• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed 3 filzoficzne pytania

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
537 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2019 w Offtop przez niezalogowany
zamknięte 13 listopada 2019
ostatnio nurtują mnie 3 filozoficzne pytania.

1) Co z ta masą, czyli ruch jako oddziaływanie ujemne/dodatnie grawitacji. A masa jako określony stan energetyczny. A ciemnej energii we wszechświecie niema tak samo jak niema eteru. W "ziemskiej" teorii 3osiowe ściskanie czasami i rozciąganie może przenieś nieskończone wartości tych sił. A w kosmosie można ścisnąć gwiazdę do rozmiaru główki szpilki, lub nawet mniejszej i jeszcze mniejszej (ciągłe zapadanie). A stanem energetycznym bardzo łatwo by było to wytłumaczyć. Stan bliski zera i przyciąga wszystko. Gazy szybko się poruszają, ale nie znaczy że mają większy stan energetyczny niż ciało stałe np jądro ziemi.

2) Dlaczego jest system dwójkowy zamiast trójkowego który bardziej wydaje mi się naturalny.

Stan, brak oddziaływań i negacja stanu.

wypukłość dziura (wklęsłość) i powierzchnia płaska, (zapis na papierze)

soczewka skupiająca płaska i rozpraszająca.(np zapis na płycie)

może dioda na to nie pozwala ale tranzystor już chyba tak +/-/0

i co mogło by oszczędzić wiele linii kodu zmienna bool prawda fałsz i 0

3) Czy da się permanentnie używać komputera bez dysku twardego.
komentarz zamknięcia: rozwiązane

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Ale... to nie są pytania filozoficzne. Tylko naukowe, pierwsze dotyczy fizyki, drugie informatyki a trzecie to pytanie  z pogranicza UX i infromatyki.
komentarz 28 sierpnia 2019 przez niezalogowany
wystarczy wejść na forum naukowe fizyki, by się dowiedzieć że pierwsze pytanie jest filozoficzne, podobnie z pozostałymi. nie odnoszą się stricte to wiedzy naukowej, wię jest to filozofia która była chyba kiedyś częścią nauk ścisłych
komentarz 28 sierpnia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Też tu nie widzę nic filozoficznego...
komentarz 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

Czy da się permanentnie używać komputera bez dysku twardego.

Oczywiście że to pytanie odnosi się stricte do wiedzy naukowej. Dysk twardy jest potrzebny tylko do zapisu informacji trwałych, można więc przchowywać jakiś lekki system w dużej pamięci nie będącej dyskiem twardym. Nie jest to wygodne, i właśnie dlatego technologia poszła w tą stronę. (Używanie karty sieciowej nie wymaga HDD)

2) Też wiedza naukowa, na kablu może być prąd albo może go nie być. Łatwo da się odczytać czy prąd jest na pinie czy też nie i dlatego tak informatycye/elektronicy to zrobili - bo tak jest łatwiej. Oczywiście teoretycznie można np. badać natężenie prądu, lub napięcie między masą a pinem, ale jest to o wiele bardziej skomplikowane a nie wnosi za dużo. System dwójkowy sprawdza się idealnie.

1) Tak się składa że interesuję się fizyką znacznie bardziej niż moi rówieśnicy, nie tylko powierzchownie ale i dogłębnie. I po pierwsze nawet fizyka kwantowa, mimo że nie możliwa do przewidzenia - nie ma w sobie nic z filozofi. Po drugie twój wywód jest dość dziwny. Spróbuj to jakoś lepiej ubrać w słowa ;) Myślę że nie do końca rozumiesz czym nauka jest. Czym jest metodologia naukowa.

komentarz 28 sierpnia 2019 przez niezalogowany
Ok, niestety z mojej strony to jest bardziej filozofia, niż nauka. Stąd taki tytuł, ale rzeczywiście można było dać tytuł "3 niefilozoficzne pytania". Może zamknę/ukryję  to pytanie, bo miej więcej na 2 pytania już mam odpowiedź. A na pierwsze nie i tak pewnie nie uzyskam w pełni wyczerpującej odpowiedzi.
komentarz 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Z chęcią wyjaśnię, ale powiedz o co dokładnie chodzi, bo niezbyt rozumiem.. Jakie jest twoje pytanie? Jeśli chodzi o ciemną materię to istnieje, wiemy to z wyliczeń. I niezależnie co się nią okaże to będzie się to nazywało ciemną materią, bo taka jest jej definicja
komentarz 28 sierpnia 2019 przez niezalogowany
Generalnie chodzi mi o równowagę. Przez ciemną materie rozumiesz antymaterię? Bo podobno tej anty materii niema za wiele Wszechświecie.

Edit: miej więcej tyle ile jest emitowanego światła.

A grawitacja jako jedyne z 4 oddziaływań jest niezrównoważone. Tz jest zrównoważone prędkością w właściwe jej zmianą w czasie.
komentarz 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Nie, ciemna materia to ciemna materia a antymateria to antymateria. To dwie zupełnie różne rzeczy. O antymateri wiemy całkiem sporo (w porównaniu do ciemnej materi która po prostu wychodzi nam z kalkulacji). Antymateria ma dokładnie takie same właściwości jak zwykła materia(poza tym że jej cząstki mają ładunek elektryczny przeciwny: elektron-/pozyton+), a w wielkim wybuchu powstało jej dokłądnie tyle samo. Tomasz Rożek na swom kanale na yt(Nauka. To Lubię) miał ostatnio film z linkiem do badań apropos tego dlaczego antymateri jest tak mało. Generalnie antymateria nieco szybciej się rozpada, i te małe różnice w skali 13.5 miliarda lat dały takie resultaty :)

Jeśli chodzi o grawitację również istnieją spekulacje dlaczego jest tak słaba (w porównaniu do np. oddziaływania silnego). Ale na razie nie ma żadej teori ani nawet tezy.
0 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2019 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
1. To pytanie jest tak chaotyczne, że zupełnie nie wiem o co w nim chodzi.
2. Po prostu w tą stronę poszła elektronika. Mamy dwa stany: napięcie (1) i brak napięcia (0). Kiedyś słyszałem, że sowieci w trakcie zimnej wojny opracowali elektronikę trójstanową (napięcie dodatnie, ujemne i brak napięcia). Ale ile w tym prawdy chyba nigdy się nie dowiemy.
3. Słyszałeś kiedyś o cienkich terminalach? Komputer pobiera system operacyjny przez sieć (technika PXE). W tej technice terminal roboczy zazwyczaj służy tylko do wyświetlania obrazu, prawdziwe obliczenia są wykonywane na serwerze.
komentarz 28 sierpnia 2019 przez niezalogowany
ad3 ) nie słyszałem.OK dzięki. Na pewno się zainteresuję. Ale w tej chwili interesuje mnie bardziej przyziemna strona zagadnienia. Czy ma płycie da się normalnie korzystać z internetu bez utrudnień.

Edit z biosem bez systemu operacyjnego i dysku twardego?
komentarz 28 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Pamięć ram traktujesz jako dysk twardy? Bo jak nie, to się da.
0 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

1. co

2.

Stan, brak oddziaływań i negacja stanu.

wypukłość dziura (wklęsłość) i powierzchnia płaska, (zapis na papierze)

soczewka skupiająca płaska i rozpraszająca.(np zapis na płycie)
 

Co do niektórych nośników, dać fizycznie się da, ale zagwarantowanie tych samych marginesów błędu z tą samą względną wydajnością będzie raczej trudniejsze i kosztowniejsze.

może dioda na to nie pozwala ale tranzystor już chyba tak

Proponuję żebyś po prostu poczytał, jak działają tranzystory - szczególnie polowe.

i co mogło by oszczędzić wiele linii kodu zmienna bool prawda fałsz i 0

To brzmi jak wada, nie zaleta. Nie chcę żeby tak jak w JSie czy Pythonie każda wartość mogła być true, false lub nullem.

komentarz 28 sierpnia 2019 przez niezalogowany
1) Tak ogólnie o ile mówi się o masie w kosmosie to zawsze jest to związane z ruchem. A poszukiwania masy ciągle trwają miało być nią jądro itd..

2) Ok. Przyjąłem do wiadomości i już się nie będę nad tym zastanawiał.
komentarz 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Poszukiwania masy ciągle trwają? Co masz na myśli?
komentarz 28 sierpnia 2019 przez niezalogowany
atom miał być niepodzielny. No i jest, ale składa się z chmury elektronów, ale są daleko od siebie. Jadro miało być solidne ale tez są oddziaływania i już tak solidne nie jest. A w raz z dokładnością pomiarów energii badania odkrywają więcej cząstek elementarnych. Jedyne co człowiek potrafi (tak mi się wydaje) to badać zmiany energetyczne. Począwszy od oka gdzie działają impulsy, mózg, do mikroskopów wszelkiej maści. No ale tu właśnie nie mam wystarczającej wiedzy i jest gdybanie (filozofia).
komentarz 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
No cóż, nie mamy w zasadzie definicji masy ani energi na podstawowym poziomie. Z tego co wiemy to masa, jest specyficzną formą energi. A jeśli chodzi o niepodzielność to tak, ta granica schodzi coraz niżej, a masa cząstek które są odkrywane nie jest podawana jako masa (w mikrogramach itp) tylko w elektronowoltach więc w energi. Teoria strun opsiuje czym ma być masa, według niej masa to po prostu drgania energi (tak w uproszczeniu). Nadal jednak nie wiemy czym jest energia
komentarz 28 sierpnia 2019 przez niezalogowany
edycja 28 sierpnia 2019

O to nawet by się potwierdzało. Ale jakbyś mógł rozwinąć temat ciemniej materii i jakieś linki. No i właśnie co jest aktualną teorią. Wielki wybuch, wszechświaty równoległe, czy właśnie teoria strun ewentualnie jakieś linki, do bardziej popularnej wiedzy. Fizyka zemnie nie będzie, ale to ostatni bastion (dziedzina wiedzy), w której wiem więcej od syna (dobrze by tak pozostało jeszcze przez jakiś czas i są szanse bo niestety nie interesuje się fizyką). A ja nie mam, aż tak dużo czasu by śledzić na bieżąco. Bardziej moim przypadku to temat relaksacyjny.

Edit:: Ja sobie to tak tłumaczę, że Energia jest oddziaływaniem zrównoważonym(jest niewidoczna). Zmiana stanu powoduje zmianę Energii.

Edit:: Jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje. Czy to ma sens fizyczny

Ziemia jest niezrównoważona in plus - potrafi wyemitować energię

Czarna dura jest niezrównoważona in minus - bo pochłania energię

Ziemia 2 która teoretycznie może krążyć po naszej orbicie jest zrównoważona nie możemy jej zaobserwować bo nie zmienia stanów.   Źle się wyraziłem. Coś, co jest obok, a nie zmienia stanów dla nas jest po prostu nie zauważalne.

A czarna materia jest potrzebna do zrównoważenia Energi we wszechświecie by patrząc zewnątrz by Energia równała się 0 stan zrównoważony.

komentarz 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Jest bardzo fajna książka "Nie mamy pojęcia" Joerga Chama & Daniela Whitesona. Mówi własnie o tym z czego składa się wszechswiat na jak najniższym poziomie oraz porusza temat ciemnej materi, ciemnej energi  i naszej zwykłej materi (w tym antymateri) czyli raptem 5% wszechświata.

 

Mówisz o niezrównoważeniu w sensie że ma ładunek elektryczny? Bo jeśli tak to czarna dziura nie ma ladunku elektrycznego.(jedynie dysk akrecyjny wokół niej może wytwarzać pole magnetyczne)
komentarz 28 sierpnia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Coś, co jest obok, a nie zmienia stanów dla nas jest po prostu nie zauważalne.

 

Dlaczego?? W sensie obserwujac obiekt, zmieniamy jego stan. Bo jeśli np. Świecimy na obiekt, to fotony zmieniają stan obiektu. Samym uderzeniem
0 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

1. Jadro ziemii sklada sie z kilku warstw i pierwsze slysze, ze jest ono cialem staly, wiec sprawdz ta informacje

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%85dro_Ziemi

A reszta musi byc inaczej skonstruowana, bo jest nawalone wszytskiego i ciezko co kolwiek zrozumiec. 

2. A wytlumaczysz mi po co jest mi informacja, czy plynie prad ujemy, czy dodatni, czy zaden? Nie widze praktycznego zastosowania tego ukladu, tym bardziej, ze kierunek napiecia i pradu ma swoj kierunek, ktory zostal umownie przyjety:#

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_elektryczny#/media/Plik:Voltage_source_with_metallic_conductor-pl.svg

Stan, brak oddziaływań i negacja stanu.

stan = plynie prad; brak stanu = prad nie plynie; negacja stanu = prad nie plynie

Jezeli stowrzylbys 3 stany to musialbys chyba przepisac cala

https://pl.wikipedia.org/wiki/Algebra_Boole%E2%80%99a

bo ona zawiera tez tylko 2 stany z nieograniczona liczba kombinacji.

wypukłość dziura (wklęsłość) i powierzchnia płaska, (zapis na papierze)

To tez mozna przedstawic za pomoca 2 stanow, i opis od ogolnego do dokladnego. Czy powierzchnia jest plaska? Nie. Czy jest to dziura? Nie. I wiem, ze mam doczynienia z terenem wypuklym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tranzystor_bipolarny

Tranzystory moga przyjac 4 stany, ale to raczej zalezy od ich budowy, bo sa zbudowane z 3 warstw. Moge sie mylic

3) Czy da się permanentnie używać komputera bez dysku twardego.

Tak da sie i zalezy co rozumiesz przez dysk twardy. Bo FD'ki zgodnie z opisem nie jest dyskiem twardym, ale tez zapisuje dane.

 

 

systematyczne i krytyczne rozważania na temat podstawowych problemów i idei, dążące do poznania ich istoty, a także do całościowego zrozumienia świata

Tylko, ze Twoje pytania sa juz rozwiazane i ich istota raczej rowniez.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 307 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2021 w Offtop przez Nabuchadonozor Gaduła (3,120 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 276 wizyt
pytanie zadane 25 października 2016 w Offtop przez alw Użytkownik (650 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 5,565 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...