• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rozpocząć Informatykę czy kontynuować FiR

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,560 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2019 w Offtop przez heizenberg98 Nowicjusz (120 p.)
Witam. Mam pewien problem, otóż skończyłem  pierwszy rok studiów Finanse i Rachunkowość i poważnie mysle nad kontynuowaniem tego kierunku. Mysle zamiast tego nad rozpoczęciem Infy w jednej z lepszych prywatnych uczelni w mieście. Sprawy technologiczne mnie kręcą, od jakiegoś czasu uczę się programować, podoba mi się to. Z finansami tez sobie radzę i mysle ze to dwie dziedziny w których bym się odnalazł. Jednak jak każdy z nas, wole myśleć przyszłościowo ( tak tez w kwestii pieniędzy, zreszta nie oszukujmy się ) chce się w końcu w coś zaangażować w 100% i iść w tym kierunku. Dlatego proszę o nie pisanie ze patrze na kasę a rzeczywistych zainteresowań zero. Jest jeszcze możliwość pójścia na magisterkę na informatykę i ekonometrię lub coś pokrewnego ale nie wiem czy po licencjacie ma sens, jak na informatyce z dobra wiedza w danym języki i kilkoma technologiami można zacząć prace dość wcześnie nawet przed skończeniem inż. Co byście zrobili na moim miejscu ? Gdzie są lepsze perspektywy zawodowe? Po finansach mogę pracować jedynie w Polsce jako księgowy, analityk, bankowiec z czasem mogę otworzyć biuro rachunkowe chociaż słyszałem że to ciężki kawałek chleba. Informatyka daje przewagę w postaci międzynarodowego przyjaciela (oczywiście po pewnym okresie pracy w PL) Druga sprawa to jak sprawa będzie wyglądać po informatyce jak będę po 40? Czy dalej będzie czekać na mnie tam praca? Czy zwolnią mnie na korzyść kogoś młodszego ? W bankowości o to raczej się martwic nie muszę. Jak mówiłem jestem dość ambitny, interesują mnie dobre zarobki, te dwie dziedziny lubię i czuje ze odnalazłbym się w nich. Proszę i nie hejtowanei
komentarz 20 sierpnia 2019 przez Kamil Łydka Stary wyjadacz (13,600 p.)
Fintech jest obecnie jedna z najlepszych branży pod względem finansowym, nieważne czy jesteś bliżej ekonomii czy informatyki.

Informatyka jest dosyć łatwa jeśli chodzi o samorozwój, przypuszczam że finanse cięższe, a przynajmniej studia zmuszają do nauki różnych rzeczy, które mogą być mniej przyjemne do rozwijania się w wolnym czasie.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 sierpnia 2019 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
edycja 21 sierpnia 2019 przez J0ker
Podchodziłbym z dystansem do prywatnej uczelni, zwłaszcza jeśli Twoje miasto to nie Warszawa. W IT dyplom jest ważny gdy chcesz pracować w Google/Microsoft/Oracle itd, natomiast poza tymi gigantami nie ma znaczenia. Liczą się raczej umiejętności, angielski, pracowitość, ambitność.

Słyszałem, że na wielu uczelniach magisterska informatyka ma słabszy poziom od licencjackiej/inżynierskiej, bo idą tam ludzie z 50 różnych kierunków w tym wielu humanistów co nie mają pojęcia o niczym, przykładowo na wydziale FTIMS PŁ przez wiele lat nawet nie było magisterskiej informatyki, dopiero teraz będzie  bo chyba ta ustawa Gowina ją nakazuje. Z drugiej strony, po licnecjacie w FiR możesz spokojnie iść na magisterskie studia zwązane z informatyką np. Analiza Danych czy właśnie Informatyka i Ekonometria.

Nie wiem co Ci poradzić, bo nie wiem co czujesz. Możesz stracić rok życia jak zmienisz, możesz stracić też jak nie zmienisz.  Na pewno mogę Ci powiedzieć: jeśli zamierzasz programowania uczyć się głównie i tak sam a tą informatykę chcesz tylko dla papierka, to chyba nie zmieniałbym na Twoim miejscu.
komentarz 21 sierpnia 2019 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
Aby zostać zatrudnionym w Capgemini (i wielu innych korpo) trzeba mieć jakiekolwiek wyższe. Więc też nie tak że nie trzeba studiów
komentarz 21 sierpnia 2019 przez heizenberg98 Nowicjusz (120 p.)

Dzięki za dobra odpowiedz.Z Krakowa jestem, a szkoła jest na prawdę dobra i przede wszystkim wymagająca. Tak, mógłbym iść po magisterce ale to kurcze wydaje mi się strata czasu bo musiałbym czekać dwa lata do skończenia pierwszego stopnia, a i później kolejne dwa lata ( także pierwszy stopień by mi się średnio przydał gdybym chciał kontynuować karierę mając głównie na uwadze drugi ) a w tym czasie już bym studiował Inf i samodzielnie głównie się szkolił i po drugim roku mógłbym wyrwać już prace jako junior. Ciezka sprawa bo niby można samemu się uczyć ale jednak studia swoje dają, i tu kolejna sprawa dzienne czy zaoczne . Podczas zaocznych na pewno mniej i wolniej osiągnę cel do pierwszej pracy bo się nie będzie chciało po prostu wracając z pracy o 17. Podczas dziennych jest ten plis ze na bieżąco można wszystko robić plus nauka na własność@J0ker,

1
komentarz 21 sierpnia 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

@J0ker, zgadzam sie i nalezy pamietac, ze dzienne na polibudzie to co innego niz zaoczna historia - ALE i z tego i z tego moze byc dobry informatyk - zalezy to juz wylacznie od wysilku, poswiecenia, czasu, srodkow, ktora dysponuje dana osoba.

Wiec samo to, ze na polibudzie ktos mial np 8h laborek co 3 dzien (jak ja), swiadczy o tym ze nie ma bata i jest obcykany nie trzeba delikwenta testowac - natomiast ja ZAWSZE daje szanse nawet jak koles jest po kopaniu rowow. Ale wtedy wiadomo nie ma zaufania wiec lecimy z testami.

Z praktyki dodam, ze najlepsi informatycy a jakimi sie spotykam to samouki, ludzie z pasja - wiekszosc po studiach ale z kierunkem z pupy. Takze nie radze nikogo lekcewazyc, a jezeli ktos mysli ze studia otworza mu droge do kariery to sie myli, chodz jak pisalem inaczej patrzy sie na lebka po dziennej polibudzie a inaczej na misia z zaocznym jezykoznastwem.

komentarz 21 sierpnia 2019 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

@Alex.Ironside, miałem na myśli że nie trzeba konkretne studiów na kierunku informatyka, a nie że w ogóle można nie mieć.

komentarz 22 sierpnia 2019 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
A to pardon
0 głosów
odpowiedź 20 sierpnia 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

"Informatyka jest dosyć łatwa jeśli chodzi o samorozwój, przypuszczam że finanse cięższe, a przynajmniej studia zmuszają do nauki różnych rzeczy, które mogą być mniej przyjemne do rozwijania się w wolnym czasie."

:) hehehehe ja nie mowie, ze informatyka jest ciezka (zalezy jaki dzial) ale finanse to PESTKA przy informatyce.

BTW jezeli samorozwoj z siedzeniem po 12h dziennie a i bywa ze po 16, jest prosty, to proponuje wlasnie odniesc to do FiR :)

Informatyka to jedna z nielicznych branz, ktora nie ma "papieru" na monopol. I dlatego nie ma papieru, ze jest bardzo trudna i licza sie wszyscy kumaci chetni.

To nei sa lekarze, prawnicy, ksiegowe, ktore zyja bo cos "trzeba" w przepisach i na drzwiach musi byc laurka, ze skonczyl egzamin. Jak informatycy by tak robili, to komputer i soft bylby najdrozszym elementem mieszkania o ile nie przebilby mieszkania cena.

 

@heizenberg98 jak jestes lebski to zakrecisz sie i tu i tu ale od razu mowie, ze infa jest trudniejsza w bankowosci mozesz za podobna kase zbijac baki.

 

–2 głosów
odpowiedź 20 sierpnia 2019 przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
Praca jedt dobra tu i tu. Jeśli stwierdzisz że studia FR nei dla ciebie to przejdź na informatyke, próbuj tego i tamtego dobry pomysł. Albo studiuj FR i hobbystycznie Informatyke albo odwrotnie. Z obu jest dużo kasy a o kreatywnego kseigowego nie jest latwo. Zawsze lepiej tam gdzie nas nie ma. Co prawda w prestiz uczelni nie ma co wierzyc bo ja ze swoim doswiadxzneime w 3 miesiace bym cie nauczyl wiecej niz ty w  5 lat na parastudiach tak to nazwijmy. Szkoda czasu i kasy na studia tym bradziej dzienne
komentarz 20 sierpnia 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

Praca jedt dobra tu i tu.

Mógłbyś jakoś to rozwinąć?

Masz jakieś doświadczenia w tych pracach?

ja ze swoim doswiadxzneime w 3 miesiace bym cie nauczyl wiecej niz ty w  5 lat na parastudiach tak to nazwijmy.

O księgowego z dobrym poczuciem humoru też nie łatwo, więc moim zdaniem mógłbyś już zacząć szukać pracy w tym zakresie.

komentarz 20 sierpnia 2019 przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
ale ja jestem programista :) wiec ksiegowosci sie nie tykam
komentarz 20 sierpnia 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
A mógłbyś podesłać link do Swojego GitHub'a albo jakiegoś portfolio? Chciałem zobaczyć ja to wygląda u tak doświadczonego programisty.
komentarz 20 sierpnia 2019 przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
nie uzwyam githaba wiec nie moge ci wysalc. ale mozesz sledzic etmat tworzenia gry internetowej tam bedziesz widzial powoli jak powstaje kod moze sie czegos nauczysz
komentarz 20 sierpnia 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
3 godziny temu pisałeś, że wrzucisz dostęp do Git'a, żeby śledzić postęp tworzenia Twojej gry.

Raczej za wiele się nie nauczę z Twojego kod'u, ponieważ siedzę w automatyzacji i inżynierii społecznej.
komentarz 20 sierpnia 2019 przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
uzywam GitLaba a nie GitHuba
komentarz 20 sierpnia 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
W takim razie mógłbyś podesłać link do Swojego GitLab'a?
komentarz 21 sierpnia 2019 przez heizenberg98 Nowicjusz (120 p.)

Mówią ze po finansach ciężko z dobra kasa a już na pewno nie zbliżona do IT, wiec jak to w końcu jest? Tak zdaje sobie sprawę z tego ze musiałbym się głównie samemu uczyć, ale już powiedzmy po drugim roku na Inf mógłbym szukać pracy jako junior gdybym się mocno przyłożył a jestem zdeterminowany, tylko jak coś studiowac to żeby się to opłaciło. Tez jest sprawa ze po firze ( ew kiedyś chociaż to mało prawdopodobne ) nie podejmę pracy za granica. @Wraith,

komentarz 21 sierpnia 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

W banku z ktorym wspolpracujemy byle baba (poza kasa) ma 9-11k. A za takie stawki to zdarza sie, ze seniorzy siedza w IT. Wiec kasa jest porownywalna. Juz pomijajac, ze w banku sedza prezesi za setki a w IT sa specjalisci co najwyzej za ~30 (mowie o polsce).

Bank obsluguje wszystkich ludzi i trzepie na nich kase - to bank zleca uslugi IT, wiec nei ma bata aby bank mniej zarabial (oczywiscie do czasu np rozwiniecia krypto).

@DeBos123 dobrze, ze sprawdzasz, ale zdarzaly sie przypadki, ze wiara wymiatala a na gicie/labie pusto.

komentarz 21 sierpnia 2019 przez heizenberg98 Nowicjusz (120 p.)
Ja słyszałem ze z magicznego progu 10k wyjść nie można a jak już to po długich latach kariery i ze przewaznie jako analityk czy księgowy zamyka się w 7,8k to ciekawią mnie rzeczywiste zarobki w fin w mieście jak Kraków

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 2,138 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 67 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2020 w C i C++ przez barteq0011 Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
15 odpowiedzi 5,207 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...