• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór dystrybucji Linuxa

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,813 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Proste_chyba2 Nowicjusz (160 p.)
Dzień dobry, zastanawiam się nad zamianą systemu, z Windowsa 10 na Linuxa. Nigdy wcześniej nie używałem Linuxa(więc jestem zielony). Przesiadam się z powodu słabej wydajności przy użytkowaniu, więc liczę na lepszą wydajność. Będę go wykorzystywał głównie do programowania(PHP/JavaScript) + kilka kart otwartych w tle.
Mój sprzęt:
I3-3310m
3GB ramu
250 GB
komentarz 27 sierpnia 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Czemu tak mało osób decyduje się na Debiana? Nie wiem czemu ale jakoś na niego się zdecydowałem i kiedykolwiek mam korzystać z linuxa wybieram debiana.

12 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2019 przez ordynar Użytkownik (560 p.)
Mam jednego kompa co ma 11 lat i zainstalowalem na nim Ubuntu 18.04 LTS (Long time support). Na poczatku wolalem Windowsa ale do programowania Linux o wiele wiele lepszy. Czy lepsza bedzie wydajnosc nie jestem pewien gdyz na moim starym kompie wydajnosciowo jest gorzej ale z racji, ze to stary komputer nie musi tak byc z twoim jak zainstalujesz tego Linuxa.

Jakie dystrybucje bym polecil? Uzywalem co prawda tylko Ubuntu (1 rok) ale bym sie na twoim miejscu zastanowil nad Linux Mint (oparty o Ubuntu a interfejs przyjazniejszy Windowsowcom).
komentarz 17 sierpnia 2019 przez Proste_chyba2 Nowicjusz (160 p.)
Linux Mint chyba byłby dobrym rozwiązaniem bo dla początkujących, z tego co się udało mi wyczytać jest kompatybilny z repozytoriami Ubuntu więc mógłbym pobrać fajne aplikacje. Szkoda że wymagane jest 2GB ramu, bo wtedy zostaje mi GB ale postaram się to przeboleć. Jak nie zadziała to spróbuję Lubuntu tak jak to kolega niżej pisał.
komentarz 17 sierpnia 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@Proste_chyba2, u mnie Mint na świeżo zabiera ~800MB.

komentarz 17 sierpnia 2019 przez Proste_chyba2 Nowicjusz (160 p.)
A jaka edycja?
3
komentarz 17 sierpnia 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Cinnamon, 19.2, 64-bit.
komentarz 17 sierpnia 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Jeśli będzie źle z ramem to możesz spróbować wersji xfce, podobno jest mniej pamięcio-żerna, choć osobiście wole cinnamon.

Zasugerowałbym też i3, które zjada jeszcze mniej pamięci, ale i3 już wcale nie przypomina windowsa i często trzeba go mocno skonfigurować żeby się przyjemnie korzystało.
+2 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Dobra decyzja. Jeśli chodzi o wydajność, to może Lubuntu? Ja z powodzeniem na nieco gorszym sprzęcie używałem openSUSE, a obecnie wgrałem MX Linuxa, by obyć się ze stabilnym systemem, jakim jest Debian. Jak wciąż się wahasz, to przefiltruj sobie wyszukiwarkę na DistroWatch. Na głównej stronie znajdziesz ranking najpopularniejszych dystrybucji, sporządzony w oparciu o liczbę odsłon ich stron domowych.

+2 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2019 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Szczerze polecam Linux Mint ze środowiskiem Mate.
System bazuje na Ubuntu LTS ale jest troszkę bardziej dopracowany.
+1 głos
odpowiedź 16 sierpnia 2019 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Dystrybucji jest wiele (zobacz www.distrowatch.com). a Twój sprzęt nie jest taki zły wcale (jedyne o co mógłby się postarać to większy RAM i może jakiś dysk SSD, dziś są niedrogie). Linux zawsze jest szybszy i mniej zasobożerny niż Windows. Do programowania Linux to najciekawsza opcja, aczkolwiek co raz wiecej zwolenników mają też komputery Apple.

Są dystrybucje lekkie i przygotowane do starszych sprzętów, jak np. Actix, ale przy Core i3 nowe Ubuntu też nie dostanie zadyszki, powinno chodzić nieźle. Jak będziesz niezadowolony z wydajności to może zrób mały upgrade (RAM + SSD).
komentarz 17 sierpnia 2019 przez Proste_chyba2 Nowicjusz (160 p.)
Mam zamiar zmienić sprzęt na lepszy ale zanim uzbieram na niego to trochę to potrwa, a Linux będzie takim stanem przejściowym jeśli mnie się spodoba to zostanę przy nim na stałe:). Wybrałbym bez zastanawiania się Ubuntu gdyby w wymaganiach nie potrzebowało 2GB ramu bo wtedy przy otwarciu Atoma, kilku kart w Chromie i Discorda nic by mi nie zostało :(
+1 głos
odpowiedź 16 sierpnia 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)

Ja u siebie korzystam z lekkiej odmiany ubuntu, mianowicie  https://xubuntu.org/ . Łączy w sobie prostotę, wydajność i elegancki wygląd. Gorąco polecam.

komentarz 17 sierpnia 2019 przez Proste_chyba2 Nowicjusz (160 p.)
Xubuntu lub Lubuntu to będzie mój wybór jeśli Mint nie będzie działał wydajnie.
komentarz 17 sierpnia 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Którego nie wybierzesz to będzie dobry wybór, ja osobiście preferuję Xubuntu bo układ XFCE bardziej mi odpowiada ;)
0 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
3 GB na dzień dzisiejszy jest dość mało patrząc ile przeglądarki zżerają :(. Wybierz dystrybucje z lekkim środowiskiem (może xfce lub mate).
Jak będzie to Twój pierwszy linuks to unikaj dystrybucji rolling release. Najlepiej weź coś popularniejszego.
Na Twoim miejscu wybrałbym linux mint z środowiskiem mate lub xfce - zjadają ok 400 MB. Mate jest spójniejszy, xfce jest bardziej konfigurowalny.

Pamiętaj, że większość dystrybucji różni się tylko wyborem aplikacji i środowiska, które można łatwo w linuksach wymieniać.

Jak ogarniesz już linuksa i będziesz chciał więcej, to spróbuj i3wm (wtedy lepiej byłoby jakbyś teraz zainstalował xfce) lub/i coś opartego na arch.
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Ja na twoim miejscu zainteresował bym się:

Lubuntu (bardzo lekki)

Kubuntu (ubuntu z środowiskiem graficznym KDE)

Linux Minit

Manjaro.

Odradzam ci zwykłą standardową dystrybucje Ubunty. Interfejs unity jest bardzo zasobożerny.
komentarz 18 sierpnia 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Najnowsze Ubuntu jest z GNOME (Unity już nie będzie rozwijane).
komentarz 18 sierpnia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
O to przepraszam.
0 głosów
odpowiedź 26 sierpnia 2019 przez Lamar Początkujący (270 p.)
Dzień, dobry. Według mnie wybór dystrybucji linuxa jest kwestią sporna jeden woli Debiana, drugi Minta, kolejny Ubuntu i jego odmiany. Ale tak naprawdę to zależy od osoby która chce wziąć linuxa jako system operacyjny i do czego ma mu służyć co konkretnie chce w nim robić takiego. Sam jestem w Linuxie dość nowy i pewnie ktoś powie że nowy nich się nie wypowiada bo mało wie na temat tych systemów. Ale odchodząc już od tej kwestii to co do dystrybucji to jednym z lepszych wyborów to Mint (najlepiej jak osoba przechodzi z windowsa na linuxa dla tego że jest dość podobne ma środowisko graficzne do windowsa co nie oznacza że jest takie same) Jako kolejne dla początkującego sądzę że może przejść do Ubuntu do np wersji 16.04 LTS czy też nowszych. Później na to natomiast inne dystrybucje takie jak Debian i inne systemy bazujące na silniku czy też jądrze Debiana: (kali oraz inne, nie chce więcej podawać ponieważ nie chce wyjść na głupiego w tej kwestii czy tych wielkich już znawców linuxa nie obrazić czy też nie wiem nie zrobić jakieś wielkiej burzy mózgów) Dziękuje bardzo za wysłuchanie, jak coś do Linuxa to wszystko kwestia do czego ma ci o służyć.
0 głosów
odpowiedź 26 sierpnia 2019 przez gnu_ewm Gaduła (3,340 p.)
Wydajność zależy głównie od środowiska graficznego, te najlżejsze to: MATE, lxqt, lxde, icewm, xfce. Polecam Lubuntu lub Xubuntu, ewentualnie Manjaro XFCE.
0 głosów
odpowiedź 26 sierpnia 2019 przez niezalogowany
Ja polecam Linux Mint ze środowiskiem Mate, lub Xubuntu czyli Ubuntu z lekkim Xfce.
–1 głos
odpowiedź 16 sierpnia 2019 przez niezalogowany
Jak dla mnie to ubuntu się nadaje ale linux tak szczerze nie jest do codziennego użytku

Ja na twoim miejscu bym zaoszczędził i kupił lepszy sprzęt ale to tylko moja opinia
komentarz 19 sierpnia 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)

Trochę manipulujesz, rzucając się jak ryba bez wody - przykład, który podałeś tyczy się "u ciebie na archu".  Na ubuntu wygląda to trochę inaczej: https://askubuntu.com/a/61433

Wciąż, komentarze typu 

For now is just nvidia-355, but not nvidia-graphics-drivers-355 – Radu Rădeanu Oct 21 '15 at 

i masa innych przypadłości porozsypywanych po forach świadczą o tym, że nie jest to poprawnie rozwiązane. Twoje komentarze, ultra 20-letnie doświadczenie, wiedza wyssana z kernela niczego tu nie zmienią, więc nie powołuj się na autorytety. Lubię swojego ubuntu, ale w dniu, w którym to piszę, zabawa z kartą, sterami i tym podobne świadczą, że jest tutaj stanowczo coś do poprawy - jak już mówiłem, mało mnie interesuje twój Arch. 

komentarz 19 sierpnia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Myślałem że rozmawiamy o Linuksie a nie jakimś półkomercyjnym wynalazku...
komentarz 19 sierpnia 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Używam xubuntu i nic mi nie wiadomo na temat płacenia.
1
komentarz 19 sierpnia 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

@manjaro,

Tak jak napisał @VirtualMember, Twoje rozwiązanie działa tylko na Arch Linux'ie, którego nie każdy posiada. Z drugiej strony z tego co czytałem, instalacja sterowników nie jest taka skomplikowana np. na Ubuntu, bo wystarczy zainstalować odpowiednią paczkę z repozytorium i.e. nvidia-NNN, gdzie NNN oznacza konkretną wersję sterownika.

Jedyny zrozumiały powód do posiadania Windy to gry.

Tutaj też nie mogę się zgodzić z Twoją wypowiedzią, ponieważ w wiele tytułów można normalnie grać na Linux'ie, właśnie po instalacji sterowników, które według Ciebie instaluje się jednym poleceniem.

Tak w ogóle czytając Twoje wypowiedzi mam wrażenie, że uważasz się za expert'a od Linux'ów, a sam nawet nie wiesz ile lat doświadczenia w nich masz, bo najpierw piszesz:

Bo ja od 15 lat używam tylko Linuks 

Użytkownik się z Tobą nie zgodził, więc nagle 15 lat zmieniło się w 20:

Linuksy znam i używam ponad 20 lat.

Co wcale nie podnosi wartości jak i powagi Twoich wypowiedzi, a wręcz przeciwnie.

1
komentarz 19 sierpnia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 19 sierpnia 2019 przez manjaro

Od około 15 lat używam Linuksa na stałe jako jedyny system operacyjny.

A od roku 1999 (20 lat) pracowałem na Linuksie oraz IBM AIX w banku. Natomiast jeszcze w domu posiadałem WinXP.

Teraz jest to bardziej zrozumiałe? Dostrzegasz różnicę?

nstalacja sterowników nie jest taka skomplikowana np. na Ubuntu, bo wystarczy zainstalować odpowiednią paczkę z repozytorium i.e. nvidia-NNN, gdzie NNN oznacza konkretną wersję sterownika.

Czyli na Ubuntu jednak też można jednym poleceniem ;)

sudo apt-get install nvidia-xxx

I nie trzeba cudować z "pobieraniem", dodawaniem ppa, nadawaniem praw, dociąganiem zależności, kompilowaniem itd... Aby na końcu po apgrejdzie kernela wszystko się i tak wykrzaczyło...

No ale jak ktoś tego nie wie to zabiera głos niepotrzebnie i sieje burzę...

–1 głos
odpowiedź 17 sierpnia 2019 przez Wraith Gaduła (4,370 p.)
Ubuntu. Debian jest najlepszy

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 289 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 313 wizyt
pytanie zadane 3 października 2021 w Systemy operacyjne, programy przez doskanoness Obywatel (1,240 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...