• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Udostępnianie gier w internecie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
317 wizyt
pytanie zadane 7 września 2019 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Witam!
 

Robię stronę internetową na której znajdą się wszystkie moje projekty (głównie gry) napisane w  js. Mam jednak pytanie. Czy np. jeżeli użyje jakiejś kultowej gry typu kółko i krzyżyk, snake etc. To czy mogę to zrobić tak po prostu. Napisać kod gry i ją wrzucić bez żadnych konsekwencji? Czy np. trzeba uwzględnić głównego twórce pierwszej wersji gry lub coś w tym stylu.

Prosze o pomoc
2
komentarz 7 września 2019 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)

Nie zapomnij uwzględnić wynalazcy koła. Wiele mu zawdzięczamy laugh

komentarz 7 września 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Eh no szczerze przepraszam być może za aż tak "niewłaściwe" pytania ale zawsze bardzo martwię się takimi rzeczami nawet jeśli chodzi o najmniejsze drobnostki bo nie chciałbym później żadnych nieprzyjemności ...
komentarz 8 września 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
z takim podejscie to Cie moze oskarzyc kazdy a ty tylko podniesiesz rece. Z domu nie wychodzisz bo piorun moze strzelic?

 

Ze spokojem w pomysle mozna cos zmienic zmaienic kolko na owal a w kodzie zamienic linijke na to samo robiaca inna i po sprawie.

 

 Najwazniejsze to dzialac. Jak zrobisz strone i ktos tam bedzie mlaskal to wtedy sie bedziesz martwil.
komentarz 9 września 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Właściwie to masz rację No dobra widocznie jestem zbyt przewrażliwiony, dzięki za pomoc

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 8 września 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
wybrane 10 września 2019 przez Layoutowiec
 
Najlepsza
To zależy.... Kwestia praw autorskich czy patentów jest bardzo złożonym tematem.
komentarz 9 września 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
A od czego to zależy ?
komentarz 9 września 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Zależy od tego czy coś jest chronione prawami autorskimi lub patentami czy też nie. A tu temat robi się bardzo szeroki. Np prawa autorskie w Polsce wygasają po 70 latach od śmierci.

Przede wszystkim kierował bym się zdrowym rozsądkiem. Im coś jest starsze tym większa szansa, że praw autorskich czy patentu dana rzecz nie posiada. Np. sudoku zostało wymyślone w 1783 roku a kółko i krzyżyk ma według historyków 40 tyś. lat, więc można być pewnym. Inaczej ma się sprawa z nowszymi grami, takimi jak Monopoly czy Tetris- te gry są chronione.

Ale jest jeszcze sporo rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę. Chociażby umowy międzynarodowe. To że coś jest opatentowane w Chinach nie znaczy, że w Polsce też.

Do tego dochodzi pojęcie plagiatu. To, że sudoku możesz zrobić to nie znaczy, że możesz zrobić identyczną grę sudoku co konkurencja. Sam widzisz, temat rzeka.... Przede wszystkim zdrowy rozsądek i unikanie kopiowania innych.
komentarz 9 września 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Okej a czy mogę gdzieś znaleźć wiadomości na temat tego które gry są opatentowane kiedy oraz w jakim kraju i które patenty już wygasły?

Chodzi mi głównie o proste gry typu właśnie jak kółko i krzyżyk można już tworzyć bezproblemowo z tego co zrozumiałem z twojej wypowiedzi

Czyli jeśli coś zostało opatentowane dajmy na to tylko w Chinach to w każdym innym kraju można tego używać bez konsekwencji ?

A mówiąc o plagiacie masz na myśli kopie 1:1 czy np. jeśli zrobię np. sudoku ale zamiast liczb dam jakieś symbole to nie będzie problemu ?
komentarz 9 września 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

Okej a czy mogę gdzieś znaleźć wiadomości na temat tego które gry są opatentowane kiedy oraz w jakim kraju i które patenty już wygasły? 

 Będzie ciężko. Po pierwszej nigdzie nie trzeba zgłaszać aby mieć np prawa autorskie do swojego dzieła. 

Na tej stronie jest wyszukiwarka patentów zarejestrowanych w PL: grab.uprp.pl

Zapewne większość państw ma takie strony. Google stworzyło wyszukiwarkę która ma ułatwić wyszukiwanie patentów Google Patents. Ale według mnie najlepiej zacząć od Google i Wikipedii. 

Chodzi mi głównie o proste gry typu właśnie jak kółko i krzyżyk można już tworzyć bezproblemowo z tego co zrozumiałem z twojej wypowiedzi

Niekoniecznie, bo "proste gry" mogą być chronione. Np Tetris czy Snake. Pewność można mieć do czegoś co jest dość stare. Dlatego Wikipedia będzie pomocna. 

Czyli jeśli coś zostało opatentowane dajmy na to tylko w Chinach to w każdym innym kraju można tego używać bez konsekwencji ?

Kwestia umów międzynarodowych. Polska z Chiński zapewne takiej umowy nie ma(choć tu nie jestem pewien)


A mówiąc o plagiacie masz na myśli kopie 1:1 czy np. jeśli zrobię np. sudoku ale zamiast liczb dam jakieś symbole to nie będzie problemu

Sudoku nie jest chronione, więc możesz modyfikować dowolnie. Ważne aby wygląd interfejsu był inny itp.

komentarz 9 września 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)

Okej czyli rozumiem że najłatwiej będzie kierować się własną kreatywnością oraz projektami maksymalnie opartymi w jakimś stopniu na klasykach. 

Sudoku nie jest chronione, więc możesz modyfikować dowolnie. Ważne aby wygląd interfejsu był inny itp.

Sodoku podałem jedynie jako przykład chodziło mi o to iż tak jak mówisz wystarczy zmienić swój interfejs itd. a zasada gry może pozostać taka sama jak w oryginale tak ?

komentarz 10 września 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Dokładnie :)
+2 głosów
odpowiedź 7 września 2019 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

A kto był twórcą kółka i krzyżyk? :D Myślę, że nikt się nie obrazi jak zrobisz własną interpretację klasyków wink

1
komentarz 7 września 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Okej czyli nie będzie żadnych problemów np. przy takim snake? A i czy jeżeli przed zagraniem np. wyskakuję reklama na której zarobie to też nie ma żadnych problemów?
komentarz 7 września 2019 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

A po co ci ta reklama? To jest ogólnie trudne pytanie ale generalnie -> twoja strona, twoje zasady. Jeżeli jednak serio ktoś ma wchodzić na tą stronę, masz chęć pochwalić się umiejętnościami a wyskakują mi w tym czasie głupie reklamy to ja bym podziękował :D Na pewno na początek takie wyskakujące reklamy blokujęce wszystko nie przejdą. Takie coś ma sens tylko wtedy kiedy kontent twojej strony jest na prawdę warty przeczekania reklam a to już jest skomplikowane wink

komentarz 7 września 2019 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Znaczy reklama ma sens w moim projekcie gdyż jest on nieco bardziej rozbudowany w co ingerować ma także użytkownik, a kontent będzie mocno opierał się na reklamach.

A i nie do końca chciałbym się tutaj "chwalić" swoimi umiejętnościami, być może źle sformułowałem pytanie ale całą strona to będzie jeden wielki projekt...

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 333 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2019 w JavaScript przez Sebastian1235 Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 606 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2020 w Offtop przez Akihisa Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 153 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2020 w Offtop przez ReZerTer Początkujący (410 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...