• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Forumowy Discord już jest!

Object Storage Arubacloud
+27 głosów
3,754 wizyt
pytanie zadane 1 września 2019 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
edycja 17 czerwca 2021 przez Arkadiusz Waluk

Trochę to trwało, ale jest! Uruchomiliśmy dziś serwer Discord naszego forum.

Przygotowana została integracja, dzięki której, aby dołączyć na serwer należy przejść na specjalną podstronę, wcisnąć przycisk, autoryzować aplikację i to wszystko – aplikacja automatycznie zaprosi na serwer oraz ustawi nick z forum. Myślę, że jest to opcja prosta i dająca pewien porządek na samym serwerze. W razie potrzeby istnieje opcja usunięcia konta i podpięcia innego, można to zrobić samodzielnie. W momencie otrzymania bana na forum użytkownik jest automatycznie wyrzucany z Discorda.

Czym ma być ten serwer?

Miejscem uzupełniającym forum, w którym można sobie mniej oficjalnie porozmawiać. Miejscem jeszcze bardziej integrującym użytkowników niż samo forum. Nowszą wersją IRC, z którego korzystaliśmy do tej pory, a w niektórych aspektach nie do końca się sprawdzało.

Czym nie ma być serwer na Discordzie?

Nie ma on absolutnie zastąpić forum. Zadanie szybkiego pytania na Discordzie nie jest problemem, prowadzenie dyskusji na tematy związane z IT jest oczywiście w porządku. Jednak główne zagadnienia powinny być rozwiązywane na forum, poprzez pytania, dzięki którym później następni użytkownicy mogą łatwo je znaleźć i próbować rozwiązać swój problem.

Jakie są kanały? Będą rozmowy głosowe?

Na początek powstało 5 kanałów: #offtop (główny kanał o wszystkim), #programowanie, #praca-nauka, #sprzęt, #sprawy-forum. Dlaczego taki podział? Nie chcieliśmy robić dziesiątek kanałów, aby można było się w tym łatwo odnaleźć i prowadzić konwersację bez zastanawiania się czy może czasem nie trzeba kanału zmienić. Nie chcieliśmy też robić zbiorowiska zupełnie wszystkiego na jednym w momencie, gdy możemy bez problemu zrobić wiele kanałów. Zobaczymy jak to będzie sprawdzało się w praktyce, zmiany są możliwe. Nazwy kanałów mają się kojarzyć z kategoriami na forum, aby intuicyjnie było wiadomo czego się tam spodziewać. W tej chwili istnieje również jeden kanał na rozmowy głosowe. Ich rozbudowa zależy od tego czy po prostu będą chętni na takie rozmowy.

Zrobicie kanał X, zaprosicie bota Y, zmienicie Z?

Wszelkie sugestie są wskazane i mile widziane (czy tu w temacie czy na kanale #sprawy-forum na Discordzie), ale na ten moment ciężko powiedzieć. Obecny stan jest jakimś początkowym zamysłem, a tak naprawdę wszystko to zweryfikujemy razem, będąc tam będzie wiadomo jaka jest aktywność, jakie są potrzeby, czego brakuje itp.

Co z kanałem IRC?

Uruchomione zostało połączenie, dzięki któremu wszystko z kanału #offtop trafia na kanał IRC, a wszystko z kanału IRC trafia na #offtop na Discordzie. Rozmowa jest więc bez problemu możliwa. Jednak na Discordzie istnieje więcej kanałów, istnieje opcja rozmów głosowych, wygodnego kolorowania kodu, wstawiania plików, GIFów, emotek – IRC częściowo sobie z tym radzi, ale nie do końca. Dlatego też polecamy dołączenie do Discorda, ale jeżeli ktoś z jakiegoś powodu woli korzystać z IRC to jest to ciągle możliwe, ale należy pamiętać o pewnych brakach i ograniczeniach. Aktualizacja: ze względu na bardzo małe zainteresowanie i ostatnie problemy wokół sieci freenode, kanał IRC został zlikwidowany, zapraszamy tylko na Discorda.

 

Dziękuję wszystkim, którzy sugerowali ten pomysł, pomogły przygotować integrację, przetestować ją, sugerowały zmiany itd. Zapraszam do rozmów i mam nadzieję, że Discord stanie się miejscem do przyjemnych dyskusji na mniej luźne tematy niż na samym forum i będzie godnym następcą dotychczasowego IRC :)

1 odpowiedź

–1 głos
odpowiedź 1 września 2019 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
> IRC
> Open source
> Silnik forum - open source
> Discord  godnym następcą dotychczasowego IRC
> Closed source
> nie Open Source matrix/riot.im

sorry musiałem.
7
komentarz 1 września 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Jeżeli produkt jest open source to nie znaczy z automatu, że jest dobry. To samo w drugą stronę - jeśli coś ma zamknięte źródło, to wcale nie znaczy od razu, że jest złym produktem. Przynajmniej w mojej ocenie tak to wygląda.

Rozmawialiśmy już nie raz, więc wiem co chcesz przekazać, ale tak bez kontekstu to Twoja wypowiedź brzmi, jakbyś tylko na to zwracał uwagę, a to byłoby nieco bez sensu wg mnie.
komentarz 1 września 2019 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
Oczywiście że zwracam na to uwagę, opanował mnie duch stallmana.

Podobne pytania

+9 głosów
2 odpowiedzi 568 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2018 w Sprawy forum przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
+3 głosów
2 odpowiedzi 2,578 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2017 w Sprawy forum przez niezalogowany
+18 głosów
10 odpowiedzi 4,887 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2019 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,476 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...