• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C# czy Java - Obliczenia danych z Excela

Object Storage Arubacloud
0 głosów
477 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2019 w C i C++ przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
Dzień dobry!

Parę dni temu, pewien znajomy zapytał się mnie czy nie podjąłbym się stworzenia dla jego firmy prostego programu. Pracownicy na chwilę obecną muszą brać wszystkie dane z tabel w excelu a następnie obliczać wszystko pojedyńczo i wpisywać w jakiś innym programie. Schodzi się prawie cały dzień na jeden projekt.

Zadaniem by było stworzenie programu który byłby w stanie otwierać plik excel, robić obliczenia automatycznie i wyświetlać obliczone dane (Struktura jest zawsze ta sama).

I teraz pytanie co do tego lepiej użyć ? Java czy C# ? W firmie wszyscy pracują na Windowsach. I drugie pytanie. Ile czasu by to mniej więcej zajęło komuś, kto nigdy nie programował w C# (Ale za to codziennie dużo programuje w PHP / JS, więc podstawy działania programowania są, chodzi bardziej o środowisko)? Co do Javy, to jedynie raz z nudów stworzyłem tworzenie plików tekstowych z zawartością.

Cały program jest narysowany i rozpisany + są wszystkie formułki na obliczenia.

 

Pozdrawiam
1
komentarz 2 listopada 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

A zadam ciekawsze pytanie...

otwierać plik excel, robić obliczenia automatycznie i wyświetlać obliczone dane

Dlaczego tym programem nie może być... excel? Dodać N-dziesiąt formuł, może w jakimś bocznym arkuszu, i tyle?

komentarz 2 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Excel to syf przy większej ilości danych. Kompletnie nie radzi sobie z takimi zadaniami.

Zawsze możesz wybrać sql, albo pythona.
komentarz 2 listopada 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
edycja 2 listopada 2019 przez adrian17

Excel to syf przy większej ilości danych. 

nie wiesz, ile tu jest danych ;) I nie zaprzeczysz, że Excel jednak jest popularny do takich zadań, szczególnie gdy firma nie dedykowanego działu IT tylko potrzebne jest coś z czym pracownicy sami sobie poradzą. No i dodatkowa zaleta jest taka że "koszt wdrożenia" jest malutki.

Zawsze możesz wybrać sql, albo pythona.

Ale pomijając powyższe, jakbym miał wybierać, też pewnie bym się Pythonem zainteresował.

komentarz 2 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Fakt, nie wiem. Ale skoro robią cały dzień, to strzelam, że sporo. Fajnie jakby autor podał plus minus ilość tych danych, plus jakie to obliczenia.
komentarz 2 listopada 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Widziałem sytuacje w których ktoś ręcznie kopiował N-dziesiąt wartości z jednego excela (z podsumowaniami miesięcznymi) do innego (z podsumowaniem rocznym) i włącznie z weryfikacją, pół godziny to zajmowało - a dane w zasadzie mieściły się na kilku ekranach, nie było żadnych tysięcy wierszy. Wystarczyło uspójnić formaty tabel w arkuszach, by dało się kopiować całą kolumnę na raz i już malutkim kosztem zadanie przyśpieszyło do minuty :)
komentarz 2 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Możesz mieć racje, ale jak robi się to "raz na rok", ale skoro jest to powtarzalna czynność i dość częsta, to łatwiej i bezpieczniej jest napisać coś zewnętrznego. Błąd jest bliski zeru, czas to sekundy.
komentarz 2 listopada 2019 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
Dzięki wszystkim za odpowiedź

Na razie sam zbyt dużo na owy temat nie wiem :P Dopiero w następnym tygodniu pojadę do biura gdzie zostanie mi wszystko dokładnie wytłumaczone.

Z tego co mi mówiono, to  otrzymują ogromną ilośc danych w pliku Excelu. Muszą następnie te dane w pewien sposób poobliczać i przenieść do programu (AutoCad albo tam 3DS max). Ogólnie to praca nie jest trudna ale zajmuje strasznie dużo czasu.

Czym dokładnie firma się zajmuje ? NIe mam za bardzo pojęcia jako, że się aż tak nie interesowałem. Wiem tylko, że toBudownictwo / inżyniernia która zajmuje się między innymi wszystkim co dotyczy energii danego budynku, ogrzewania, kanalizacji, elektryki, alarmów, zabezpieczeń itp. Wydaje mi się, że to oni planują jak zostaną poprowadzone kable, rury, ogrzewanie, tworzenie pomieszczeń technicznycitd.
komentarz 2 listopada 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

 te dane w pewien sposób poobliczać i przenieść do programu (AutoCad albo tam 3DS max)

ok, to już ciekawiej brzmi ;) Na pewno nie był to mój optymistyczny przypadek.

komentarz 3 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Jak będziesz miał więcej informacji, to napisz. Jak coś to masz API od autodesku w pythonie.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 207 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2015 w C i C++ przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 315 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2022 w Python przez Matlane Użytkownik (560 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 337 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2017 w C i C++ przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...