• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Omijanie serwerów DNS

Object Storage Arubacloud
0 głosów
505 wizyt
pytanie zadane 22 października 2019 w Sieci komputerowe, internet przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Czy można ominąć serwery DNS wysyłając żądanie z IP strony zamiast jej nazwy? Np. zamiast wpisywać www.google.pl podamy IP to czy żądanie będzie nadal przechodzić przez DNS?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 22 października 2019 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
wybrane 22 października 2019 przez JakSky
 
Najlepsza
Dobre pytanie lecz to nie do końca to zadziała, współcześnie dość często mamy do czynienia z np. wirtualnymi hostami w przypadku stron czyli w skrócie mamy więcej (kilka) stron jest umiejscowionych na jednym serwerze (który ma jeden adres IP) i bezpośrednie wejście na niego (adres IP) prawdopodobnie (w większości przypadków) zwróci błąd bo odpowiednie kierowanie bazuje właśnie na nazwie domeny z której wchodzi użytkownik.

Spróbuj używać internetu bez serwera DNS (ustaw ręcznie nieistniejący adres) i odpalić jakąś przykładową stronę. Nawet jeżeli uda Ci się odpalić stronę (zostanie załadowana z cache) to nie będzie to chodzić na dłuższą metę.

Tak czy siak DNS zostanie odpytany (nawet po odpaleniu przeglądarki jest wysyłany zestaw zapytań do sieci reklamowych i innych).
1
komentarz 22 października 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

bo odpowiednie kierowanie bazuje właśnie na nazwie domeny z której wchodzi użytkownik

Nic nie broni wysłać zapytania GET z konkretnym urlem, ale już do konkretnego IP ;) Tylko trochę manualne.

Spróbuj używać internetu bez serwera DNS (ustaw ręcznie nieistniejący adres) i odpalić jakąś przykładową stronę. Nawet jeżeli uda Ci się odpalić stronę (zostanie załadowana z cache) to nie będzie to chodzić na dłuższą metę.

Tak czy siak DNS zostanie odpytany (nawet po odpaleniu przeglądarki jest wysyłany zestaw zapytań do sieci reklamowych i innych).

W teorii można (na przykład przez hostsfile) ustawić domenę strony na <ip>, a wszystkie inne na np localhost. Powinno zadziałać w przeglądarce - tylko znowu, mocno manualne do zmiany.

komentarz 23 października 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Nic nie broni wysłać zapytania GET z konkretnym urlem, ale już do konkretnego IP ;) Tylko trochę manualne.

A wgl to po co nam przeglądarka, curl w konsoli i "naoczne" parsowanie HTML-a jest lepsze ;) 

komentarz 23 października 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

@Tpk, dzięki za podpowiedź.

mamy do czynienia z np. wirtualnymi hostami w przypadku stron czyli w skrócie mamy więcej (kilka) stron jest umiejscowionych na jednym serwerze (który ma jeden adres IP) 

Nawet o tym nie pomyślałem. Było by dziwne, aby liczba dostępnych nazw była uzależniona od ilości kombinacji adresu IP, więc ma to sens. Nurtuje mnie tylko jedna rzecz. To gdzie w takim razie jest dodawane IP po odebraniu danych z DNS? Do nagłówka żądania? Z tego co udało mi się wyszukać- to nie! Nazwa strony jest zamieniana na adres IP. A serwer kieruje żądanie do odpowiedniej domeny na podstawie nagłówka "Host".

Przynajmniej tak jest napisane na Wikipedii:

Host:

Nagłówek określający dla jakiej domeny określony został URI (do serwera bowiem nie dociera nazwa domenowa, ale jedynie adres IP). Nagłówek wymagany w HTTP 1.1. Dzięki niemu można uruchomić kilka serwerów wirtualnych na jednym adresie IP.

Link do źródła 

I teraz już sam nie wiem. To da się ominąć DNS czy nie? Teoretycznie adresy które mają adres IP zamiast nazwy powinny iść dalej(omijać DNS), aby nie tracić bez sensu czasu.

komentarz 23 października 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Tylko że IP są zmienne – zwłaszcza, jeśli nasza infrastruktura się zmienia z czasem. Tym sposobem jedna domena może wskazywać na różne IP w różnym czasie. Stąd nawet jeśli będziemy cache'ować DNS, to warto dane z niego pobrane uaktualniać od czasu do czasu.

To da się ominąć DNS czy nie?

Tak, zobacz co adrian17 napisał:

curl --header 'Host: www.forumweb.pl' 'http://86.111.240.134'

 

komentarz 23 października 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Firma u której mam hosting daje możliwość wykupienia stałego IP. To jest to właśnie do tego? Zawsze mnie zastanawiała ta opcja, a nie mogłem znaleźć zbytnio informacji na ten temat. Ale adresy serwerów w ogóle mogą się zmieniać? Trochę dziwna sprawa.
komentarz 23 października 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Ale po co chcesz omijać DNS…? Tak, jeśli Twój serwer ma stałe IP i jest skonfigurowany tak, żeby odpowiadać na tego typu żądania (np. ma ustawiony domyślny virtual host, przechwytujący cały ruch), to powinno się dać na niego wchodzić bezpośrednio z IP. Tylko po co?
komentarz 23 października 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Chcę sprawdzić czy dzięki omijaniu DNS  można coś zyskać na czasie przesyłania żądania.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 261 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 795 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 553 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...