• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wlasny blog - piszemy od podstaw?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
432 wizyt
pytanie zadane 1 października 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez awa Użytkownik (510 p.)
Witam, chciałbym prowadzić swój własny blog oparty mniej więcej o tematyce programistycznej gdzie dzieliłbym się swoimi kawałkami kodu które uznam za wartościowe.

 

Lepiej jest napisać od nowa czy postawić na jakiejś stronce bądź template i wrzucić na hosting?

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 października 2019 przez Majonez.exe Gaduła (3,490 p.)

Polecam na początek usługę blogger'a . Fajna szybka (IMO interfejs słaby). Sam się niedługo za niego biorę, też będę musiał napisać bloga.

Jak nie lubisz (lub nie chcesz) blogger'a to spróbuj sam napisać, na pewno to będzie bardziej wartościowa strona niż jakiś template (którego mogą używać setki ludzi).

 

komentarz 1 października 2019 przez awa Użytkownik (510 p.)
Pisalem przecież o blogu programistycznym, a do tego będę potrzebował okienek do kodu których blogger nawet nie oferuje
komentarz 1 października 2019 przez Majonez.exe Gaduła (3,490 p.)

Jak dobrze pamiętam można wstawić tam w pole Customowego JS czy CSS i HTML. Więc dlaczego by nie zaimplementować tam np. Biblioteki prism?

komentarz 1 października 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Jak nie lubisz (lub nie chcesz) blogger'a to spróbuj sam napisać, na pewno to będzie bardziej wartościowa strona niż jakiś template (którego mogą używać setki ludzi).

Ale to absurdalnie brzmi, jakby wygląd strony miał świadczyć o jej wartości merytorycznej... 

komentarz 1 października 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Wcale to nie jest tak źle na blogerze. Bardzo łatwo można wklejać kod źródłowy. Ja używam blogera i kod wklejam z wiskozystatem Github gist.

Proszę bardzo przykład:

https://profesorek96.blogspot.com/2017/07/zamiana-wartosci-dwoch-zmiennych-swap.html
0 głosów
odpowiedź 1 października 2019 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)
Kilka lat regularnie prowadziłem bloga, natomiast nie programistycznego - dotyczył porad związanych z przeprowadzką/życiem w Niemczech. Blog nadal istnieje ostatni wpis jest sprzed 2 miesięcy, ale mam coraz mniej ochoty na pisanie - jeden czasami krótki wpis łącznie z zebraniem informacji/zgłębieniem tematu to czasami nawet jakieś 5-6h nie licząc pisania - i to powinieneś wziąć pod uwagę, że pisanie unikalnych treści zajmuje czas i to nie mało, stawianie strony również zajmuje czas. Zaczynalem od bloggera po mniej więcej miesiącu regularnego pisania, przeniosłem go na wordpressa i kupiłem domenę (.berlin - były wtedy świeżo wprowadzane).

Myślę, że żeby zacząć i zobaczyć czy nie jest to słomiany zapał blogger jest jak najbardziej ok, póżniej np jakiś CMS albo napisanie czegoś samodzielnie.

Dla mnie ważniejsza była unikalna i wartościowa treść niż wygląd co pewnie odbiło się na wyświetleniach/odwiedzinach w szczycie było to ok 16tys m-c (ponad 90% z wyszukiwarki), nie promowałem się też w żaden sposób, zablokowałem też początkowo możliwości komentarzy - nie mialem czasu na moderowanie tego i kasowanie spamu pisanego przez booty.

Nie wiem jak będzie odbierany blog (zwłaszcza o tematyce programistycznej na np blogerze).

Zastanów się też po co chcesz tego bloga pisać i jaką masz motywację i na początku przygotuj się, że prawie nikt nie będzie go czytał i dopiero z czasem i ciekawymi treściami pojawią się regularni użytkownicy. Finansowo też nie bedzie raczej szału, w moim przypadku było to ok 20eur m-c (mam tylko adsense) nie robiłem jakiś reklam udających przyciski żeby nabić kliknięcia.

Fajnie jest zbudować jakąś społeczność wokół strony/bloga natomiast trzeba liczyć się z tym, że jest to codzienne odsiewanie spamowatych komentarzy pisanych przez booty, odpowiadanie na e-maile, moderowanie dyskusji - ja np nie miałem na to czasu. Do tego oczywiście pisanie wartościowych treści.
0 głosów
odpowiedź 1 października 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,950 p.)
Silnik bloga to sprawa drugorzędna. Najważniejsza jest zawartość, najlepiej mieć coś unikalnego i na wysokim poziomie - a to trudna sprawa. Trzeba mieć już doświadczenie. Bo jak zrobisz tutorial podobny do tego, co jest na 100-300 innych blogach to będziesz miał słabiutką oglądalność. Poszedłbym w bardziej egzotyczne technologie, jak Rust, Elixir, Clojure, Crystal, Nim, Go, Julia, itp. Jak wybierzesz mocno oklepane (Java czy Python czy PHP lub JS) to teksty muszą być na wyższym poziomie (w sensie takim, że podstawy, łatwiejsze rzeczy już są opisane na 100000 stron). Przykładem niezłego bloga jest np. https://www.bfilipek.com/ lub http://siciarz.net
0 głosów
odpowiedź 1 października 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
wlasny, bez ladowania tych wszystkich syfow. Prostota, normlane komentarze, bez zadnych discusow, itp. pierdol, bez reklam "szkol kodu" i podrecznikow. Ja najbardziej lubie przegladac takie blogi jezeli chodzi o szeroka tematyke jaka jest programowanie. Ale oczywiscie najwazniejszy jest content, jezeli bedziesz tylko wrzucal przyklady czegos tam, to nei bardzo, ale jezeli bedziesz te przyklady rozwijaj opisywal itp. to ja osobiscie wracalbym do takiego bloga.
0 głosów
odpowiedź 1 października 2019 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Wszystko zależy czy masz czas - własny CMS na pewno jest spoko opcją, ale jego napisanie trwa, a zabezpieczenie (aby nikt nie włamał się na konto administratora i nie zepsuł bloga) może być trudne dla osoby "świeżej". Zawsze można też użyć czegoś w rodzaju Jekylla, ostatnio popularnego mocno, no a w ostateczności czegoś w rodzaju WordPressa (co prawda miły i przyjazny dla użytkownika, ale jeśli będziesz musiał coś dopisać do niego to łatwiej będzie po prostu napisać coś swojego).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 149 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jnfs Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 221 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez gsharp Początkujący (280 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 156 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)

92,537 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...