• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Porównanie swoich umiejętności do tych, które potrzebne są na studiach

Object Storage Arubacloud
0 głosów
198 wizyt
pytanie zadane 19 września 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Napotkana Osoba Nowicjusz (220 p.)
Hej!

Uczę się C++ od pewnego czasu używając dodatkowo SDL oraz Gita. Nie wiem jednak, na jakim poziomie stoi ,,typowy" programista tego języka (w liceum mam profil matematyczno-anglistyczny, więc nie mam za dużo kontaktu z innymi programistami w moim wieku). Za pewien czas będę również szedł na studia. Stąd rodzą się dwa pytania:

   - Gdzie można sprawdzić swoją wiedzę oraz czego trzeba się douczyć? Nie chodzi mi o książki, tylko o np:, jakąś stronę ze sprawdzeniem (oprócz SPOJ, wydaje mi się, że prezentuje on dość archaiczny styl zadań które nie występują w realnym świecie, patrz: studia, praca. Jeśli się mylę niech poprawi ktoś).

   - Czy ktoś kto uczęszczał na Politechnice na kierunek informatyczny/jest obeznany w temacie wie co jest przerabiane na studiach/zna jakąś stronę z rozpiską?

Dzięki za poświęcony czas i wskazówki.
komentarz 19 września 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Co do drugiego pytania. Przejrzyj sylabus. Nie da się obiektywnie sprawdzić wiedzy... Bo niby na czym miało by to polegać? Zawsze będziesz w czymś lepszy, a w czymś gorszy.
komentarz 19 września 2019 przez Napotkana Osoba Nowicjusz (220 p.)

Bo niby na czym miało by to polegać?

Określeniu sztywnych ram - co powinno się umieć. Oferty pracy takie mają, (opis wymaganych i wykorzystywanych w firmie bibliotek, frameworków itd).

Co do sylabusa - dzięki.

komentarz 19 września 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Zależy od pracy, co chcesz robić. Programista systemów wbudowanych będzie lepszy w systemach wbudowanych, a web developer w webie. Raczej to normalne. Musisz określić dziedzinę.
komentarz 19 września 2019 przez Napotkana Osoba Nowicjusz (220 p.)
Hm... inżynieria oprogramowania. Ogólnie web developerka z c++ ma mało wspólnego z tego co mi wiadomo, ale racja, że powinienem był uściślić wcześniej.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 19 września 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)

Jestem w trakcie 2. stopnia studiów informatycznych i powiem Ci, że na studia nie idzie się z myślą, że ktoś Cie nauczy programować. 

   - Czy ktoś kto uczęszczał na Politechnice na kierunek informatyczny/jest obeznany w temacie wie co jest przerabiane na studiach/zna jakąś stronę z rozpiską?

Na studiach z programowania jest przerabiane to co wybierze prowadzący zajęcia. Nie ma jedne ogólnej rozpiski, jest to wszystko bardzo różnie.  

Nie wiem jednak, na jakim poziomie stoi ,,typowy" programista tego języka

Nikt tego nie wie :) 

 

Moja rada: Nie porównuj się do innych tylko do siebie z dnia poprzedniego. Rozwijaj się ciągle i poprzez własne projekty i ciągłą praktykę. Jeśli będziesz się codziennie rozwijać to sprawdzenie Twojej wiedzy przyjdzie bardzo szybko podczas rozmowy rekrutacyjnej - idealnego miejsca na sprawdzenie Twojej wiedzy. 

komentarz 19 września 2019 przez Napotkana Osoba Nowicjusz (220 p.)

Nikt tego nie wie :) 

W ten sposób nie dałoby się sprawdzić wiedzy nikogo ani zatrudnić do pracy programisty. Wiadomo, że wiele zależy indywidualnie od pracy, ale w każdej dziedzinie jest pewien trzon wiedzy którą trzeba umieć.

Jestem w trakcie 2. stopnia studiów informatycznych i powiem Ci, że na studia nie idzie się z myślą, że ktoś Cie nauczy programować. 

Skoro jesteś w trakcie 2 stopnia studiów - możesz napisać przykładowe programy jakie tworzycie na poszczególnych lekcjach?

Nawiasem mówiąc: z tego, że pracownicy uczelni wyższych to lenie którym nie chce się prowadzić lekcji zdałem sobie sprawę dawno temu, bo internet od tego aż huczy. I nie mówię tu o tłumaczeniu teorii, tylko o wymaganiach jakie stawiają studentom, często nie dając nawet materiałów.

  Jeśli będziesz się codziennie rozwijać to sprawdzenie Twojej wiedzy przyjdzie bardzo szybko podczas rozmowy rekrutacyjnej - idealnego miejsca na sprawdzenie Twojej wiedzy. 

To jakby przygotowywać się na wojnę dopiero jak zaczną do ciebie strzelać. Jak już mówiłem jestem w trakcie nauki języka, z tego powodu szukam miejsca z zadaniami (nie robionymi na kolanie jak na SPOJ) na którym mógłbym sprawdzić się.

komentarz 19 września 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)

 Jak już mówiłem jestem w trakcie nauki języka, z tego powodu szukam miejsca z zadaniami

Najlepiej wymyśl sobie własny program i go rozwijaj :)

Skoro jesteś w trakcie 2 stopnia studiów - możesz napisać przykładowe programy jakie tworzycie na poszczególnych lekcjach?

1. semestr - programowanie na kartce w C++ - zadania tylko konsolowe w których konieczne było używanie pętli i trochę "bardziej zaawansowana" matematyka.

2. semestr kontynuacja C++ ale już z wykładowca, który na wstępie zapytał kto che być programistą. Niestety nikt nie był odważny, aby się zgłosić przez co nie robiliśmy kompletnie nic na zajęciach :D. Zaliczenie: dostaliśmy 3 gotowe zadania z c++ i do kodu mieliśmy dopisać komentarze co kod robi...

3. semestr wstęp do C# - proste zadania w WPF (chyba), generalnie okienkówka, na zaliczenie każdy miał indywidualny projekt w którym aplikacja okienkowa miała coś robić z bazą danych. Poza tym coś z Asemblera. 

4. semestr byłem na Erasmusie - Niemcy, dużo kodowania głównie Java EE, C++ ale nie ma co przytaczać

5. nic z programowania.

6 i 7. semestr - projekty zespołowe - dowolna technologia ale praca w metodyce Agile

komentarz 20 września 2019 przez Napotkana Osoba Nowicjusz (220 p.)
Rozwiałeś kilka moich wątpliwości, dzięki za poświęcony czas.

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 2,140 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 420 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 115 wizyt

92,556 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...