• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Gdzie uczyć się kotlina

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
578 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2019 w Android, Swift, Symbian przez Aqua Obywatel (1,950 p.)
zamknięte 5 listopada 2019 przez Aqua
Gdzie najlepiej zacząć naukę kotlina w pod gry na androida. Najbardziej zależy mi na kursie pdf. Do tej pory miałem doświadczenie jedynie z cpp.
komentarz zamknięcia: Wiem już wszystko co chciałem wiedzieć. Temat do zamknięcia.
2
komentarz 4 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
komentarz 4 listopada 2019 przez Aqua Obywatel (1,950 p.)
Czy mogę się z tego uczyć bez znajomości Javy czy powinienem się uczyć tych dwóch języków równolegle
1
komentarz 4 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

https://kotlinlang.org/docs/reference/ Tutaj masz chyba łatwiejszy wybór. Nie wiem po co byś miał uczyć sie innego języka by pisać w innym. 

1
komentarz 4 listopada 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 4 listopada 2019 przez reaktywny
Java jest często polecana przed Kotlinem. Trochę jak C przed C++. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby zacząć od C++ czy Kotlina.
1
komentarz 5 listopada 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Od razu lecisz z kotlinem. Podstawy javy mogą ci się przydać jedynie przy szukaniu pracy, bo tam często mają jeszcze jakieś projekty do utrzymania, ale raczej większość nowych projektów to już kotlin.
komentarz 5 listopada 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 5 listopada 2019 przez reaktywny

większość nowych projektów to już kotlin.

W Androidzie powoli tak się dzieje, ale nie w web dev.

I tak jak napisałem poniżej do Javy jest 14-15 razy więcej ofert pracy niż do kotlina.

 

komentarz 5 listopada 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Temat dotyczy androida więc w tym kontekście odpowiadam.

W web devie też już się powoli przechodzi na kotlina w nowych projektach
komentarz 5 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

@reaktywny, Polecanie C przed C++ również nie ma sensu. Tak samo jakby ktoś polecał C++ przed Rustem. 

Z tego co widzę, to Kotlin jest zalecany do backendu. 

komentarz 5 listopada 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 5 listopada 2019 przez reaktywny

Spotkałem się wielokrotnie z opinią, że dobrze znać Javę przed Kotlinem, wypowiadały się osoby które ileś tam lat siedzą w JVM. Ale oczywiście można obrać sobie Kotlina na start, podobnie inne języki.

Z tego co widzę, to Kotlin jest zalecany do backendu. 

Przez kogo jest zalecany? Bo Spring jeszcze nie ma pełnego wsparcia dla Kotlin, A ktor jest dopiero rozwijany. Ofert pracy w Kotlinie dla backendu jest tyle co kot napłakał :)

Dla Polski, strona indeed:

Hasło Koltin + Spring - 69 ofert

Hasło Java + Spring - 1404 oferty

czyli 20x tyle.

I jeszcze:

Kotlin vs Java: Can You Learn Kotlin Without Learning Java?

https://www.youtube.com/watch?v=SJckoJAUjUU

komentarz 5 listopada 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
@reaktywny od kiedy spring w pełni nie wspiera kotlina? To że nie jest napisany w kotlinie nie znaczy ze nie wspiera. Wszystkie javowe biblioteki i frameworki współpracują z kotlinem bezproblemowo, nawet w spring initializr masz opcję "kotlin" do wyboru bez żadnego ostrzeżenia że to eksperymentalne
komentarz 5 listopada 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

W Initializerze Kotlin jest od dość dawna. Czytałem jednak, że nie wszystko jest dostępne z poziomu Kotlina w Springu, To raz, A dwa Spring ma otrzymać też funkcjonalności niedostępne obecnie z poziomu Javy. Ktoś na blogu Pivotal pisał, że w kolejnej wersji Spring będzie w pełni "Kotlin ready". A nawet ma się pojawić wsparcie dla programowania asynchronicznego w Kotlin (jeśli czegoś nie pomyliłem :) ). Nie wiem jak wygląda status prac "na dziś", ale pamiętaj, że w każdej branży jest coś takiego, że za nim firmy się przeniosą na nowe rozwiązania mija co najmniej kilka lat. Zresztą widać to po liczbie ofert pracy, które tu przytoczyłem, na razie niewiele firm (14-20 razy mniej w stosunku do Javy) wybrało Kotlina do backendu.

 

komentarz 6 listopada 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Korzystam ze Spring+Kotlin i jeszcze nie spotkałem się z czymś czego bym nie mógł zrobić w kotlinie. Z tą asynchronicznością pewnie mieli na myśli Kotlin Coroutines, ale generalnie asynchroniczność bazująca na Javie (Thready) działa bez problemu a co za tym idzie RxJava też

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2019 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
wybrane 1 stycznia 2020 przez Aqua
 
Najlepsza
Gdzie zacząć naukę? Moim zdaniem najlepiej zacząć naukę w domu, przy komputerze, choć jak masz laptopa to warto wyjść na świeże powietrze, ale tak żeby słońce ci się nie odbijało od monitora
komentarz 5 listopada 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 5 listopada 2019 przez reaktywny

No i trzeba uważać na deszcz / śnieg bo tego laptopy nie lubią a idzie powoli jesień.

W sumie do Kotlina jest już sporo tutków, video kursów, a nawet po polsku są 2 książki i trzecia w drodze, więc nie jest źle. Gorzej.....z ofertami pracy :)

Na największym portalu z pracą w PL - www.pracuj.pl:

Praca java Mamy dla Ciebie 764 ofert

Praca kotlin Mamy dla Ciebie 53 ofert

I tak jest nieźle bo z dwa lata temu. do Kotlina było ok. 10 ofert. :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 667 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 723 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2019 w Java przez AleX1010 Obywatel (1,320 p.)
+1 głos
9 odpowiedzi 808 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...