• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Cookie bezpośrednio

Object Storage Arubacloud
0 głosów
342 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Bezpieczeństwo, hacking przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
Cześć.

Mam pytanie jak wygląda sytuacja z trzymaniem jakiegoś np. Tokenu uwierzetelniajacego danego user na jego kompie. Zapisanego i przechowywanego w cookies. Jak to wygląda od strony bezpieczeństwa ze ja na swojej przeglądarce mam cookie z Tokenem, który mnie uwierzetelnia na stronie. Czy to będzie bezpieczne i czy sa jakieś metody aby to wykraść w sensie zawartość takiego cookie?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 4 października 2019 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Odpowiedź jak zwykle: to zależy. Jeżeli nie potrzebujesz tego cookie wyciągać w JS, to możesz to zabezpieczyć korzystając z flagi HttpOnly i Secured. Jeżeli korzystasz z jakichś popularnych przeglądarek, to o ile nie ma jakichś luk to z poziomu JSa nie będziesz miał dostępu do nich (ale podczas wysyłania będą już wysyłane). Jeżeli potrzebujesz mieć dostęp do nich z JSa, to cookies będą narażone na XSS. Do tego najlepiek, jeżeli client będzie aplikacją przegladarkowa to możesz się włączyć zabezpieczenie przed CSRF.

Metody są, jeżeli nie masz HttpOnly, to atak XSS, jeżeli nie korzystasz z Https to wystarczy jakiś sniffer żeby wykrasc cookie.

Edit: z drugiej strony cookie ogranicza trochę skalowalnosc systemu. Tutaj by trzeba było wziąć pod uwagę za i przeciw. Czy ważniejsza jest wydajność czy bezpieczeństwo?
komentarz 4 października 2019 przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
Ważniejsze jest bezpieczeństwo.
komentarz 4 października 2019 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
To w takim razie użył vym HttpOnly, Secured i dodatkową ochronę przed CSRF. Tylko pamiętaj wtedy o https.
komentarz 4 października 2019 przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
A mam jeszcze jedno pytanie jak mogę ustawić tą flagę w symfony przy tworzeniu cookies ?bo czytam ,ale nic takiego nie widzie.
komentarz 4 października 2019 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Nie wiem, nigdy w Symfony nie pisalem, ale pierwszy link z SO mówi, żeby w pliku konfiguracyjnym to ustawić :

https://stackoverflow.com/questions/51750185/how-to-set-secure-and-httponly-attributes-on-symfony-4-session

Tylko poszukalbym jeszcze dokładniej, bo nie wiem czy coś takiego Ci CSRF nie popsuje
komentarz 4 października 2019 przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)

Coś znalazłem jak ustawia się flagę przy tworzeniu Cookie w symfony. Jak by ktoś chwiał wiedzieć dale linka :

https://www.codeproject.com/Articles/1192645/Create-Symfony-Cookie-and-Set-HttpOnly-to-False

1
komentarz 4 października 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

@Aisekai, warto też pamiętać o dacie ważności. Tak aby ten token nie był ważny cały czas. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 173 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2018 w PHP przez Ryba2k Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 164 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2016 w C i C++ przez justKaPi Początkujący (250 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 365 wizyt
pytanie zadane 18 września 2016 w PHP przez MatiiTv Gaduła (3,790 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...