• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed brak partycji EFI

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
888 wizyt
pytanie zadane 28 września 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Czesc Początkujący (430 p.)
zamknięte 1 października 2019 przez Czesc

Cześć.
Jak ktoś chce mieć nieco szerszy wgląd w sytuację, to sporo opisałem w tym temacie : https://forum.pasja-informatyki.pl/451565/przywrocenie-windowsowego-bootloadera

 

A teraz do rzeczy:

W dużym skrócie, mam zainstalowanego windowsa, ale nie mogę go odpalić po zainstalowaniu centOSa. Po prostu nie pojawia się w boot menu. Partycję z linuxem usunąłem, nic to nie dało. No ale zbootowałem sobie pendrive z win10. I nie mogę zainstalować tego win10 na żadnej partycji, bo musi to być inny rodzaj partycji. Bodajże GPT, a ja mam mbr, albo na odwrót. No ale dobra, w takim razie próbuję użyć w wierszu poleceń bootrec /rebuildbcd. Wykrywa mi to instalację windowsową (F:\Windows). Pyta się, czy dodać to do boot listy. Jakiej opcji bym nie wybrał, to dostaję odpowiedź "The request system device cannot be found."

No to czego mogę jeszcze spróbować? Internety piszą, żeby jakieś tam operacje wykonać na partycji EFI. Przeglądam więc diskpartem, i nie widzę ŻADNEJ partycji, która by była fat32. Czyli nie mam partycji efi, podobno. 

Dobrze, spróbuję ją stworzyć. Nie mogę, bo diskpart zwraca błąd "No usable free extent could be found. It may be that there is insufficient free space to create a partition at the specified size and offset(...)"

Dodam, że wolnego miejsca, nieprzydzielonego do żadnej partycji mam 97GB. Wolnego na partycji C(na której jest windows), około 11GB, na D, ze 150GB o ile dobrze pamiętam.
 

Jak używam komendy list partition, to dostaję coś takiego:

partition###, Type, Size, Offset

part1, primary, 100mb, 1024kb

part2, primary, 97gb, 101mb

part3 recovery, 513mb 97gb

part0, extended, 833gb, 97gb

part4, logical, 736gb, 97gb

part5, logical, 1024mb, 833gb

 

z kolei list vol wypisuje mi coś takiego:

volume #, ltr, fs, type, size

vol0, c, ntfs, part, 100mb

vol1, f, ntfs, part, 97gb

vol2, e, ntfs, part, 736gb

vol3, g, ntfs, part, 513mb

vol4, d, fat32, 3748mb (to jest pendrive ze zbootowanym win10)

 

Macie jakieś pomysły, co mógłbym zrobić, aby albo stworzyć partycję EFI, albo w jakiś inny sposób odpalić windowsa?

Z góry dzieki

komentarz zamknięcia: Poradziłem sobie z problemem.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 30 września 2019 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Pokaż pierwszy i ostatni sektor dysku, to Ci chociaż powiem, co masz, bo widzę,że po omacku wklepujesz jakieś komendy...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 480 wizyt
pytanie zadane 31 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez WiktroH Mądrala (6,550 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 450 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 574 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...