• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Obliczanie Rotacji Obrotu z Wektora Odległości X Y

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
637 wizyt
pytanie zadane 25 października 2019 w Inne języki przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)

Witam. Mam takie zadanie (język dowlony, może być np. js, chodzi mi o metodę jak to rozwiązać), mianowicie, jak obliczyć rotację elementu od pewnego punktu. Tak żeby obiekt "patrzył" na dany punkt, tj. środek. Znamy odległość, np. 2 i 3. I teraz o ile trzeba odwrócić obiekt żeby patrzył na środek "planszy" zaznaczony "gwiazdką"? Jakiś wzór matematyczny na to jest?

komentarz 26 października 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Najprościej użyć wzorów na wyznacznikach, w 2D jest to trywialne.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 26 października 2019 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)
wybrane 28 października 2019 przez kubekszklany
 
Najlepsza

Mógłbyś poda dokładny wzór na te 90 stopni + 90 stopni - coś tam? X = 90 + [...] Trygonometrii to ja nigdy nie lubiłem...

Odpowiadam w nowej odpowiedzi, bo nie wiem czy zdjecia z komentarzu nie będą za małe.

Poczatkowo miałem na mysli:

- dodatnie pełnej ćwiartki (90 stopni)

- dodanie 2 pełnej ćwiartki (90 stopni)

- odjecie kata miedzy bokiem nr 2 a przeciwprostokatna

Początkowo przyznam się szczerze, że myslałem, aby odczytać to z tablic ;)

 

Można to zrobić inaczej:

- dodać pełną ćwiartkę

- obliczyć kąt między bokiem nr 3 a przeciwprostokatna i go dodać

Teraz ta trudniejsza część:

Czyli obliczyć wartość kąta między bokiem nr 3 a przeciwprostokątną

tg(α) = 2/3

korzystając z funkcji arcus tangens (arctan) możesz to zapisać jako:

α = arctan(2/3)

korzystając ze wzoru na rozwiniecie funkcji arctan w szereg Maclaurina możesz obliczyć wartość w radianach

Wartość w radianach przeliczasz na stopnie.

Niby wyszło, ale 100% pewności nie daje - już wieki nie miałem matematyki.

 

0 głosów
odpowiedź 25 października 2019 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)
edycja 25 października 2019 przez DawidK
90 stopni + 90 stopni minus wartość kąta obliczona z tangensa lub cotangensa kata między bokiem w tym przypadku 2 a przeciwprostokątną. (zakładając że obiekt początkowo był ustawiony w góre). Coś koło 120 stopni.
komentarz 26 października 2019 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Mógłbyś poda dokładny wzór na te 90 stopni + 90 stopni - coś tam? X = 90 + [...] Trygonometrii to ja nigdy nie lubiłem...
0 głosów
odpowiedź 26 października 2019 przez obl Maniak (51,280 p.)

W czym piszesz? W JavaScript-cie masz gotową funkcję do tego:

Math.atan2(y, x)

W C++ też jest ta funkcja. Przyjmuje jako parametry y i x zwracając kąt w radianach zawarty pomiędzy osią X a podanym wektorem

komentarz 26 października 2019 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Właśnie dla tego napisałem że język dowolny, bo chciałem poznać metodę, a nie mieć gotową funkcję.
komentarz 26 października 2019 przez obl Maniak (51,280 p.)

y / x = tan kąta zawartego pomiędzy osią x a wektorem {x, y}

więc arc tan lub atan y/x to kąt w radianach. Musisz tylko uwzględnić szczególny przypadek, gdy x = 0 wtedy to gdy y > 0 to masz 0 radianów jak mniejszy to pi radianów

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 549 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2016 w C i C++ przez SuperCoder2000 Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 260 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2019 w C# przez niezalogowany
0 głosów
2 odpowiedzi 228 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2016 w C i C++ przez Maciek123233 Gaduła (3,400 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...