• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

jak zrobić serwer - system logowania

Object Storage Arubacloud
+1 głos
592 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2019 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)

Witam!

Póki co zajmuję się html,css i uczę się js. Chciałbym napisać system logowania na mojej stronie, tak aby każdy użytkownik miał swoje przypisane dane. Jednak nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać tak aby wszystko było bezpieczne itd. 

czy pomoc Pana Mirosława z tego odcinka wystarczy? Czy trzeba coś jeszcze do tego dopisać? 

I czy takie systemy wykonuje się jedynie w PHP czy można to zrobić za pomocą np. jakiegoś innego języka?

 

Dziękuję za poświęcony czas!

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
wybrane 5 listopada 2019 przez Layoutowiec
 
Najlepsza
Nie, kod w tym odcinku jest kiepski. W którymś z kolejnych jest nieco lepiej, jest tam wprowadzone bindowanie czy hashowanie haseł - absolutnie podstawowe rzeczy. Nieco lepszy, ale nadal dość średni i podstawowy.

Można to zrobić za pomocą wielu innych języków, zapewne praktycznie w każdym, który działa po stronie serwera.
komentarz 5 listopada 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Więc gdzie powinienem szukać pomocy tak żeby kod był dobry i wszystko było bezpieczne?
1
komentarz 5 listopada 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Jeśli nie znasz wcale PHP, a chcesz w nim pisać, to najpierw się go nauczyć od podstaw. Nie ma opcji, że weźmiesz sobie jakiś gotowiec, coś skopiujesz i powstanie własny system logowania, trzeba wiedzieć co się robi.

Przede wszystkim pisać różne rzeczy, aby nabywać doświadczenia. Możesz dawać swój kod do review innym, aby zasugerowali co możesz poprawić. No i oczywiście przerobić różne kursy, poprzeglądać inne kody, zajrzeć do frameworków. Z czasem i doświadczeniem automatycznie będziesz się rozwijał.
1
komentarz 5 listopada 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Okej dzięki za pomoc
komentarz 5 listopada 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Robienie systemu logowania w php na piechotę ma się tak jakby kadrowa w dużej firmie liczyla wypłaty ołówkiem w słupku...
komentarz 5 listopada 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Trochę tak, budując normalnie poważne aplikacje nikt się w to nie bawi, tylko bierze frameworka, konfiguruje i gotowe.
komentarz 5 listopada 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Czyli łatwiej będzie się nauczyć podstaw PHP i i skupić się głównie na frameworkach?
komentarz 5 listopada 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
W mojej ocenie tak, ale Arek pewnie powie że nie ;)
1
komentarz 5 listopada 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Arek powie że jak najbardziej tak, ale zależy co rozumiesz przez podstawy. Jak dla mnie wypada chociaż sensownie znać sam język i rozumieć obiektowość. Jeśli masz bardzo podstawową wiedzę, np. taką jak w kursie MZ, to jednak trochę mało, aby pojąć framework i wygodnie w nim siedzieć.

Moim zdaniem im szybciej wskoczysz we framework tym lepiej, bo on skieruje Cię na sensowne podejście i myślenie, a tak będziesz wymyślał skrypty opierające się na pojedynczych pliczkach i require, zamiast robić faktyczne aplikacje.
komentarz 5 listopada 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Okej póki co jeszcze siedze przy js ale chcialem jakby trochę się "rozejrzeć" i zaznajomić z tematem. Myślę że postaram się opanować podstawy PHP i ogólne zrozumienie a dopiero potem wezmę się za frameworki oczywiście jak już nie będę miał z tym problemu.

A jakie frameworki byscie mogli mi polecić do zbudowania tego systemu?
komentarz 5 listopada 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie wiem co dokładnie robisz, bo samo logowanie wydaje się tylko jednym punktem początkowym, a dalej po zalogowaniu coś z tym trzeba robić. Dwa najpopularniejsze frameworki PHP to Symfony i Laravel.

Różnica widoczna od razu: Laravel jest jednym monolitem zawierającym wszystko na start. Symfony można zainstalować w wersji minimalnej, gdzie są same komponenty bazowe i doinstalowywać co się chce lub też wybrać taką całą dużą paczkę. Laravel ma jak dla mnie minimalnie niższy próg wejścia, więcej dzieje się magicznie - zrobisz projekt, coś wpiszesz, tu metoda magiczna, tu nagle jakaś fasadka wzięta znikąd i jakoś działa. Symfony trochę wymusza takie lepsze podejście do kodu. Osobiście wolę Symfony, ale tak się zdarzyło, że w pracy mam głównie Laravela i też nie ma problemu. Co kto lubi, obydwa są popularne, mają duże community. Ewentualnie jakby to było coś bardzo małego to jest np. taki Slim, ale tam sporo trzeba zrobić samemu albo też doinstalowywać zewnętrzne paczki.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 232 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 265 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2022 w PHP przez mrc Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 230 wizyt
pytanie zadane 20 października 2022 w PHP przez Olafisz Nowicjusz (230 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...