.speedtest.pl 

Oczywiście sprawdź jeszcze swoją kartę sieciową, a dokładniej jej parametry. Pobieranie z prędkością ok 20 MB/s daje prędkość ~160Mbps. Możliwe, że masz karte sieciową do 100/150 i wiecej się nie wyciągnie.

Jezeki zaś chodzi o "od - do" kazdy operator ma swoje tabelki dla danych promocji/technologii np. w przypadku Netii prędkość w taryfie MAX 300 w warunkach testu certyfikowanego: 

  • Minimum: 60 Mbps / 10 Mbps
  • Zwykle dostępne (~70% doby): 210 Mbps / 35 Mbps
  • Maksymalne: 300 Mbps / 50 Mbps

Pełna tabela: http://www.netia.pl/getmedia/c611ce6b-b1ef-46db-bd21-cd5028020f25/Zalacznik-do-umowy-o-swiadczenie-uslug-telekomunikacyjnych-Parametry-Jakosciowe-uslugi-dostepu-do-interentu-10052021

–1 głos
odpowiedź 12 listopada 2019 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)
masz do wymiany panel sterowania... miałem tak samo. po wymianie problem znikł...
komentarz 12 listopada 2019 przez Lionheart0810 Nowicjusz (130 p.)
Tzn panel sterowania routera?
komentarz 19 listopada 2019 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)
nie, ten w kompie... start->ustawienia->panel sterowania

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 271 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2021 w Sieci komputerowe, internet przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 142 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,813 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...