• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Larva vs Symfony

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
493 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2019 w PHP przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Cześć,

chciałbym zapytać was o zdanie na temat tych dwóch frameworków. Dajcie znać proszę na temat zalet i wad jakie dostrzegacie.

W laravel nie znoszę budowy frameworka utrudniające separację logiki i vendora lub logiki i warstwy http. Na temat Active Record nie będę się wypowiadać już nawet.

W Symfony z upierdliwych rzeczy mogą być formularze ale jak ktoś się z nimi ogarnie to spoko.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 17 września 2019 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Tak szczerze, to po co zakładasz ten wątek, skoro już po temacie widać, jaki jest wybór (larwa raczej budzi jednoznaczne skojarzenia)?

Prawda jest taka, że główną zaletą przemawiającą za Laravelem, jest jego zdecydowanie niższy próg wejścia, pozwalający pisać aplikacje niemal z doskoku. Z kolei Symfony zdaje się mieć ten próg niepotrzebnie zawyżony i ma dziwny posmak klasy enterprise. Mimo że jestem dosyć biegły w PHP, to próba stworzenia czegoś w Symfony była jak uderzenie o ścianę. Po 4h dłubania w dokumentacji, stwierdziłem, że w tym czasie kończyłbym już tę apkę w Slimie – i tak też zrobiłem. Symfony jest fajne, jeśli ma się albo duży zespół, albo sporo czasu, by na spokojnie poogarniać sobie ładnie architekturę. Ale jeśli masz mało czasu albo projekt jest jednym z tych mniejszych, to Laravel IMO pasuje bardziej.

Owszem, Symfony ma ładniejszą architekturę, ale też dużo narośniętych konwencji. A ja strasznie nie lubię, gdy konwencje mi narzucają, jak poprawnie powinien wyglądać mój kod. Nie od tego jest framework.
1
komentarz 17 września 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Próbowałeś może Symfony 4 (micro framework)? Bo Twój opis pasuje 1:1 z moimi odczuciami do Symfony 3. :D
komentarz 17 września 2019 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Faktycznie, to było za czasów Symfony 3. Niemniej samo wyjęcie wszystkiego poza core nie rozwiązuje jeszcze problemu konwencji i tego, jak wiele złożoności dodajemy do aplikacji z każdym bundle'em.
komentarz 17 września 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Tak, ale dodajemy je małe kroczkami i tylko te, które potrzebujemy, przez co nie jesteśmy zasrani masą zbędnej dokumentacji przez którą musimy się przerżnąć aby się dowiedzieć jak zrobić formularz logowania. A tak to cyk security bundle zaciągamy, a przy okazji leci docs krok po kroczku jak się z tym uporać.

Następnie, możemy dodać kolejny bundle t.j. symfony forms i przy okazji widzimy, że jest wspierany przez ten poprzedni.

No jednym zdaniem teraz łatwiej jest nauczyć się Symfony.
komentarz 17 września 2019 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

@Comandeer, Skoro Laravel jest dobry raczej do małych projektów i ma tak zły design to dlaczego PHP na zachodzie laravelem stoi ?

komentarz 17 września 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
...bo większość projektów jest prosta i nie wymaga tony abstrakcji?
komentarz 17 września 2019 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Dokładnie, duża część projektów ma też dość ograniczony czas życia i raczej nie będą utrzymywane przez długie lata.
komentarz 18 września 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

@Comandeer, nie chciałem wywołać gównoburzy, liczyłem bardziej na merytoryczną dyskusję. wink​​​​​​

ja strasznie nie lubię, gdy konwencje mi narzucają, jak poprawnie powinien wyglądać mój kod. Nie od tego jest framework.

Gdzie Symfony narzuca konwencje oraz wygląd kodu? 

komentarz 18 września 2019 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Spójrz na ekosystem, jaki jest wokół Symfony, na to jak wyglądają bundle, jak się przekazuje config w JSON/YAML itd. To jest zestaw konwencji, które Symfony stworzył przez lata i te konwencje de facto tworzą ekosystem. Jedyną IMO różnicą pomiędzy bardziej kobylastym Symfony 3 a mikroframeworkiem, jakim jest Symfony 4, jest fakt, że ta złożoność została wyciągnięta poza core i jest opcjonalna. Niemniej próbując korzystać z powstałego przez lata ekosystemu, musimy się z tymi konwencjami męczyć. Dobrym tego przykładem są bundle oferowane przez FOS.
1
komentarz 18 września 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Zgodzę się częściowo. Narosła pewna ilość konwencji do ogarnięcia takich jak configi. Zdaje mi się że większość frameworków niesie za sobą takie konsekwencje.

Generalnie wygląd Bundla nie jest już ani trochę konwencją. W 3, a szczególnie w 4 można wszystko pokonfigurować tak jak tylko Ci się podoba. Szczególnie przydatne, kiedy bawisz się w architekturę warstwową.

Jeśli chodzi o Fos to zgadzam się. Narzucają oni dużo swoich zasad. Osobiście lubię unikać wink

Uważam że w przeciwieństwie do Laravela Symfony mało rzeczy narzuca. Od momentu kiedy otrzymasz dane w kontrolerze robisz co tylko chcesz a DI tylko to ułatwia.

–3 głosów
odpowiedź 17 września 2019 przez butelka.wody Początkujący (380 p.)
To jest jedno i to samo
1
komentarz 17 września 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
No nie no... To tak jakby powiedzieć, że łyżka i widelec to jest jedno i to samo bo oba służą do jedzenia...
–4 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2019 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Temat wiele razy poruszany, w skrócie: larwa syf, #sf_masterrace wink

Podobne pytania

–1 głos
5 odpowiedzi 5,930 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2017 w PHP przez sapero Gaduła (4,100 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 394 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2020 w PHP przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 150 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w PHP przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...