• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy zwiększanie woluminum dysku wpływa na jego wydajność?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
480 wizyt
pytanie zadane 29 października 2019 w Sprzęt komputerowy przez Nitti Nit Nowicjusz (120 p.)
Cześć! Mam pytanie odnośnie dysków twardych. Bardzo proszę o wypowiedź, jeśli naprawdę znasz się na tym temacie, bo sprawa nie jest tak oczywista i szukam informacji bardziej specjalistycznych i pewnej teorii za tym stojącej.

Kupiłem nowego laptopa, na którym dysk miał jedną partycję. Wszystko robiłem przy pomocy narzędzia "Zarządzanie Dyskami"  w Windows 10. Zmniejszyłem partycję C do 100 GB i z pozostałej części utworzyłem nową. Stwierdziłem, że jednak chcę zmniejszyć C do 90 GB, więc usunąłem D i zmniejszyłem C o 10 GB. Następnie postanowiłem jednak powiększyć C do 100 GB, więc zrobiłem zwiększenie woluminu o 10 GB i z pozostałej części stworzyłem nową partycję.

Przy tej czynności powstało mi w głowie pytanie o co chodzi z tym formatowaniem dysków tak naprawdę. No bo jak tworzę nową partycję z nieprzydzielonej przestrzeni, to formatowanie (nie szybkie, zwyczajne) trwa - powiedzmy - godzinę, a jak z tej samej nieprzydzielonej przestrzeni biorę miejsce do zwiększenia woluminu istniejącego C, to robi się to w sekundę. Wtedy tej powierzchni nie formatuje i od razu się przydziela, a jakbym tworzył nową partycję, to tworzyłby dość długo (przy zwykłym - nie szybkim - formatowaniu). Stąd moje pytanie: Czy takie zwiększenie woluminu partycji może wpłynąć na zmniejszenie wydajności dysku pod kątem prędkości? Czy ma jakikolwiek negatywny wpływ?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 31 października 2019 przez Restej Dyskutant (8,690 p.)
Otóż nie. Takie działanie nie wywiera żadnego wpływu. Wszystko zostaje tak jak było. Zacznijmy od tego czym jest samo formatowanie. W dużym uproszczeniu to powiedzienie naszemu dyskowi: Ziomek nie chce tego już widzieć, tego tutaj już nie ma, możesz to nadpisywac. Usuwając coś tak naprawdę to jeszcze zostaje na naszym dysku tylko nie jest to dla nas widoczne. Zniknie dopiero gdy to nadpiszemy zapisując na dysku coś innego w zamian za to miejsce, (a i tak istnieją korporacje, które są w stanie odczytac co znajdowało się na nośniku nawet po wielokrotnym nadpisaniu tych danych). Wracając do tematu zmniejszając wolumin zwykle formatuje się tak naprawdę same zera, puste miejsce, bo system nie pozwoli Ci na zabranie większej ilości MB niż aktualnie używa dana partycja, obszar z którego aktualnie korzysta jest nie do ruszenia, możesz zabrać tylko wolne miejsce. Nic się nie dzieje podczas tego procesu, twój dysk nie traci na tym nic a nic. Gdy wybierzesz formatowanie pełne to trwa ono tak długo ponieważ poza usuwaniem nazwę to "pustego folderu" sprawdzane są tzw. Bad sektory. To zabiera tak naprawdę cały czas poświęcony na formatowanie, ponieważ system po sformatowaniu sprawdza sektor po sektorze czy nic nie jest uszkodzone.
0 głosów
odpowiedź 31 października 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Otóż tak. Aczkolwiek:

1. Dla dysków "nie SSD", zależy w którym miejscu fizycznie mieści się przestrzeń danych. Na zewnętrznej krawędzi, transfer danych jest szybszy niż bliżej osi obrotu.

2. Wzrost wydajności (lub spadek), może pochodzić nie od samego dysku a od organizacji systemu plików na nim umieszczonych. Systemy plików NTFS (zakładam że o taki pytasz), posiadają parametry kreacji które mogą polepszyć ich wydajność i ilość danych umieszczanych na wolumenie.

3. Zależy w jakim stanie jest dysk. Potencjalne sektory błędne (widoczne i niewidoczne), wpływają na ciągłość dostępu do danych.

Całość tych problemów, jest obecnie mniej lub bardziej niwelowana przez sam system operacyjny który posiada bufory dostępu do dysków. Ogólnie, im więcej pamięci RAM, tym mniejsza konieczność czytania z dysku.

Oczywiście to duże uproszczenie. Ale nawet nie wiadomo o jaki system pytasz.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 140 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2019 w Sprzęt komputerowy przez Kondziq95 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 314 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...