• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak bardzo muszę umieć technologie front-end jeśli interesuje mnie back-end?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
432 wizyt
pytanie zadane 2 września 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Dr stone Nowicjusz (120 p.)
Jak wszyscy wiemy żeby zająć się mechaniką działania stron internetowych należy najpierw opanować html, css, javascript.

To oczywiście sensowne i jak najbardziej się z tym zgadzam.

Moje pytanie brzmi w jakim stopniu muszę umieć wspomniane technologie żeby przejść do back-endu.

Wystarczą mi same podstawy czy może coś więcej? Gdzie jest granica?
1
komentarz 2 września 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Ja myślę że 42 jest odpowiedzią także i na tak postawione pytanie.

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 września 2019 przez Maciek Nayko Wiśniew Początkujący (350 p.)
ja najperw nauczylem sie jakiś totalnych podstaw html'a i css a potem odrazu przeszedłem na php'a
komentarz 2 września 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Backend to nie tylko PHP ;) Powiem więcej, zwykle backend komercyjny to Java
komentarz 2 września 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)

@Maciek Nayko Wiśniew,

Na przykład programiści Ruby używają do frontendu od razu jakiegoś frameworka, mało kto pisze w czystym html i css.

komentarz 2 września 2019 przez Maciek Nayko Wiśniew Początkujący (350 p.)
To był przykłąd ze tak zaczynałem ze akurat zaczołem od phap'a to napisłem o php
komentarz 2 września 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@vodnik, niestety muszę od razu poprawić ;)

Pewnie chodzi ci o RoR czyli Ruby on Rails. Tak samo jak w Symfony w PHP czy w expressie w node js. Jest tam slinik szablonów (nie trzeba go używać, w expressie trzeba go nawet doinstalować) ale tak freamworki go używają. I Php'owy TWIG jest bardzo podobny do czystego html'a ale już js'owy Pug, to coś innego, i w przypdaku Ror'a to też jest silnik szablonów który może mieć nieco inną skłądnię niż HTML, ale trzeba znać zarówno css'a jak i htmla żeby pisać strony w Ror, to nie jest jakaś zupełnie inna technologia. Często backend to tylko api, i wtedy po stronie serwera stawiasz Rest Api/GraphQL api, a stronę robisz we Vue/Reacie lub innym fremworku i tylko pytasz serwer o dane które są ci potrzebne.

0 głosów
odpowiedź 2 września 2019 przez danielb Bywalec (2,520 p.)
Hmm, dobre pytanie, po tym jak podstawiłeś pytanie, można imputować, że coś tam ogarniasz, i masz tego świadomość, ja w swoim czasie sporo robiłem stron, i nie znam całego HTML-a, CSS-a, czy JS, a mimo to, wcale mi to nie przeszkadzało działać w PHP i MySql.

P.S.

Dopiero od jakiegoś czasu, w ogóle wiem czym jest Grid.
0 głosów
odpowiedź 2 września 2019 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
W zasadzie to w cale nie musisz znać. Wystawiasz API i bajlando.
komentarz 2 września 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Żeby tak wszyscy pracodawcy patrzyli laugh

komentarz 2 września 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)
A framework Bulma zamiast CSS?
0 głosów
odpowiedź 2 września 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Wszystko zależy od Twojego pracodawcy. Może wymagać żebyś tylko ogarniał produkcyjne budowanie compassa, a może wymagać żebyś leciał na zmianę bazę danych i cssy laugh

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 1,507 wizyt
pytanie zadane 17 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez AreeQ Początkujący (290 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 458 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 626 wizyt

92,566 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,614 komentarzy

61,952 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...