• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ardoino Pomoc i pytanie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
202 wizyt
pytanie zadane 30 września 2019 w Sprzęt komputerowy przez Kytrap Początkujący (390 p.)
Mam pewne Problemy z Arduino Leonardo , a dokładnie z jego Pinami sprawdzałem je za pomocą diod czerwonych 5 mm, i zauważyłem że pin 13 cyfrowy daje mocniejsze światło niż piny 2-12 nie wiem czym jest to spowodowane odizolowałem wszystkie inne wartość zmienne dochodząc do wniosku że to z Pinów 2-12 daje mniejsze światło niż w Pinie 13 nie jestem pewien czy to winna nawet Rezystora ( 100 omów )bo zaryzykowałem i podłączałem nawet bez niego i efekt był ten sam, oraz zamieniałem po kolej diody ze sobą i zawsze w pinie 13 daje większe światło. Czy to normalne czy wina czegoś w Arduino ? Ktoś się zna na tym ?
komentarz 30 września 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

W doku znalazlem:

LED: 13. There is a built-in LED connected to the digital pin 13. 
When the pin is HIGH value, the LED is on, when the pin is LOW, it's 
off.
 

Arduino. Cc

NOTE: Digital pin 13 is harder to use as a digital input than the other digital pins because it has an LED and resistor attached to it that's soldered to the board on most boards. If you enable its internal 20k pull-up resistor, it will hang at around 1.7 V instead of the expected 5V because the onboard LED and series resistor pull the voltage level down, meaning it always returns LOW. If you must use pin 13 as a digital input, use an external pull down resistor.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 30 września 2019 przez gagyn Stary wyjadacz (11,050 p.)
Domyślam się, że powodem tego jest to, że na pinie 13 działa wbudowana dioda led, która pobiera cześć "dostępnego" natężenia na ten pin. Dlatego podłączając diodę po pin 13, a następnie włączając ten pin, fizycznie włączasz dwie diody pod jednym pinem.
komentarz 30 września 2019 przez Kytrap Początkujący (390 p.)
Czyli Pin 13 jest nieco mocniejszy niż reszta stąd ta różnica. Może da się to jakoś zrobić tak by inne diody też tak świeciły ?
komentarz 30 września 2019 przez Kytrap Początkujący (390 p.)
Tylko to Pin 13 daje najmocniejszy sygnał, świeci się tak jak powinna cała innych nawet nie widać.
komentarz 30 września 2019 przez gagyn Stary wyjadacz (11,050 p.)
Może być mocniejszy, a próbowałeś dać rezystor z lekko większym oporem przy tym pinie 13?
komentarz 30 września 2019 przez Kytrap Początkujący (390 p.)
Tylko że ja chce by inne piny dawały takie samo światło, bo z pinu 13 świeci się jak lampka choinkowa a reszta jest lekko przygaszona.
0 głosów
odpowiedź 30 września 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Tak jak koledzy pisali, pod pinem 13 jest już dioda. Pamiętaj nigdy nie wolno podłączać samej diody bez rezystora. Ryzykujesz spaleniem się pinu przez zbyt duży prąd jak i samej diody. Jeśli chcesz sterować diodami o większej mocy to polecam poczytać o tranzystorach. Tranzystor jako klucz.
komentarz 30 września 2019 przez Kytrap Początkujący (390 p.)
Czyli dla tego pin 13 daje większe światło ?
0 głosów
odpowiedź 30 września 2019 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)
Jeżeli zależy Ci na kontrolowaniu jasnosności diody z poziomu arduino możesz to zrobić na pinach:

3,5,6,9,10,11 oznaczone "~"

za pomocą: analogWrite(dioda, jasnosc)

gdzie: dioda to numer pinu

jasność: numer od 0 do 255 (255 - najjasniejsza)

przynajmniej tak jest w UNO, z ciekawości chyba zaraz podłącze - nigdy nie zauważyłem jakiś dużych zmian (może dlatego, że raczej podłączam do 13 i jakiś innych)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 158 wizyt
pytanie zadane 22 czerwca 2020 w Offtop przez niezalogowany
0 głosów
4 odpowiedzi 184 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 339 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Pasjans Początkujący (280 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...