• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[Kali Linux] - jaka to wersja?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,263 wizyt
pytanie zadane 5 września 2019 w Systemy operacyjne, programy przez dako Początkujący (320 p.)

Witam.

Kilka dni temu kupiłem używanego laptopa, na którym był zainstalowany system Kali Linux. Jest to mój pierwszy kontakt, w ogóle z Linuxem. Z uwagi na to, że lubię uczyć się nowych rzeczy, a w ogłoszeniach o pracę czasami pojawia się informacja "mile widziana znajomość obsługi systemu linux", chciałbym trochę opanować ten system.

I tak, wiem, że jest to system specyficzny, stworzony w celu testowania zabezpieczeń, ale skoro już wpadł w moje ręce to chcę go trochę zgłębić.

Pytanie mam o ogólny wygląd mojego systemu. Wygląda on na uboższą wersję, tego co widzę w poradnikach na youtube. Nie ma wszystkich programów i zakładek. Zainstalowałem ostatnią aktualizację, ale to niczego mi nie dodało do narzędzi. Czy mam zainstalować mega pakiet, reinstalować system czy może jeszcze coś innego?

file:///root/Obrazy/Zrzut%20ekranu%20z%202019-09-05%2017-18-14.png

 

 

5
komentarz 5 września 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Na razie to wrzuciłeś tylko ścieżkę do pliku na swoim komputerze ;)
1
komentarz 5 września 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
(Pokazanie wyjścia `cat /etc/os-release` w konsoli pewnie też coś by nam powiedziało.)
3
komentarz 6 września 2019 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
To prawdziwe combo: nowy użytkownik, pytanie o linuxa (dodatkowy plus za kali) i ta ścieżka.

 

Wspaniały to temat, nie zapomnę go nigdy XD
komentarz 6 września 2019 przez dako Początkujący (320 p.)

@adrian17,

Dziękuję za kontakt. Udało mi się ściągnąć screenshota, ale wkleić zdjęcie już nie.

Poniżej informacje z ściężki:

PRETTY_NAME="Kali GNU/Linux Rolling"
NAME="Kali GNU/Linux"
ID=kali
VERSION="2018.2"
VERSION_ID="2018.2"
ID_LIKE=debian
ANSI_COLOR="1;31"

Ściągało mi jakąś aktualizację po wpisaniu komendy # apt-get upgrade, ale tak jak wyżej jest opisane wciąż jestem na starej...

2
komentarz 6 września 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

No to masz wersję, 2018.2. Nie tragicznie stare. Dla porównania

https://www.kali.org/kali-linux-releases/

Ściągało mi jakąś aktualizację po wpisaniu komendy # apt-get upgrade, ale tak jak wyżej jest opisane wciąż jestem na starej...

Samo apt-get upgrade nie aktualizuje wszystkiego (w szczególności jeśli wcześniej nie zrobiłeś update). `apt update && apt full-upgrade` by zrobiło pełny upgrade (widoczny bo reboocie).

komentarz 7 września 2019 przez Nicekovsky Dyskutant (9,820 p.)
Przypomnę że Kali Linux to dystrybucja Live CD, czyli sama się nie upgrade ponieważ jest nie instaluje się jako normalny system a tylko do zabawy z siecią z pendrive lub w wirtualce.

Musiałbyś ściągnąć najnowsza (2019.3) z sieci i zainstalować ponownie (polecam Linux Mint, potem np. Arch Linux)
1
komentarz 7 września 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Um, nie, można go zainstalować jak normalny system na dysku twardym. (inna sprawa, czy to jest często robione w przypadku Kali). Ba, teraz Kali to rolling distro, czyli może być regularnie aktualizowany apt'em (to znaczy, nowe wersje to faktycznie nowo wydane wersje, a nie tylko poprawki bezpieczeństwa), a pobieralne "wersje systemu" (2019.3 etc) to tylko okazjonalne snapshoty.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 6 września 2019 przez Nicekovsky Dyskutant (9,820 p.)
Tu system nie ma nic do gadania, ważne jest znajomość komend i ich działanie w terminalu - Kali Linux jest złym systemem (fakt rozbudowany) ale nie nauczy cię odpowiednio co np. Arch Linux, Manjaroo czy chociażby Gentoo.
+2 głosów
odpowiedź 6 września 2019 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
W sumie to żeby nie było, że dodałem zbędny komentarz: jak dla mnie, to reinstall konieczny. Nie używałbym systemu, który był zainstalowany przed zakupem, szczególnie jeżeli to laptop używany.
0 głosów
odpowiedź 5 września 2019 przez Adamo2499 Bywalec (2,090 p.)
W tutorialach mogą używać starszych wersji Kali. Może po prostu w nowszych wersjach niektóre narzędzia są usunięte/przeniesione/ukryte?
0 głosów
odpowiedź 6 września 2019 przez dako Początkujący (320 p.)

adrian17

Dokonałemm aktualizacji za pomocą polecenia apt upgrade && apt full-upgrade. Zainstalowało mi dodatkowe dane o wielkości 800 mb. Po sprawdzeniu wersji za pomocą cat /etc/os-release pojawiły mi się takie same informacje, jak wcześniej, czyli wersja z 2018 roku.

Wygląd pulpitu

Nicekovsky

Mam jeszcze jednego laptopa i stacjonarny, na którym chętnie zainstaluje inną wersję. Potrzebowałbym głównie czegoś, gdzie będę miał dużo materiałów w postaci tutorialów.

No i drugi problem to taki, że sprzęt jest stary. Laptop ma 3gb RAMu, choć ma wsadzone 4 i tyle maksymalnie powinien obsłużyć, a stacjonarny ma 3.5 GB RAMu, choć również dzisiaj wstawiłem razem dodatkowe klocki i razem jest 8 GB.

 

komentarz 7 września 2019 przez Nicekovsky Dyskutant (9,820 p.)
"Potrzebowałbym głównie czegoś, gdzie będę miał dużo materiałów w postaci tutorialów." Takim zadaniem upora się każdy system np. Linux Mint, Fredora czy Lubuntu, Xubuntu,  nie znając karty graficznej (jeśli Integra to lepiej LXDE, XFCE), lub jeśli mocniejsza (to Gnome, Cinnamon). Możesz spróbować z Ubuntu ale tu musi być dobry dysk, procesor oraz przyzwyczajenie.

Przed instalacją możesz po kolei sprawdzić w trybie Live CD, jeśli nie będzie problemów np. zamrożeniem systemu i ci się spodoba to instalujesz ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 853 wizyt
pytanie zadane 3 września 2019 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
2 odpowiedzi 1,991 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 819 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Mati123846 Nowicjusz (170 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...